USA: ,,Je zde plán, který způsobí pohromu." Biden vybral souputnici, zazněla temná slova

12.08.2020 10:31

Pokud by Donald Trump v listopadu prezidentské volby prohrál, stal by se prezidentem Joe Biden. Nicméně ten by nastoupil do funkce ve svých 78 letech. Je tedy záhodno se zajímat, kdo bude jeho viceprezidentem. Jméno už padlo. Kamala Harrisová, senátorka za Kalifornii. Napůl černoška, napůl Indka, podle zpravodaje BBC skvěle doplňuje "bílého a starého" Bidena. Ale Trump a Republikáni tuší něco jiného. Biden chce prý pro Harrisovou vyklidit pole, aby skrze ni mohla vládnout "radikální levice".

USA: ,,Je zde plán, který způsobí pohromu." Biden vybral souputnici, zazněla temná slova
Foto: Repro Youtube
Popisek: Kamala Harrisová, senátorka za Kalifornii, spolukandidátka Joe Bidena
reklama

Že se v listopadu s Donaldem Trumpem utká bývalý viceprezident Baracka Obamy Joe Biden je známo už nějakou dobu. Co doposud známé nebylo, je, kdo bude jeho číslo dvě, neboli kandidát na viceprezidenta. K rozhodnutí teď došlo a nebude se jednat o viceprezidenta, ale viceprezidentku. Nominaci získala senátorka Kamala Harrisová, jak píše kupříkladu BBC.

Harrisová je senátorkou za Kalifornii, která už nějakou dobu drtivě hlasuje pro Demokraty a je pověstná jako nejliberálnější stát v USA. Narodila se v Oaklandu, její otec je Jamajčan, matka pochází z Indie. Vystudovala na Kalifornské univerzitě práva a byla zvolena jako státní návladní města San Francisko. V roce 2016 byla zvolena do Senátu. Chvíli figurovala i v kampani na Demokratickou nominaci, ale pak svou kandidaturu stáhla, údajně kvůli nedostatku prostředků na její vedení.

Kamala Harrisová na konferenci Demokratů v New Hampshire

Anketa

Chtěli byste na území ČR nastálo vojáky USA, jak si přeje Alexandr Vondra?

6%
94%
hlasovalo: 23435 lidí
Co Bidenovi může Kamala Harrisová poskytnout, vyjmenoval zpravodaj BBC Anthony Zurcher. Jednak poznamenal, že senátorka měla místo skoro jisté, když Joe Biden v březnu ohlásil, že na toto místo chce ženu. A že se z hlediska Demokratů jednalo o „bezpečnou volbu“ a Harrisová se může stát „dědičkou“ Joe Bidena – tedy převzít štafetu, pokud by Biden v listopadu prohrál, vydržel pouze jedno období, nebo i pokud by sloužil celých 8 let (do svých 86 let – pozn.red.).

Jak Zurcher píše, Biden je starý bílý muž v partaji, která taková není, ale je „mladá a etnicky rozmanitá“, tudíž podle zpravodaje bylo nutné najít někoho mladšího a nebílého pro její voliče. Harrisová je zároveň první černoškou a první asiatkou, která na pozici kandiduje. A i když jí je 55 let, oproti Bidenovi je dle Zurcherových slov „čiperná“. Dle zpravodaje také může posloužit jako Bidenův pitbull a útočit na jeho protivníka. Což už dokázala, když při debatě mezi demokratickými kandidáty sama obvinila Bidena, že je rasista, protože nepodporoval desegregaci škol.

Jako nevýhodu zpravodaj vidí, že ačkoliv Harrisová podporuje Green Deal a bezplatné školství a zdravotnictví, nikdy v této podpoře nebyla příliš přesvědčivá a v jedné debatě otázku na toto téma raději úplně přeskočila.

Fotogalerie: - Duhovky na Střeláku

Zahájení festivalu komunity LGBT Prague pride 2020...
Zahájení festivalu komunity LGBT Prague pride 2020...
Zahájení festivalu komunity LGBT Prague pride 2020...
Zahájení festivalu komunity LGBT Prague pride 2020...
Zahájení festivalu komunity LGBT Prague pride 2020...
Zahájení festivalu komunity LGBT Prague pride 2020...

Jak ke Kamale Harrisové přistupují Republikáni a Donald Trump není třeba hádat. Republikánská strana už zveřejnila seznam senátorčiných hříchů. Vyčítá jí jednak, že chce zlikvidovat soukromé zdravotnictví a že podporuje americkou obdobu Green Dealu. Dále že přirovnala agenturu, která má za cíl najít a vyhostit migranty (ICE) ke Ku Klux Klanu, chce prý dekriminalizovat nelegální přechod hranic a poskytnout zdravotní péči nelegálním přistěhovalcům.

Také připomínají, že když působila jako návladní v San Franciscu, její liknavost vedla ke skandálu v laboratořích, kvůli kterému ztroskotalo údajně na tisíc soudních případů. A dále, že sama na Bidena útočila, že je rasista a spolupracoval se segregacionisty. Když se o ní při závodu o nominaci mluvilo jako o viceprezidentce, její tým to prý sám považoval za urážlivé, sexistické a ponižující. Jako poslední „hřích“ Republikáni zmiňují, že si o Harrisové voliči myslí, že je falešná a kariéru si vybudovala na tom, že navrhovala přísné tresty mladým černochům. Obecně dle strany, která stojí za Donaldem Trumpem, může být Harrisová populární u levicových radikálů, ale u obyčejných Američanů jistě ne.

Sám Donald Trump zveřejnil krátké video, které se s republikánským seznamem v mnohém shoduje. „Kamala Harrisová se na kandidátku chtěla dostat tím, že se sblížila s radikální levicí. Adoptovala Bernieho plán (další demokratický kandidát – pozn. red.) na socializované zdravotnictví. Chtěla zavést nové daně v řádu bilionů. A útočila na Bidena, že je rasista. Voliči chytře Kamalu odmítli, vycítili, že je falešná. Ale Biden ne, tomu to tak nepálí. Biden o sobě říká, že je ‚přechodný kandidát‘. A předá Kamale otěže, zatímco se oba přimknou k levicovým radikálům. Pomalej Joe a Falešná Kamala. Skvělí spolu. Pohroma pro Ameriku,“ odsuzuje video potenciální viceprezidentku i jejího šéfa.

A na tiskové konferenci se do Harrisové pustil za to, jak grilovala jeho kandidáta na post soudce u Nejvyššího soudu Spojených států amerických. Prohlásil, že na Bretta Kavanaugha byla tehdy „hnusná“ a že to jí nezapomene. A další, na koho byla Harrisová hnusná, byl dle Trumpa sám Joe Biden, prý říkala o „Ospalém Joeovi“ hrozné věci a obecně neprojevila dostatek respektu. Je tedy překvapení, že si ji Biden vybral, zhodnotil Donald Trump. Naopak vychvaloval svého viceprezidenta Mikea Pence.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

19:22 Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

REPORTÁŽ Jak poznáte Ukrajince, Moldavana či Rumuna? Kašle a prská kolem sebe, hadřík v podobě někol…