„Chtěl bych uvést na pravou míru jeden mýtus, podle kterého se Čína stala další supervelmocí. Čína je sice podle HDP a absolutního výkonu druhou největší ekonomikou světa. Podle mnohem většího množství ekonomických měřítek však Čína za nejvyspělejšími ekonomikami zaostává. Hospodářský úspěch navíc nemusí vždy vést k vytvoření silné vojenské velmoci. Pokud tohoto cíle chcete dosáhnout, musíte k tomu přijmout celou řadu politických rozodnutí," tvrdí Feněnko.
„Jedním příkladem za všechny budiž Německo mezi dvěma světovými válkami. Přes jeho tehdejší slabý ekonomický potenicál se mu podařilo vybudovat v poměrně krátkém čase skutečně silnou armádu. Na rozdíl od očekávání amerických expertů v této oblasti Čína v posledních 25 letech nebyla zdaleka tak úspěšná," míní Feněnko.
„Úroveň čínské armády je podle Feněnka v porovnání s americkou či ruskou stále nižší. Čína se stále spoléhá především na vojenská zařízení ze zahraničí. Země nemá tak velký potenciál a vědeckou základnu jako Spojené státy a Rusko. Čína zaostává i v oblasti námořnictví a letectví, navigací a komunikačních systémů. Bez všech těchto položek je země odsouzena být z vojenského hlediska i nadále pouze regionální mocností. Čína sice znatelně zvýšila svůj rozpočet na armádu, ale to samo o sobě nestačí. Zkrátka a dobře, Čína nemá prostředky, které by jí umožnily v krátkodobém horizontu změnit stávající světové uspořádání ve svůj prospěch," je přesvědčen Feněnko.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro