Úder Babišovi: Toto prý neřekl po návratu z Bruselu. Můžou nám vzít zlato

03.08.2020 14:01 | Zprávy

Poslanec za SPD Jiří Kobza zareagoval na komentář premiéra Andreje Babiše (ANO), který vyšel minulý týden v deníku Právo. Babiš si pochvaloval, že výsledek eurosummitu je pro naši zemi úspěch.

Úder Babišovi: Toto prý neřekl po návratu z Bruselu. Můžou nám vzít zlato
Foto: repro FB, tan
Popisek: Andrej Babiš

Kobza ke komentáři přidal několik poznámek. Podle jeho slov se totiž premiér ve svém textu výhradně zaměřuje na ty aspekty přijatých návrhů, které jsou dle jeho názoru v zájmu České republiky a jejích občanů. „To je samo o sobě obsahově velmi diskutabilní a dá se o tom s úspěchem pochybovat. Značně závažnější je ale skutečnost, že pan předseda vlády o jiných podstatných součástech a souvislostech těchto návrhů (a celého eurosummitu)  mlčí. Bohužel,“ poznamenává Kobza. 

„Velmi hezkou až úsměvnou je ta pasáž premiérova textu, kde píše, že se mu podařilo přesvědčit předsedu Evropské rady Charlese Michela o tom, aby se třetina grantů z Fondu obnovy rozdělovala bez ohledu na zaměstnanost. Realita je ale bohužel taková, že Charles Michel klíč, podle něhož se mají peníze z tohoto Fondu rozdělovat, upravil již (viz např. ČTK) 11. 6., kdy navrhl, aby se 30 % těchto prostředků alokovalo dle reálného poklesu hrubého domácího produktu zapříčiněného koronavirovou krizí. Tedy před samotným summitem, který začínal 17. 7. Takže o čem novém jej vlastně pan premiér přesvědčil?“ ptal se Kobza. 

„A teď vážněji. Naprosto zásadní, a to v negativním smyslu, jsou zejména politické trendy a cíle, které bruselský summit posvětil: další centralizace EU, posílení státního (a hlavně unijního) vrchnostenského dozoru nad ekonomikou (včetně soukromého sektoru), miliardový sponzoring klimatických a „zelených“ utopických plánů z veřejných peněz a především centrální plánování budoucí hospodářské politiky členských zemí (kam se na tohle hrabe někdejší RVHP),“ řekl.

„Oněch ‚vyjednaných‘  960 miliard korun pro Českou republiku totiž není jakýsi bezúplatný dar ani nezištná pomoc. Jde mj. o přímý předstupeň navyšování členského příspěvku odváděného do rozpočtu EU a zavádění společných unijních daní, maskovaných termínem „nové vlastní zdroje“. První z nich už je na stole (daň z nerecyklovaných plastů), další (uhlíkové clo, digitální daň) budou následovat v příštích měsících. Jejich zavedení, zdůvodňované ‚nutností splácet dluhy‘ (které jsme sami na sebe vnuceně uvalili), bude znamenat další fatální prohloubení evropské integrace (to znamená další ztrátu národních svobod a práv) mimo rámec platných „zakladatelských“ evropských smluv. I to jsou neopomenutelné výsledky tohoto summitu. Včetně naprosto reálné eskalace nesmyslné obchodní války EU–USA v případě, že budou tyto unijní poplatky skutečně vbrzku uvedeny v život,“ zmínil dále Kobza.

Samostatnou kapitolou je pak podle něj tzv. společný unijní dluhopis. „O jehož konkrétní podobě a charakteru zatím nejsou relevantní informace, jak sám premiér několikrát přiznal. Každopádně dohodnuté astronomické unijní zadlužení (včetně záruk za něj) bude, na rozdíl od tvrzení páně premiéra, skutečně společné pro všechny členské státy. Tedy i pro ČR.  Z tohoto důvodu rovněž nelze vůbec jásat ani nad tím, co Andrej Babiš vydává za  další vyjednávací úspěch: posílení podílu půjček oproti grantům z Fondu obnovy. Zajímavé v této souvislosti je to, že nikde v primárním unijním právu není ani zmínka o tom, že by EU jako celek měla pravomoc půjčovat si peníze na finančních trzích (a natož aby za tyto půjčky něčím ručila). Dokonce bez ohledu na to, že v oblasti veřejného práva dosud platila stará dobrá zásada: ‚Co není dovoleno, je zakázáno‘.Tak jak to tedy je doopravdy?“ poznamenal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dopis rumunských umělců nezabral. Obávaný Simion ovládl první kolo

21:50 Dopis rumunských umělců nezabral. Obávaný Simion ovládl první kolo

Rumunský pravicový kandidát George Simion, spojenec amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle exit…