Ubožák, zoufalec Kremlík! Valí se to dál, „trestňák” má i Koudelka z BIS. Silná slova

5. 2. 2020 6:46

Bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík je v centru pozornosti kvůli zakázce na e-shop pro dálniční známky a v souvislosti s částkou 1,5 milionu korun, jež mu měla být nabídnuta v souvislosti se smlouvou na dozorce mýtného. Kauze se věnuje reportér Janek Kroupa na serveru Seznam Zprávy. Není však sám, nové informace přináší i server Info.cz.

Ubožák, zoufalec Kremlík! Valí se to dál, „trestňák” má i Koudelka z BIS. Silná slova
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr dopravy Vladimír Kremlík
reklama

Kremlíkovi měl nabídnout úplatek jeho známý, advokát Martin Janoušek. Seznam Zprávy nyní přinesly záznam jejich rozhovoru z restaurace Lebeda ve Špindlerově Mlýně, ke kterému mělo dojít 1. února. K první nabídce však mělo dojít již před Vánocemi. 

Anketa

Babišova vláda podává žalobu proti Evropské komisi ve věci dotací Agrofertu. Vadí vám to?

7%
93%
hlasovalo: 10315 lidí

Kremlík pak nabídku úplatku oznámil 14. ledna šéfovi BIS Michalu Koudelkovi. Peníze měl dostat za to, že bude hájit zakázku pro firmu, kterou zastupuje advokátní kancelář spojená s Martinem Janouškem. Ten se přitom podílel i na právním posouzení zakázky na elektronickou dálniční známku. Z odposlechu je také patrné, že nemělo jít jen o e-shop, ale i o sledovací systém, který chtěly bezpečnostní složky využívat pro svou práci. 

„Mediální historky o tom, jak je to e-shop za 400, tak to není. Je to celý systém a nestál 400, ale 100. Všechno ostatní je nějaký provoz na 4 roky… BISka chtěla informace v nějakém formátu,“ říká Janoušek na odposlechu. Kremlík k tomu dodává: „Oni tam chtěli fotky, jakoby RZ auta, obličej toho auta, a to aby se to používalo, aby k tomu měli přístup,“ Janoušek notuje. 

Následně se oba muži baví i o úplatku, jehož nabídku ve veřejném prohlášení v pondělí večer Janoušek odmítl. Tvrdil, že nebyl v kondici. V sobotním rozhovoru v Krkonoších však říká trošku něco jiného. „Platí ještě ta tvoje prosincová nabídka, nebo neplatí? Pokud platí, tak platí v té částce jeden a půl milionu, nebo je vyšší, nebo nižší. Není rozhodnuto…“ ptá se Kremlík Janouška otevřeně. A ten odpovídá: „Nemám nejmenší tušení.“

„Co myslíte, skončí Kroupova akce Kremlík stejně, jako jeho akce Jourová, nebo ne? Jsem napnutej jak drát od odposlechu...“ komentuje pak celou věc na svém facebookovém profilu politický komentátor Martin Schmarcz. 

„Když jsme v dubnu psali, že nástup Kremlíka na pozici ministra dopravy je neskutečný úlet, teď vidíme, že jsme nepoužili úplně přesná slova. Netušený zoufalec a ubožák. Jak je možné, že neexistuje mechanismus k odhalení takových lidí. Předseda vlády fakticky představuje něco podobného,“ píše také ekonomický publicista Mirek Motejlek.

Právník Janoušek pak poskytl krátký rozhovor serveru Info.cz, ve kterém odmítl, že by Kremlíkovi úplatek nabídl. Popisuje i rozhovor ze Špindlerova Mlýna. „V průběhu rozhovoru mluvil na přeskáčku hlavně o důvodech svého odvolání a o své složité životní situaci. Opakovaně mluvil také o možnostech dalšího pracovního uplatnění a ohodnocení,“ uvedl Janoušek. 

Vyjádřil se i k tomu, že Kremlík informoval o nabídce úplatku nikoliv policii, ale BIS, a to až 14 dní poté, co k nabídce mělo dojít. „Za pozornost stojí, že SMS poslal přesně v den, kdy se objevila v médiích kauza elektronické dálniční známky. Mohlo mu dojít, že to může znamenat jeho konec ve funkci a snažil se odvrátit pozornost,“ dodal Janoušek, který chce nyní své jméno očistit všemi právními kroky.

V kauze už podle serveru iROZHLAS.cz padla první trestní oznámení. Podal jej právě sám Kremlík kvůli nabídce úplatku, a pak také poslanec Pirátů Lukáš Černohorský. „Pokud se Kremlík, ředitel BIS či premiér Andrej Babiš (ANO) o nabídce dozvěděli a neřekli to policii, mohli se dopustit neoznámení trestného činu,“ uvedl.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Toto připravuje EU teď, v době pandemie! Kobza z SPD proti Jourové. A varuje ji: Budete si balit kufry, až lidé pochopí...

21:07 Toto připravuje EU teď, v době pandemie! Kobza z SPD proti Jourové. A varuje ji: Budete si balit kufry, až lidé pochopí...

ROZHOVOR „Evropa po pandemii už nikdy nebude tou co před ní. Lidé se probudí z hibernace způsobené m…