U Dalíka hrozí útěk. Víc, než v případě Ratha, říká Kundra z Respektu

10.10.2012 20:27

Investigativní reportér týdeníku Respekt Ondřej Kundra odpovídal na dotazy čtenářů ohledně pozadí celé kauzy údajné korupce při armádním nákupu obrněných transportérů Pandur a ohledně soudního rozhodnutí pustit na svobodu obviněného Marka Dalíka.

U Dalíka hrozí útěk. Víc, než v případě Ratha, říká Kundra z Respektu
Foto: hns
Popisek: Marek Dalík figuruje v kauze Pandur

Lobbista Marek Dalík je podezřelý z toho, že si řekl o úplatek v řádu stovek milionů korun za to, že ovlivní výběrové řízení na nákup obrněných vozidel Pandur pro českou armádu. Týdeník Respekt přinesl další zásadní informaci o tom, že minulý týden provedl náměstek státní zástupkyně v Praze Adam Bašný v USA výslech důvěryhodného svědka ve spolupráci s americkými bezpečnostními složkami.

Tento svědek měl údajně potvrdit slova rakouského zástupce zbrojovky Steyr Stephana Szüce o tom, že Dalík si řekl o čtyři sta milionů korun. Kvůli tomu ho policie zatkla a obvinila z podvodu. Obvodní soud pro Prahu 4 ovšem nevyhověl návrhu státního zástupce a neuvalil na Dalíka vazbu.

U Dalíka je větší riziko útěku

Ondřej Kundra je překvapen rozhodnutím soudu nevzít Dalíka do vazby, hrozí u něj prý útěk do zahraničí.

"V tomhle směru je to rozhodnutí zvláštní. Na pana Dalíka je samozřejmě nutné pohlížet jako na nevinného, ale důkazy proti němu jsou docela silné. Dvě výpovědi, plus další kruh nepřímých indícií. Zároveň je všeobecně známé, že v Česku utlumoval své aktivity, prodal podíl v restauraci, většinu roku žil v Itálii. Jde ale o rozhodnutí nezávislého soudu, soudce má právo si věc takto vyhodnotit. Musí ale počítat s rizikem, že jeho verdikt může umožnit Dalíkův útěk do ciziny," napsal Kundra v odpovědi na dotaz čtenáře v on-line rozhovoru, který přinesl server iHNed.cz.

A reportér dodává, že pokud chceme porovnat případy Davida Ratha a Marka Dalíka, tak u lobbisty Dalíka je prý větší riziko útěku, tudíž větší důvod pro vazbu u něj.

Podle Kundry hrál v celé záležitosti zásadní roli blízký vtah Miroslava Topolánka a Marka Dalíka. Právě Topolánek umožnil Dalíkovi uplatňování tak velkého vlivu, i když k tomu neměl žádný mandát. Dalík byl prý pro expremiéra jediným člověkem, kterému opravdu věřil, proto ho pouštěl a posílal, kam neměl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klus a Hašek se s Babišem „nes*ali“. Padla vážná výzva. A pak přišel na řadu Zeman a vraždy

20:45 Klus a Hašek se s Babišem „nes*ali“. Padla vážná výzva. A pak přišel na řadu Zeman a vraždy

Dnes večer se v Praze uskutečnila již čtvrtá demonstrace v pořadí organizovaná spolkem Milion chvile…