USA a Čína musí zůstat partnery. Daníte lidi, co pracují, platíte lidi, co nepracují, a spousta lidí pak nepracuje. Elitní ekonom z USA hovoří

27.09.2022 8:02 | Komentář

Kanál Jany Bobošíkové a Hany Lipovské měl tentokrát vzácného hosta, amerického ekonoma Arthura Laffera, který pracoval pro demokratické i republikánské prezidenty. Ten v pořadu vysvětloval, proč vysoké daně nefungují. „Pokud daníte lidi, kteří pracují, a platíte lidi, kteří nepracují, nedivte se, že spousta lidí nepracuje,“ řekl například. Také se vyjadřoval k obchodním vztahům s Čínou, je pro to, aby USA a Čína zůstaly partnery a „nevyhodily se do povětří“.

USA a Čína musí zůstat partnery. Daníte lidi, co pracují, platíte lidi, co nepracují, a spousta lidí pak nepracuje. Elitní ekonom z USA hovoří
Foto: Repro Youtube
Popisek: Americký ekonom Arthur Laffer

Anketa

Kdo je vítězem komunálních voleb?

22%
66%
8%
hlasovalo: 14599 lidí
Laffer uvedl, že pracoval jak pro republikány, tak pro demokraty. Z prezidentů například pro Ronalda Reagana či Donalda Trumpa nebo J. F. Kennedyho. Jedním z témat rozhovoru bylo zadlužení USA, které dramaticky narostlo. Jeden z důvodů jsou dle Laffera sociální výdaje. „Což je podle mě obrovský problém. Znovu opakuji, pokud daníte lidi, kteří pracují, a platíte lidi, kteří nepracují, nedivte se, že spousta lidí nepracuje,“ pravil ekonom, autor Lafferovy křivky. Podotkl, že narůst sociálních výdajů vedl k poklesu hospodářského růstu.

Laffer chválil Billa Clintona, protože snižoval rozpočet americké vlády, stejně tak Johnna F. Kennedyho a Ronalda Reagana. „A pak jsme dostali Bushe. Dostali jsme Obamu. Dostali jsme celé období dvoustranné ignorace a mizerné politiky, až jsme dospěli k Trumpovi. Trump dělal velmi dobrou hospodářskou politiku, mluvím teď jen o ekonomice. A pak nás zasáhla pandemie, celé to vybouchlo a teď jsme tam, kde jsme,“ řekl. Dodal, že USA procházejí cykly a na rozdíl od některých jiných zemí v nich skutečně lze změnit směr ve volbách.

„Právě procházíme špatným obdobím. Obdobím vlády lidí, kteří si myslí, že mohou řídit ekonomiku shora dolů. Ti lidé, kteří pocházejí z horšího prostředí a dali se na ekonomiku, protože chtějí věci řídit. Víte, o jakých lidech mluvím,“ doplnil s tím, že když vyhrají zastánci přerozdělování, ekonomika klesá.

Ekonom se přiznal, že jeho první návštěva v Číně v 70. letech mu učarovala. „Myslím, že Čína a USA jsou v tomto světě dokonalými partnery,“ uvedl s tím, že myslí obchod. „Pokud se Číně bude dařit, nebudu naštvaný, budu tleskat,“ pokračoval a zmínil, že v Číně došlo k největšímu snížení chudoby na světě, mimo jiné i proto, že snížila daně. Doufá, že se Čína a USA vzájemně nevyhodí do povětří.

Je toho názoru, že obchod pěstuje přátelství. „V tomto světě máme spoustu prostoru pro dobré vztahy. To neznamená, že se nemáte dobře chránit. Ale nejprve zkuste obchodní přátelství, komentoval vztahy nejen s Čínou.

Hovořil také o výběru daní, tedy že nejlepší je vybírat rovnou a nízkou daň s co nejširším základem. Ale bez výjimek, bez osvobození od daně, bez daňových přiznání. „Sazba musí být co nejnižší, aby lidé neměli důvod vyhýbat se dani nebo aby se nesnažili nevykazovat zdanitelné příjmy. Aby neměli důvod ukládat peníze tam, kde by se vyhnuli placení daní,“ míní Arthur Laffer. Chce vládu, která nebude ani příliš drahá, ale ani zadarmo. Vyslovil se také proti cílenému oslabování měn.

Co se týče příjmové nerovnosti, ekonom uznal, že snížení daní bohatým ji zvyšuje, naopak zvýšení ji snižuje. Ovšem poznamenal, že příjmová nerovnost se v realitě snižuje jen jedním způsobem, totiž že bohatí chudnou rychleji než chudí. Že by bohatí chudnuli a chudí bohatli, to se nestává. „Bohatí bohatnou rychleji. Bohatí mají možnost si upravovat výši příjmů, které vykazují. Mohou využívat právníky a účetní, přátele a lobbisty. Určitě to platí i v České republice, nedovedu si představit, že by vaši politici byli nejpoctivější lidé na světě,“ uvedl.

Lafferova křivka optimálního zdanění

Dodal, že když se daně pro bohaté sníží, výběr vzroste. Když se zvýší, výběr klesne. „Pak slyšíte, jak ti politici říkají absolutní ptákoviny. Nerozumějí ničemu a jsou to prostě ignoranti,“ posteskl si na politiky, kteří daně rádi zvyšují. A také na ekonomy, jako např. na Thomase Pikettyho. Podotkl, že cílem by mělo být, aby chudí bohatli, ne bohatí chudli.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

18:55 Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

Globální šachovnice je v současné době rozehraná na velmi nebezpečnou hru. USA chtějí Čínu donutit, …