Uctívaný disident Michnik: Putin je vrah a násilník a Evropská unie příliš slabá. My intelektuálové a novináři ji však zachráníme!

24.07.2014 11:31

Jeden z vůdců polského disentu Adam Michnik ve svém komentáři tvrdí, že ruský prezident Vladimir Putin je vrah a násilník. Dává mu za vinu sestřelení letadla MH17 a kritizuje příliš vlažný přístup Evropy k Rusku.

Uctívaný disident Michnik: Putin je vrah a násilník a Evropská unie příliš slabá. My intelektuálové a novináři ji však zachráníme!
Foto: Archiv
Popisek: Polsko
reklama

„Po krvavém potlačení demonstrace ve Varšavě v roce 1861 napsal ruský spisovatel caru Alexandru II., že je vrah a násilník. Informování ruského tisku o demonstraci hodnotil jako ostudné a bezskrupulózní. Myslím, že podobný dopis by měl dnes být adresován i Putinovi a propagandě ruských médií. Už jsme od ní slyšeli, že Polsko vycvičilo fašisty terorizující Majdan. Poté jsme se dozvěděli, že ozbrojenci, kteří ovládli Krym, si nejspíš zbraně koupili v obchodě,“ rozčiluje se Michnik.

„Sestřelení letadla MH17 je přímým důsledkem Putinovy cynické a propagandistické politiky. Těch 298 lidí zemřelo proto, že Putin vyzbrojil separatisty, kteří se stali pátou kolonou v doněckém regionu. Putinovy kroky přesně odpovídají jeho minulosti agenta KGB. On nikdy nenechá jít Ukrajinu svou vlastní cestou vstříc západní demokracii. Putin chce znovu vzkřísit zašlou slávu ruské říše. I proto bude nadále pomáhat vyvolávat národnostní rozmíšky v Pobaltí, Náhorním Karabachu či v Moldávii,“ je přesvědčen Michnik.

Článek v angličtině si můžete přečíst ZDE.

Mírumilovná Evropská unie podle Michnika bohužel není schopna čelit takové agresivní rozpínavosti. Znepokojuje jej rovněž přístup podnikatelských elit, které jsou podle něj zaslepeny honbou za ziskem a nevnímají události v politickém kontextu. „To je velmi znepokojivé. Nás intelektuály, vědce a novináře by to však nemělo od pokusů otevřít jim oči odradit. Nemůžeme připustit, aby se opět vrátila politická krátkozrakost, která dovolila Stalinovi a Hitlerovi realizovat jejich brutální politiku vůči svým sousedům,“ míní Michnik a připomíná anexi Rakouska, Československa a Pobaltí.

„Historie 20. století nám ukázala, že politika neustálých ústupků vůči agresorovi nikam nevede. Putin není evropským politikem a jeho politický styl je založen pouze na agresi a vyhrožování. Vypustil z láhve zástupy bezcitných žoldáků, skutečných fašistů, národních bolševiků a poštval je proti Ukrajině. Ozbrojení těchto zkažených existencí je neodpustitelný trestný čin. Jsem rád, že polská vláda jej takto hodnotí a uplatňuje vůči Rusku nekompromisní přístup,“ chválí na závěr Michnik svoji zemi. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Při utahování přidávali další restrikce, při rozvolňování chtějí vyhodnocovat? Paznehti! Smejkalova poradní skupina dostala úder. Komentátor ve varu

17:33 Při utahování přidávali další restrikce, při rozvolňování chtějí vyhodnocovat? Paznehti! Smejkalova poradní skupina dostala úder. Komentátor ve varu

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Přínos poradní skupiny MeSES při ministerstvu zdravotnictví, vedené…