Tvrdý boj o velké peníze. Pravoslavná církev znovu v problémech lží a intrik

10.04.2014 9:44

UVNITŘ DOKUMENT Od odstoupení metropolity Kryštofa v dubnu 2013 se pravoslavná církev v českých zemích potácí v boji o ovládnutí peněz z restitucí, a tedy v boji o absolutní moc. A to v období počínajícího a možná již uskutečněného rozkolu, nepořádku, zmatku, anarchie, hrozeb, výhrůžek i situace spojené s trestnou činností v církvi. O problematiku se ParlamentníListy.cz zajímají od samého začátku.

Tvrdý boj o velké peníze. Pravoslavná církev znovu v problémech lží a intrik
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zleva Marek Krupica a vedle něj Jaroslav Šuvarský

Shrňme si fakta. Někdejší hlava místního pravoslaví vladyka Kryštof 12. dubna odstoupil poté, co byl v TV Nova, Blesku a dalších médiích křivě obviněn z toho, že má několik milenek a s nimi děti. Rezignoval podle svých slov pro jednotu církve. Ačkoliv byla obvinění proti němu pár dní po jeho rezignaci samotnými svědky odvolána, vladyka Kryštof nebyl dosud očištěn a povolán zpět do úřadu.

Podvodným způsobem zřejmě zapsalo Ministerstvo kultury statutářem církve Marka Krupicu, na kterého společně s další skupinou lidí bylo pro tento čin podáno trestní oznámení. To naše redakce zná a přikládá.

Anketa

Má vladyka Kryštof znovu stanout v čele církve?

74%
14%
hlasovalo: 7791 lidí
Podvod s největší pravděpodobností spočíval v tom, že ze zápisu z konaného Posvátného synodu (nejvyššího orgánu církve) na Slovensku, tedy v zápise ve slovenštině, byl učiněn překlad do českého jazyka s „dovětkem" - funkci statutárního zástupce zastává Marek Krupica... Dekret v českém jazyce vladyka Simeon nepodepsal a na resortu kultury svým podpisem potvrdil pravost dokumentu ve slovenštině.

Ministerstvo ovšem zapsalo Marka Krupicu na základě opisu v jazyce českém a přibližně po půl roce byla doložena pouze notářsky ověřená dokumentace přizpůsobeného a doplněného překladu v češtině. Na námitky vznesené právním zástupcem vladyky Simeona a na zapsání statutárním zástupcem vladyku Simeona, jakožto zvolenou hlavu církve na řádném zasedání synodu, resort kultury doposud kladně nereagoval a změnu statutáře vymazáním Krupici a zapsáním Simeona do registru doposud neprovedl.

Podvrh a originál (Podle našich informací Simeon při své osobní návštěvě na ministerstvu potvrdil pravost dokumentu ve slovenštině. Totéž učinil i tajemník a také zapisovatel Posvátného synodu Milan Gerka.)

l:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

18:30 „Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

Premiér Andrej Babiš poskytl ParlamentnímListům.cz exkluzivně komentář týkající se výstupů některých…