USA se od nás mohou učit, sdělil rakouský kancléř Kurz. Dá lidem maximum svobody

21.04.2020 13:41

Slavný publicista Fareed Zakaria zpovídal na americké CNN rakouského kancléře Sebastiana Kurze. Konstatoval, že Spojené státy by se mohly od Evropy učit jak to, jak se s pandemií koronaviru vyrovnat, tak jak znovu nastartovat ekonomiku. Jednou z prvních zemí, která se o to pokouší, je Rakousko, a tamní kancléř Sebastian Kurz Američanům v kostce popsal plán na znovuotevření ekonomiky.

USA se od nás mohou učit, sdělil rakouský kancléř Kurz. Dá lidem maximum svobody
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Sebastian Kurz

CNN na úvod krátkého rozhovoru připomněla, že Evropa byla prvním místem, kde na Západě udeřil koronavirus. A udeřil tvrdě. Teď je EU prvním společenstvím na Západě, kde se rozhodli pomalu uvolňovat restriktivní opatření spojená s koronavirem.

Anketa

Byl Mirek Topolánek dobrý politik?

3%
97%
hlasovalo: 26955 lidí

Jednou ze zemí, která restrikce uvolňuje, je Rakousko. „A tak jako se teď Amerika učí od Itálie těžce zasažené pandemií, jak se s tím vyrovnat, brzy bychom se mohli od dalších evropských národů naučit, jak ekonomiku znovu otevřít. Rakousko dnes jako jedna z prvních zemí otevírá malé obchody. Je to první malý krok,“ zaznělo na CNN.

Před samotným rozhovorem se Sebastianem Kurzem bylo také zdůrazněno, že jak prodavači, tak nakupující musejí nosit na obličeji roušky a mají dodržovat hygienická opatření včetně nezbytných rozestupů.

Kurz hned na úvod rozhovoru prohlásil, že Rakousko bylo jednou z prvních zemí, která se rozhodla pro vyhlášení karantény nad celou zemí.

A já myslím, že je velmi důležité, že jsme k tomu přistoupili rychleji než řada jiných zemí. ... V těchto dnech nezaznamenáváme nijak vysoká čísla nemocných. Máme jen pár tisíc případů a z toho pár stovek lidí v nemocnicích,“ pochvaloval si Kurz s tím, že Rakousko má dnes situaci pod kontrolou, a to právě díky tomu, že brzy vyhlásilo karanténní opatření. „Máme asi jen sto nových případů každý den a jsem opravdu velmi rád, že jsme dokázali zareagovat tak rychle,“ zdůrazňoval Kurz.

Rakouský kancléř také Zakariovi sdělil, že ani po znovuotevření obchodů se neobává nárůstu COVID pozitivních pacientů. Čísla ukazují, že v tuto chvíli nic takového nehrozí, a rakouský kancléř věří, že vyhlídky Rakouska v boji s koronavirem už budou jen lepší a lepší.

„Otevíráme ekonomiku velmi pomalu a velmi opatrně. Krok za krokem,“ zdůraznil dnes nejmocnější rakouský politik s tím, že po otevření první vlny obchodů budou v Rakousku situaci pečlivě sledovat, a když se ukáže, že čísla opravdu nenarůstají, přistoupí vláda k další vlně otevírání. „Ted v pondělí jsme otevřeli malé obchody. 1. května bychom chtěli otevřít všechny obchody a v polovině května restaurace,“ přiblížil plán svého kabinetu. „Dvoutýdenní rozestupy nám dávají dost prostoru k tomu velmi pozorně sledovat počty nemocných a zpomalit náš plán znovuotevření ekonomiky, bude-li to nutné,“ zaznělo z úst rakouského kancléře.

Rakouská vláda také hodlá pokračovat v rozsáhlém testování lidí na koronavirus, a pokud najdou nové nemocné, co nejrychleji je přesune do karantény. V tuto chvíli Rakousko provádí asi deset tisíc testů denně a kancléř by byl rád, kdyby se v budoucnu podařilo kapacity ještě zvýšit a podařilo se testovat např. lidi, kteří vyrazí do restaurací.

„Ze zkušeností asijských zemí vyplývá, že právě rychlý nález a izolace nových případů je tou nejlepší cestou k tomu, jak udržet počty nemocných na nízké úrovni,“ pravil Kurz. „Zároveň zůstávají v platnosti restriktivní opatření, jako je udržování povinného odstupu mezi lidmi, nebo povinnost nošení roušek v obchodech, která bude platit i v restauracích,“ uvedl také kancléř s tím, že bude stanoven maximální počet lidí, se kterými se bude možné při snídani či večeři bavit.

Kurz na závěr rozhovoru uznal, že to nebude snadné, ale věří prý, že právě po této cestě dojde země nakonec ke světlu na konci tunelu a vláda bude moct lidem vrátit maximální množství svobody, na které byli zvyklí před pandemií, a zároveň zachová zcela nezbytná ochranná opatření.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…