Uchazeči o místo v Senátu se dnes dozví, zda byli k volbám připuštěni

05.08.2022 6:15

Uchazeči o místo v Senátu se dnes dozví, zda byli k volbám připuštěni. Rozhodnou o tom radnice v sídlech volebních obvodů. Zaregistrují ty ze zhruba 180 nominovaných, jejichž volební přihlášky splnily zákonem předepsané požadavky. Odmítnutí uchazeči se mohou obrátit na soud. Radnice mohou rozhodnout také o registraci kandidátních listin pro souběžné komunální volby, která musí být vydána nejpozději v sobotu 6. srpna.

Uchazeči o místo v Senátu se dnes dozví, zda byli k volbám připuštěni
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senát

Přihlášky k senátním i komunálním volbám, které budou na konci září, bylo nutné předložit do 19. července. Největší výběr při obsazování horní komory Parlamentu by mohli mít voliči na Karlovarsku, kde se kandidaturu předložilo 11 osobností. Nejméně kandidátů se přihlásilo na Orlickoústecku, kde se chtějí stát nástupcem Petra Šilara (KDU-ČSL) tři kandidáti.

Adeptů a adeptek na senátorská křesla je přibližně o padesátku méně než při předchozích volbách před šesti lety. K důvodům patří společné nominace některých stran a hnutí, zejména koalice Spolu, tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

Senát, který má 81 členů, se z jedné třetiny obměňuje pravidelně po dvou letech. První kolo letošních senátních voleb začne 23. a 24. září společně s komunálními volbami.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Sankce

Je pravda, že Rusko válčí i přes sankce, ale jakou jinou páku na něj použít? Nebo byste nedělal nic a jen přihlížel ruské agresi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Dokud nebude vláda držet Babiše za kule…“ V Brně se Paroubek s Konečnou rozjeli

4:44 „Dokud nebude vláda držet Babiše za kule…“ V Brně se Paroubek s Konečnou rozjeli

Při bleskové návštěvě Brna bývalý premiér Jiří Paroubek slavnostně odhalil pamětní desku a besedoval…