USA chtějí bohatství Ruska, udeřil analytik. Leckdo si přeje, aby Putin dostal přes kebuli, řekl na to kníže. Padla i slova o chorém mozku

09.09.2014 4:44

ANKETA Podle analytika Martina Kollera usiluje NATO o oslabení Ruska, případně jeho parcelaci, aby do budoucna byla obklíčena Čína, tak jak je dnes Rusko. Převzetím ruských zdrojů ropy a zemního plynu by tak bylo možné Číně zasadit smrtelný ekonomický úder. Dle exporadce tehdejšího premiéra Topolánka Tomáše Haase je cílem EU a USA srazit Putina na kolena. Co na to čeští politici?

USA chtějí bohatství Ruska, udeřil analytik. Leckdo si přeje, aby Putin dostal přes kebuli, řekl na to kníže. Padla i slova o chorém mozku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg
reklama

„Extrémně agresivní rétorika vedení NATO vůči Rusku a vývoj v posledních dekádách svědčí o změnách v myšlení reprezentantů Aliance. Neustálé rozšiřování NATO a snaha o navýšení počtu především amerických základen v Evropě i mimo ni lze sotva hodnotit jako obrannou politiku. Ta by měla být mírová a prosazovaná především diplomatickou cestou. Hlavním úkolem NATO byla a stále je obrana proti agresi Varšavské smlouvy, která neexistuje. Základní dokument NATO se nezměnil. Ale v současnosti se evidentně jedná o oslabení Ruska všemi způsoby, případně jeho parcelaci, jako následný krok po rozbití Sovětského svazu před čtvrtstoletím. Tím by se hranice NATO dostala do kontaktu i se severní hranicí Číny, což je hlavní soupeř do budoucna. Čína by tak byla obklíčena stejně jako v současnosti Rusko a se stejnou strategickou nevýhodou ve vztahu k NATO. Převzetím ruských zdrojů ropy a zemního plynu by bylo možné zasadit Číně smrtelný ekonomický úder,“ řekl ParlamentnímListům.cz vojenský analytik Martin Koller.

„Je cílem přinést mír na východní Ukrajinu a stabilizovat Ukrajinu, nebo je cílem EU a USA srazit Putina na kolena? Mám dojem, že to druhé je cílem od samého počátku. Ale bohužel proto umírají na Ukrajině lidé,“ uvedl zase bývalý poradce prezidenta Václava Klause a premiérů Mirka Topolánka a Jana Fischera Tomáš Haas.

Leckdo si přeje, aby Putin dostal přes kebuli

ParlamentníListy.cz se zeptaly našich politiků, co si o tom myslí. „Analytici a exporadci mohou kombinovat a fabulovat, ale ministři musí syntetizovat a jednat. Navíc s plnou odpovědností za svá rozhodnutí. Nepovažuji proto za smysluplné komentovat různé teorie a už vůbec je nechci známkovat,“ odpověděl ParlamentnímListům.cz ministr obrany Martin Stropnický z ANO.

„Tak už je chytá fantas. Jadernou velmoc nelze parcelovat jako dnešní Ukrajinu. Též nevidím obklíčení Ruska, špatné vztahy má pouze na západních hranicích, a to vlastní vinou. Něco jiného je, že tak jako ostatní i ruská koloniální říše se věčně neudrží. Že sibiřské zdroje ropy a plynu jsou již dávno v čínském hledáčku, nebudiž pochyb. Putin vede válku s Ukrajinou, sousedem EU, a tudíž je pochopitelné, že leckdo si přeje, aby dostal přes kebuli. Před rokem se ještě všichni ucházeli o jeho přízeň,“ uvedl předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg.

„Je možné, že někdo o něčem takovém fantazíruje, ale ekonomicky i vojensky jde o zcela nerealistický cíl. Kdo by takovou věc vážně řekl například na zasedání NATO, byl by směšný, pokud by rovnou neměl být svěřen do péče odborných lékařů. To by byl přece plán na světovou válku,“ varuje předseda KSČM a poslanec Vojtěch Filip.

„Oslabení Ruska bylo vždy cílem USA i části politiků EU. Je to legitimní, ovšem krátkozraké. Přátelské silné Rusko by bylo skvělý spojenec v časech, kdy hrozí konflikty s islámskými radikály, a samozřejmě je dobrý ekonomický partner,“ řekl ParlamentnímListům.cz předseda Úsvitu a poslanec Tomio Okamura.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Cílem mezinárodního společenství musí být spolupráce a mírový svět

„To je nebezpečná a nezodpovědná rétorika vracející svět do studené války a do minulého století. Cílem mezinárodního společenství musí být spolupráce a mírový svět. O to se snaží Sdružení parlamentářů proti jadernému zbrojení a za odzbrojení, členové parlamentů ze všech světadílů, jehož jsem členskou,“ řekla místopředsedkyně ČSSD a první místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková.

„Všechny zmíněné argumenty jsou z mého pohledu přitažené za vlasy a hodně spekulativní. Nevím, z jakých zdrojů tyto spekulace vycházejí,“ reagoval místopředseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS.

„Pánové Koller a Haas by si nejspíš přáli obnovit sovětský blok a tehdejší ´tábor míru´ připravující vojenské ovládnutí rozvinutého světa. NATO je obranná aliance, jíž jsme jako Česká republika členem. Obviňování naší země ze spoluosnování nějakých výbojných nebo imperiálních plánů by bylo směšné, pokud by za ním nebylo šíření propagandy zaměřené na oslabení našich vazeb a postavení mezi partnery v EU nebo spojenci NATO. Pánové Koller a Haas mají zjevně dojem, že v poměrech normálně se rozvíjející země nebude mít nikdo o jejich ´analýzy´ či ´rady´ zájem, tak se snaží šířit dezinformace, kterých se někdo může chytat, a spiklenecké teorie šířit dál. Nic jiného za tím nevidím,“ říká poslanec ANO Jiří Zlatuška.

„Tyto výroky mi připadají přehnané, myslím, že jde o neutralizaci ruského úsilí o pokračování doktríny sfér vlivu z dob studené války,“ míní europoslanec KDU-ČSL Pavel Svoboda.

Američané vidí v EU svou kolonii

Podle senátora Jaroslava Doubravy má být především na kolena sražena Evropská unie, to je dle něho prvořadým záměrem Američanů. „Američané totiž vidí v EU svou kolonii, proto se snaží sankcemi zpřetrhat její hospodářské vazby s Ruskem. Vztahy Ruska a Číny jsou Američanům trnem v oku a to bolí. Věřím, že se jim nepodaří rozbít jejich spolupráci. Rusko i Čína si jsou nebezpečí vědomy. Ale budou to tyto země, kdo bude oním hegemonem, motorem světové ekonomiky v budoucnu. Nezblázní-li se američtí výrobci zbraní a jejich generálové a nevženou-li svět do sebevražedného konfliktu. Obávám se, že na pokraji takového konfliktu jsme. A stoprocentně to není Rusko, kdo si ho přeje. Američané vědí, že jim dochází dech a bojí se, že dolar přestane být světovou rezervní měnou a už nebudou moci vyvážet svou inflaci do světa a tisknout si peníze pro své války a spekulace. Obchodní dohodou s EU chtějí prodloužit život dolaru a své ekonomiky,“ upozorňuje senátor.

„Tak, jak to říká pan Martin Koller, to má logiku. I události v časové ose posledních let – včetně výstavby vojenských základen – tomu odpovídají,“ uvedl poslanec ANO Stanislav Berkovec.

Podle místopředsedy KSČM a poslance Jiřího Dolejše se v duelech velmocí o rozdělení světa používají různé scénáře a Rusko stále patří k těm slabším. „Hegemonem ale už nejsou ani Američané – žijeme v multipolárním světě. Pokud jde o plyn a ropu, tak ruská naleziště jsou i nadále strategicky významná a přeorientovat EU by nebylo snadné ani levné. Důležité je, aby se dodávek nevyužívalo k vydírání,“ myslí si Dolejš.

„Především se této varianty bojím. Dlouhodobě požadujeme kompromisní jednání mezi kyjevskou vládou a povstalci. Naše hnutí je znepokojeno, tím jak jsme tažení do obchodní s Ruskem a začínáme mít společně s miliony naších občanů strach, kdo může mít zájem vyvolat na podkladu ukrajinské krize rozsáhlý konflikt v Evropě. Tomu musíme zabránit!“ varuje předseda poslaneckého klubu Úsvitu Radim Fiala.  

Místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Antonín Seďa s Kollerem a Haasem nesouhlasí, protože realita je prý jiná. „NATO dlouhodobě vede dialog s Ruskem v rámci stálé komise NATO-Rusko. A nebyla to Aliance, která tuto spolupráci zrušila anexí Krymu. O žádné parcelaci Ruské federace ze strany NATO jsem nikdy a nikde neslyšel. To, že je veden souboj o energetické zdroje, neznamená, že se tento souboj odehraje válkou. Naopak v rámci Parlamentního shromáždění NATO se vede dlouhodobá diskuze o nalezení nových energetických zdrojů. Například těžbou břidlicového plynu či těžbou ropy z nových nalezišť v oblasti Arktidy. Podobné spekulace, jako uvádí pan Koller, naopak přispívají k dezorientaci veřejnosti a ke zhoršování vztahů mezi NATO a Ruskem,“ soudí místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Antonín Seďa.

„Nechápu, z čeho analytik vychází. Zatím to spíše vypadá, že EU chce srazit na kolena sama sebe tím, že se Putina, respektive jeho reakcí na sankce, otevřeně bojí,“ říká místopředseda TOP 09 a poslanec Marek Ženíšek.

Plány na ovládnutí světa a oblíbený New World Order

„Co říkají pánové Koller a Haas, je jedna z možných variant, na kterou důkazy asi neexistují. V každém případě není důvod, aby Česká republika sehrávala v tomto konfliktu pozici ´užitečného idiota´ v případných mocenských hrách kohokoli,“ myslí si poslanec ODS Petr Bendl.

„Protagonisté těchto názorů zjevně nečetli Švejka, jinak by takové nesmysly nemohli myslet vážně. Celá pravda je taková, že Rusové se díky prodeji surovin trochu ekonomicky zmátořili a už zase chtějí tam, kde již jednou byli. Však znáte jejich velmocenské heslo: Kde jednou jsme, tam chceme zůstat navěky. O to více mě překvapují hloupé názory těchto Čechů, kteří snad Sověty pamatují i u nás. Myslím, že USA budují bezpečnostní bariéru v Tichomoří. Ale třeba se mýlím,“ domnívá se místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát.

Ing. František Laudát

  • Předseda Klubu angažovaných nestraníků (KAN)

Podle europoslance KSČM Miloslava Ransdorfa má analytik Koller pravdu: „Celý cirkus okolo Ukrajiny je tu proto, aby evropské země nakupovaly více amerických zbraní a EU zatáhly do konfliktu s Ruskem a aby Američané získali základny na ukrajinském území. Dalším cílem je svrhnout Putina, jak ukazuje americký zákon 2277, a dosadit tam nějakého opilce, jako byl Jelcin, a dostat pod kontrolu ruské zdroje a tím přitlačit Čínu. To je smyslem té celé ukrajinské šarády.

„Myslím si, že západní stratégové mají spousty šílených a nebojím se říct i idiotských nápadů. Každý další se snaží triumfovat předchozího s ještě bizarnějším nápadem. Nepřátelé jsou přeci za každým rohem, tuto filozofii někteří konzervativci vyznávají již od dob senátora McCarthyho a jeho výboru pro neamerickou činnost. Nedivím se proto, že patrně existují takové nebo podobné plány na ovládnutí světa a oblíbený New World Order,“ míní poslanec Úsvitu Petr Adam.

Záměrná dezinformační kampaň KGB

„Některé bláboly je téměř nedůstojné komentovat a tím je i dál zviditelňovat,“ reagoval europoslanec ANO Pavel Telička.

„Obávám se, že i takto úsilí NATO může být míněno. Spekulací je kolem nás mnoho. Nenechme se, prosím, zblbnout. Ono totiž právě o to jde. Pro ´vyvolené´ jsou milionové ztráty života plebsu s ohledem na finanční zisky přijatelným rizikem. Jelikož já jsem však z jejich pohledu totéž, nehodlám jim posluhovat. O to více mě třeba děsí, že podle průzkumu v mé Praze vede opět TOP 09. Mí Pražané, ať už pochází odkudkoli, mi očividně nerozumí. Jejich problém,“ říká poslanec ČSSD Jiří Koskuba.

„Myslím si, že je to nesmysl a hrocení situace, které může rozpoutat skutečnou válku v Evropě,“ reagoval senátor Zdeněk Schwarz.

„Naprostý nesmysl a produkt chorého mozku. A nebo ještě reálnější je, že to je záměrná dezinformační kampaň KGB. Pro mě je kauza Ukrajina aktem porušení mezinárodního práva ze strany Ruska,“ říká poslanec Úsvitu Jiří Štětina.

To je blbost

„Kdybych chtěl bonmotit, řekl bych, že jsou to řeči z hladu a horka. Z horka proto, že přehřátý organizmus i mozek většinou nefungují zcela dokonale, z hladu proto, že se jedná buď o hlad po mediální zajímavosti a z toho plynoucích příjmech, nebo že je to práce za odměnu, jejímž prostřednictvím již hlad zahnali. Vážněji řeknu, že to považuji za nesmysly. Věřím, že NATO si uvědomuje, že pro obranu hodnot naší euroamerické civilizace je třeba dělat víc než v minulosti a že to jen řeči nespraví,“ soudí senátor ODS Milan Pešák.

„Pokud vím, tak pan Koller je vojenský analytik, alespoň tak vždy vstupoval. Asi by bylo dobré, kdyby se držel svých tanků a letadel. Pana Haase neznám. Myslím, že oba blábolí,“ míní poslanec ČSSD František Adámek.

„Ani jeden zmiňovaný cíl Západu není obranný. Všímáte si? A oba mohou mít pravdu,“ míní poslanec ČSSD Stanislav Huml.

„To je blbost,“ reagoval stručně senátor ODS Tomáš Jirsa.

USA a Rusko si hrají evidentně své mocenské hry na úkor Ukrajinců i EU

Poslanec ČSSD Richard Dolejš uvedl, že osobně takovými informacemi nedisponuje a může to být jedna z možných hypotéz, ale bez důkazů jde o spekulaci a dohady. „Hmatatelnou realitou je však například fakt, že Ukrajina se stala střetovým územím dvou významných světových mocností. A pokud někdo tvrdí opak, tak z nás dělá hlupáky s vymytými mozky. USA a Rusko si hrají evidentně své mocenské hry, a to především na úkor občanů Ukrajiny a v druhém sledu občanů EU. Elity EU v tomto ohledu selhávají. Nejsou totiž schopny či nemají vůli vyhodnotit reálný stav. Chovají se impotentně. EU by se měla vůči USA chovat jako suverénní akceschopný partner a spojenec, ale rozhodně ne jako pouhý bezduchý vazal, který nemá schopnost hájit své vlastní zájmy,“ říká poslanec.

„Bohužel ne vždy je politika EU v tomto ohledu optimální, a proto se mnohdy ocitá mimo hlavní mocenské politické hřiště. Z tohoto důvodu jako jedinou cestu vedoucí k řešení krize na Ukrajině vidím pragmatickou dohodu mezi USA a Ruskem. Pokud tyto mocnosti nedají zelenou rozumu a nedají stranou své mocenské ambice, tak Ukrajinu čeká dlouhá a vleklá krize, která může ve svém důsledku ohrozit ekonomickou a politickou stabilitu části Evropy. Spekulaci o tom, že tento vedlejší efekt vedoucí k možné destabilizaci části zemí EU je součástí širší hry zmíněných mocností, však odmítám. To je spíš projev hlouposti takzvaných velkých globálních myslitelů,“ dodává Dolejš.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Tlupy, fotbal, policie nula." Drsné zprávy Arenbergerovi. A ještě horší

19:54 ,,Tlupy, fotbal, policie nula." Drsné zprávy Arenbergerovi. A ještě horší

Nový ministr, ale staré praktiky? Ministr Arenberger v pondělí navrhne omezení setkávání pouze na dv…