Učitelka kritizovala u Jílkové školu a ředitele. Ten ji chce vyhodit

01.11.2011 18:50

VÍME PRVNÍ Ačkoli se v pořadu České televize Máte slovo, proti sobě staví různí diskutující s velmi odlišnými a otevřenými mnohdy až ostrými názory, za celou dobu jeho vysílání se nikdy nestalo, aby někdo byl za své vystoupení pracovně-právně postižen. Po posledním dílu pořadu tentokrát zaměřeného na sexuální výchovu ve školách však nastává průlom. Učitelka Arjana Shameti čelí hrozbě výpovědi z práce a žalobě za poškození dobrého jména jedné z pražských základních škol.

Učitelka kritizovala u Jílkové školu a ředitele. Ten ji chce vyhodit
Foto: Repro ČT
Popisek: Učitelka francouzštiny v pořadu Máte slovo
reklama

"Jsem absolutně pobouřena tím, že je v demokratické společnosti něco takového možné. A musím říct, že za celou dobu svého moderování jak Máte slovo, tak ale i Kotle, jsem od žádného z hostů pořadů nikdy podobnou informaci nedostala," sdělila ParlamentnímListům.cz moderátorka pořadu Michaela Jílková.

V naprosto neobvykle vyhrocené situaci a zdá se ještě vyhrocenějšímu dopadu hraje hlavní roli již zmiňované téma sexuální výchovy na školách. To má své příznivce i odpůrce, kteří se minulý týden ve čtvrtek ve studiu ostře střetli.

A tak zatímco sexuolog Petr Weiss nebo třeba senátor a stínový ministr školství za ČSSD Marcel Chládek výuku sexuální výchovy na českých základních školách podporovali, učitelka francouzštiny ze ZŠ v Praze 13 Arjana Shameti, se do "novinky" na školách velmi kriticky opírala. Vše by snad nemuselo dojít až do situace, kdy jí hrozí ztráta zaměstnání, kdyby v souvislosti s její kritikou nezaznívalo v pořadu opakovaně jméno jejího nadřízeného - tedy ředitele školy Pavla Petrnouška.

Ředitele, autora kapitoly v Sexuální příručce, slova učitelky pobouřila

A ten nejen že sexuální výchovu na škole vyučuje a je jejím velkým zastáncem, ale navíc je i autorem 15. kapitoly Sexuální příručky pro učitele základních škol. Kritika na jeho hlavu i styl výuky, která v pořadu zazněla, se ho velmi dotkla, jak řekl ParlamentnímListům.cz i proto, že v pořadu nebyl, neměl prostor okamžitě reagovat.

Čtěte také:

  • U Jílkové jako ve středověku: Za monogamii a zákaz antikoncepce


A tak je momentálně spor ve fázi hrozby výpovědí z práce u učitelky, jež otevřeně ventilovala svůj názor a další hrozby - tentokrát kvůli možnému soudnímu sporu.

"Pan Petrnoušek si mě zavolal k sobě do ředitelny a řekl mi, že si nedokáže představit to, že bychom nadále spolu mohli pracovat. Vytáhl různá lejstra a smlouvy se mnou v minulosti uzavřené. V mnohých bylo hodně zvýrazněného textu. Argumentoval tím, že to jsou všechno důvody k výpovědi a dokonce i pro žalobu, neboť jsem vystoupením ve veřejnoprávním médiu poškodila dobré jméno školy, jeho i jeho rodiny," svěřila se učitelka francouzštiny ze ZŠ Kuncova v Praze 13 naší redakci. Právě tuto svou domovskou školu nazvala v pořadu jako "vlajkovou loď" výuky sexuální výchovy. V pořadu přitom apelovala na to, že by výchova o sexu měla ležet spíše v kompetencích rodin a nikoli výuky, jež může mnohé žáky v pubertě velmi deprimovat.

Čtěte také:


Uvedla pak příklad dívenky, která z této hodiny výuky na jejich škole odešla, protože se odmítla ptát spolužáků a spolužáky v rámci didaktické hry nazvané "kompot" na to, zda již masturbovalˇi. Podle Arjani Shameti je deprimováno výukou tohoto předmětu však zřejmě prý daleko více dětí.

Proti tomu se však ohrazuje samotný ředitel a nadřízený pedagožky.

Osm let tu učí. Když jí něco vadí, proč s tím nic nedělá, ptá se ředitel školy

"Paní Shameti vyučuje na naší škole již osmým rokem. Pokud se názorově neztotožňuje s dodržováním státního rámcového vzdělávacího programu, jenž dodržujeme i v oblasti sexuální výchovy, mohla za ty roky učinit jakákoli opatření. To se nestalo, byť vím, že se v těchto otázkách skutečně neshodujeme. Sexuální výuku učím již 17 let, prošlo jí tedy již více než dva tisíce žáků. Musím říci, že za tu dobu nepřišla jediná stížnost na to, jak je prováděna. A přesto je sexulní výuka stále nepovinným předmětem, do kterého rodiče, pokud nechtějí, své dítě přihlásit nemusejí. A opět zdůrazňuji, že za ty roky, co se tím zabývám, odmítly výuku z náboženských důvodů pouze čtyři rodiny. Dvě z nich nakonec své odmítnutí nakonec ještě vzaly zpět," sdělil ParlamentnímListům.cz Pavel Petrnoušek s tím, že styl jeho vyučování podporují dokonce i fanoušci na Facebooku, kde vyzývají odpůrce Sexuální výchovy na školách, aby ho nechali na pokoji.

Čtěte také:


Jak dodal, učitelku francouzštiny, jež byla na jeho vkus v televizi odvážnější, než mu připadalo vhodné, pouze upozornil na to, že její vystoupení v televizi by mohlo být bráno jako hrubé porušení pracovní kázně. "O žalobě u občanskoprávního soudu zatím uvažuji," řekl ještě Petrnoušek.

Já problém s tím zůstat na škole nemám - i po této zkušenosti, říká pedagožka

Arjana Shameti se však i přes to všechno domnívá, že je na škole schopna nadále působit. "Problémy s panem ředitelem, s nímž se denně setkávám, určitě nemám," uvedla pro ParlamentníListy.cz.

A co na možnost kauzy v rovině pracovně-právní i občansko-právní říká další účastník pořadu o sexuální výchově, senátor Marcel Chládek, stínový ministr školství za ČSSD?

"Víte, já jsem už krátce po pořadu i v pořadu paní učitelce doporučil, že pokud má nějaké výhrady k práci a výuce na škole, že se měla dávno obrátit na školní inspekci. I když s názory, které tam zastávala, nemohu plně souhlasit, stejně jako s ataky na jejího nadřízeného, jenž ve studiu v danou chvíli nebyl, pevně věřím, že pan ředitel bude k řešení problému přistupovat racionálně, s citem a s ohledem na to, aby nedošla újmy hlavně škola a žáci, kteří ji navštěvují. Pokud by byla pravda to, že by měla být Arjana Shameti za uvedení svých názorů v televizi ovšem potrestána vyhazovem z práce, jistě bych se zajímal o to, aby vše prověřila školní inspekce a případně i další instituce," uzavřel pro ParlamentníListy.cz svůj pohled na věc senátor Chládek.


Čtěte také:


Foto: Repro ČT


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Alena Hechtová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fašismus propašovali Ukrajinci i na dresy. Je potřeba lži vytáhnout na světlo. Byli jsme při křtu knihy Nemrzačte naši historii

22:25 Fašismus propašovali Ukrajinci i na dresy. Je potřeba lži vytáhnout na světlo. Byli jsme při křtu knihy Nemrzačte naši historii

REPORTÁŽ Lhaní ohledně padlých při karpatsko-dukelské operaci. Pomník vlasovcům v Řeporyjích. Odstra…