U Moravce se pálilo do mobilních operátorů: To je neuvěřitelný zločin!

15.04.2018 14:16

Předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák, výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund a náměstek ministra průmyslu a obchodu Ondřej Malý v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize debatovali o tom, proč stále platíme tak velké sumy mobilním operátorům za volání či připojení k internetu přes mobilní telefon.

U Moravce se pálilo do mobilních operátorů: To je neuvěřitelný zločin!
Foto: Archiv Ušetřeno.cz
Popisek: Zákazníci mohou nově na cestách po EU využívat mobilní služby (hovory, SMS a internet) za stejné ceny jako ve své domovské síti.

Podle Jaromíra Nováka lidé už využívají internet ve svých mobilních telefonech více než dřív, ale pořád to ještě není na té úrovni, na které by to mohlo být, pokud by Češi, Moravané a Slezané platili podobně nízké ceny, jaké se platí v zahraničí.

Grund okamžitě doplnil, že dnes už lidé mohou čerpat v balíčcích 3, 4, nebo dokonce i 6 giga dat měsíčně. Každý zákazník prý dostává to, o co má zájem. Data v Česku navíc putují poměrně rychle. Rychleji než v Německu, což vede k tomu, že když si zapneme navigaci v mobilu v Německu, tak ona se vám vypne, protože v Německu jsou sítě pomalejší.

Malý nabídl ještě jeden pohled. Vzal si k ruce průzkumy, které ukazují, že se lidé mnohdy bojí používat mobilní služby, aby nepřekročili své datové limity a za data navíc si pořádně připlatili. Tohoto strachu je třeba spotřebitele zbavit kvalitními nabídkami tarifů. „Spotřebitelé chtějí mít pouze klid v duši, nebát se používat služby, na které jsou ty jejich mobilní telefony v roce 2018 stavěny," podotkl Malý.

Grund poznamenal, že by se čeští politici měli zabývat také legislativou, která nám zaručí, že se telekomunikační sítě v Česku budou stavět mnohem rychleji, než se staví dnes. Až potom je možné na místě trh dusit různými regulacemi, které operátory přinutí ke změně chování. „Není pravda, že by se mobilní operátoři nějak utrhli ze řetězu z hlediska ziskovosti," poznamenal Grund s tím, že mobilní operátoři zde platí daně, zaměstnávají tu lidi a stát by měl spíš hledat cesty, jak operátorům pomoct, aby Česko nebylo neustále považováno jen za montovnu. Neměli bychom zapomínat na to, že operátoři musí investovat do inovací a pokud jejich zisky srovnáme se zisky operátorů v USA, nebo se zisky společnosti ČEZ, zjistíme podle Grunda, že zisky těchto společností jsou srovnatelné se zisky českých mobilních operátorů.

Malý oponoval, že mnohé jiné společnosti v Evropě investují do svého rozvoje více, než čeští operátoři. Je pravda, že teď někteří operátoři oznámili poměrně velké investice, ale bylo by ještě lepší, kdyby to přišlo o tři roky dřív," podotkl Malý.

Novák mobilním operátorům pořádně vyčinil. „Balíčkování (dat) je neuvěřitelný zločin, protože z českého spotřebitele dělá skákače po wi-fi. „Ta mentální brzda, kterou má člověk v hlavě, kdy si raději řekne ne, protože jinak si vyčerpá data, ta tam je," podotkl Novák.

Grund zopakoval, že by se politici měli starat o snazší budování datových sítí, které by usnadnily přenos dat. Teprve potom by se stát měl starat o podobu internetových balíčků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miloš Zeman napaden. Jde o vážnou věc. Hovoří média a Jiří Ovčáček

18:40 Miloš Zeman napaden. Jde o vážnou věc. Hovoří média a Jiří Ovčáček

Redaktor veřejnoprávního Českého rozhlasu Pavel Polák uveřejnil informaci, která notně rozzlobila hr…