Ukrajina je jednotná jako ještě nikdy. Spojila ji ruská agrese, říká ukrajinský literát

25.10.2015 9:29 | Zprávy

Během loňských revolučních událostí na Ukrajině strávil básník a spisovatel Jurij Andruchovyč většinu času na ústředním kyjevském náměstí Nezávislosti (Majdan Nezaležnosti). Účastnil se tam opozičních demonstrací, ale zároveň i nejrůznějších literárních aktivit. Obsazení Krymu a následné vypuknutí konfliktu na východě Ukrajiny označil za nejhorší moment, kdy radost z úspěchu revoluce vystřídal opět smutek. "Poté, co došlo k ruské agresi vůči Ukrajině, je ale naše země jednotná jako nikdy," řekl Andruchovyč v rozhovoru s ČTK.

Ukrajina je jednotná jako ještě nikdy. Spojila ji ruská agrese, říká ukrajinský literát
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Volební plakáty jsou doslova všude

Ukrajinský literát žije v Ivano-Frankivsku na západě země, který je od Kyjeva vzdálen asi 600 kilometrů. Během protestů se ale přesunul do ukrajinské metropole. "Během únorového týdne, který se později ukázal být posledním týdnem protestů, kdy došlo k vyhrocení násilí a zemřelo nejvíce lidí, jsme pak s přáteli jezdili po ukrajinských městech s představením, kde jsme se snažili ukazovat dění na Majdanu," popsal pětapadesátiletý spisovatel, básník, esejista, překladatel a hudebník, který je držitelem řady evropských ocenění. V Praze se tento týden účastnil předčítání ze svých česky vydaných knih: Rekreace, Moje Evropa a Moskoviáda, které proběhlo v Knihovně Václava Havla.

"Ten výstup jsme plánovali mnohem dřív, než došlo k protestům, ale ukázalo se, že téma, které jsme si zvolili, i forma jeho provedení velmi dobře souzní s tím, co se děje v Kyjevě i v jiných ukrajinských městech," dodal Andruchovyč. Jak popsal, hra pojednávala o příběhu ze 17. století, kdy ve Lvově odsoudili ke smrti upálením a následně upálili jednoho muže. Prý protože zaprodal svou duši ďáblu. Lidé v současné Ukrajině v tom podle něj viděli určitou paralelu s nynějšími událostmi.

"Majdan byl společenství lidí, byla to masová záležitost. Lidé tam šli s různou motivací, každý byl ale připravený obětovat pro toho hnutí duši," uvedl ukrajinský spisovatel. "Diváci naši hru vnímali jako něco, co jim ukazujeme o nich samotných, že jim nastavujeme zrcadlo," dodal.

Kvůli vyhrocení situace v Kyjevě, kde při protestech nakonec zemřelo přes 100 lidí, prý tehdy uvažovali i o tom, zda své představení nezrušit. "Vždycky jsme ale dospěli k rozhodnutí, že musíme jít na scénu a hrát, protože ti, kteří na nás střílejí, přesně toto chtěli. Abychom přestali hrát, psát, zpívat, abychom někde seděli v koutě a nebylo nás slyšet," uvedl Andruchovyč.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

konflikt , Rusko , Ukrajina , volby , Majdan , Andruchovyč

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pas, čtk

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary

12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary

Ivan Trojan agituje proti lůze. „Nekousej do ruky, co tě živí,“ radí Petr Holec. Sešla se na filmové…