Uhde varuje diváky: Zruší se koncesionářské poplatky a ČT bude pod vlivem

14.07.2012 8:31 | Zprávy

Veřejnost požaduje zrušení koncesionářských poplatků a spojení všech tří veřejnoprávních médií. Ukazuje to průzkum, který si nechalo vypracovat sdružení eStat.cz, sdružující odborníky požadující zjednodušení a modernizaci státní správy.

Uhde varuje diváky: Zruší se koncesionářské poplatky a ČT bude pod vlivem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Uhde

Veřejnoprávní média musí přežít. Zvlášť v době, kdy je veřejnost svědkem bulvarizace komerčních médií. Jejich další fungování ale rozhodně nezaručí současná podoba financování a fungování ve formě tří na sobě defacto nezávislých veřejnoprávních institucí. Myslí si to členové sdružení eStat v čele s europoslancem Edvardem Kožušníkem.

Model hned tří institucí je dlouhodobě neudržitelný. Tento názor získali zástupci eStatu s manažery jak veřejnoprávních, tak i komerčních médií. "Pokud by se tato tři média sloučila, hovoříme o úspoře až třetiny nákladů," uvedl bývalý místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Štěpánek. Tyto prostředky by se mohly ušetřit především v oblasti spojeného zpravodajství a servisních nákladů. Cestou naopak podle Štěpánka není zamýšlená privatizace ČTK.

Poplatky jako degresivní daň

Mnohem podstatnější je ale podle eStatu zrušení koncesionářských poplatků. Ty se podle Štěpánka i europoslance Kožušníka změnily na jakousi daň. Poplatky jsou údajně neefektivní, iracionální a asociální. "Neefektivní proto, že nemalá část se cestou poztrácí někde jinde a do televize, respektive rozhlasu vůbec nedoputuje," uvedl Štěpánek. Iracionalita pak způsobuje fakt, že poplatky byly zavedeny v minulém století, kdy vznikal rozhlas a každý kupec rozhlasového přijímače si musel koupit koncesi. "Dnes, kdy má rozhlas nebo televizi skoro každý, se poplatek změnil v daň, kterou platí všichni, kteří mají doma elektřinu," dodal Štěpánek. Prostředky, kterými se dá přijímat vysílání, se navíc mění a například ve Francii se uvažuje o zavedení poplatku i u inteligentních mobilních telefonů, na kterých je možné televizi sledovat," varoval Kožušník.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Ivánek

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Československo dostalo od Německa 0,09 % reparací. Dohody, o kterých se mlčí

13:00 Československo dostalo od Německa 0,09 % reparací. Dohody, o kterých se mlčí

Uplynulo 80 let od začátku Postupimské konference. Politilog, předseda Klubu zastupitelů SPD v zastu…