Tvrdá rána komunisty Pawlase do vlastních řad: Strana není životaschopná, musí dojít ke generační změně

26.09.2019 16:51

HORKÉ TÉMA Socha maršála Koněva v pražských Dejvicích, zastavení trestního stíhání premiéra Babiše, zrušení uznání Kosova a údajná krize v českém zdravotnictví. To byla témata rozhovoru s poslancem KSČM Danielem Pawlasem ve studiu PL TV. Uvedl též, že KSČM v tomto stavu není životschopná a bude muset dojít ke generační změně.

Tvrdá rána komunisty Pawlase do vlastních řad: Strana není životaschopná, musí dojít ke generační změně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Daniel Pawlas v pořadu Horké téma

Je nebo není podle Daniela Pawlase české zdravotnicví v krizi, jak poslední dobou slýcháme? “Jak se to vezme. České zdravotnictví vždy patřilo ke světové špičce a nám jde o to, aby péče o pacienty byla zachována. Problémy každý z nás vidí: nedostatek zdravotních sester, nedostatek lékařů, špatné zásobování lékáren. Problémů je hodně a zdravotnictví bychom se měli věnovat daleko hlouběji, než tomu momentálně je,” uvedl Pawlas v našem TV studiu.

Zastavení trestního stíhání premiéra Babiše podle svých slov přivítal. “Na druhou stranu se neustále podsouvala určitá vina Andreji Babišovi, který byl stále v pozici obviněného. Mnohdy se to obvinění jakoby převalilo do pozice, že je vinen a cesta od obvinění k odsouzení je velice dlouhá. Že bylo řízení zastaveno ukazuje, že měl premiér Babiš pravdu,” míní poslanec.

Anketa

Připomenete si 17. listopadu památku Václava Havla?

hlasovalo: 26915 lidí

“Názory Pirátů nechci komentovat, ale pak se Andrej Babiš skutečně může cítit ukřivděn, že na něho je pořádána štvanice. Soud mohl nezávisle rozhodnout, ale státní zástupce jasně řekl, že důkazy policie nejsou dostatečné, celé to zastavil a tím ta věc končí,” dodává k tomu Pawlas.

Dění kolem sochy maršála Koněva v Dejvicích je podle něho uměle vytvořený problém. "A nevím, proč je stále rozdmýcháván. Odstranění sochy maršála Koněva považuji za velice špatný signál do světa, protože se většinou sochy neodstraňují, když jsme kulturní národ. Například Švédsko nebo Finsko, tam stále různé kontroverzní postavy z historie sochy mají. Maršál Koněv navíc není nijak spornou postavou, jeho činy vojevůdce nelze zpochybnit,” dodal Pawlas s tím. Připomeňme ale, že se Koněv účastnil krvavého potlačení maďarského povstání v 50. letech. Lidi, kteří ale zpochybňují jeho zásluhy na osvobození Československa, označil poslanec slovy jako “malost a hloupost”.

“Maršál Koněv byl geniální vojevůdce a kdo si dal tu práci a přečetl jeho válečnické schopnosti, nemůže zpochybnit jeho zásluhy při osvobozování Evropy,” komentuje poslanec KSČM s tím, že Koněv získal i vyznamenání od prezidenta Beneše. 

Krok Prahy 6 může podle jeho slov narušit rusko-české vztahy. K tomu už nejspíš dochází, když ruský ministr kultury označil starostu Prahy 6 za nacistu, namítl poslanci moderátor. “Samozřejmě to je přes čáru, ale uvědomme si, kdybychom byli v opačné pozici,” oponuje.

Prezident Miloš Zeman nedávno v Srbsku řekl, že zjistí možnosti, zda by Česká republika mohla zrušit své uznání nezávislosti Kosova, které v roce 2008 odhlasovala tehdejší Topolánkova vláda. Podle Pawlase určité šance existují.

“Dojde k diskusi premiéra s prezidentem a uvidíme, jak se to přenese do sněmovny a Senátu. Uznání Kosova českou vládou tehdy bylo nešťastné rozhodnutí. Nemůže nikdo obviňovat prezidenta z toho, že mluví proti zájmům naší země. V roce 2008 velice kriticky k uznání Kosova byl jak tehdejší prezident Klaus, nebyl s tím ztotožněn parlament ani veřejné mínění. Vláda si to rozhodnutí udělala na vlastní triko a nezeptala se zúčastněných osob,” říká poslanec.

Poslední téma rozhovoru byly klesající preference KSČM, která historicky vůbec poprvé v průzkumu klesla pod hranici pěti procent. “Jde o jeden průzkum z mnoha, nebudu to ale bagatelizovat. Jde o zdvižený prst a ukazuje to, že KSČM jako taková bude muset projít zásadní proměnou. Naši voliči jsou částečně u hnutí ANO, částečně u SPD a někteří mladí přešli k Pirátům. Musíme najít témata, jak tyto voliče navrátit ke KSČM. Sjezd příští rok bude velice ostrý, bude muset dojít ke generační změně. Za současného stavu už nejsme životaschopní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Mám radost! Na**rete spoustu lidí!“ Milion chvilek chystá akci a reakce jsou tu. Mnohdy plné hněvu

8:30 „Mám radost! Na**rete spoustu lidí!“ Milion chvilek chystá akci a reakce jsou tu. Mnohdy plné hněvu

Spolek Milion chvilek pro demokracii chystá na úterní večer demonstraci v tak velkém rozsahu, že pod…