„Extrémně agresivní rétorika vedení NATO vůči Rusku a vývoj v posledních dekádách svědčí o změnách v myšlení reprezentantů Aliance. Neustálé rozšiřování NATO a snaha o navýšení počtu především amerických základen v Evropě i mimo ni lze sotva hodnotit jako obrannou politiku. Ta by měla být mírová a prosazovaná především diplomatickou cestou. Hlavním úkolem NATO byla a stále je obrana proti agresi Varšavské smlouvy, která neexistuje. Základní dokument NATO se nezměnil. Ale v současnosti se evidentně jedná o oslabení Ruska všemi způsoby, případně jeho parcelaci, jako následný krok po rozbití Sovětského svazu před čtvrtstoletím. Tím by se hranice NATO dostala do kontaktu i se severní hranicí Číny, což je hlavní soupeř do budoucna. Čína by tak byla obklíčena stejně jako v současnosti Rusko a se stejnou strategickou nevýhodou ve vztahu k NATO. Převzetím ruských zdrojů ropy a zemního plynu by bylo možné zasadit Číně smrtelný ekonomický úder,“ řekl ParlamentnímListům.cz vojenský analytik Martin Koller.
„Je cílem přinést mír na východní Ukrajinu a stabilizovat Ukrajinu, nebo je cílem EU a USA srazit Putina na kolena? Mám dojem, že to druhé je cílem od samého počátku. Ale bohužel proto umírají na Ukrajině lidé,“ uvedl zase bývalý poradce prezidenta Václava Klause a premiérů Mirka Topolánka a Jana Fischera Tomáš Haas.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Lukáš Petřík