Ukrajina tvrdí, že u plynovodu vybuchla nálož. Plyn ale do Evropy proudí stále

18.06.2014 11:39

Podle ukrajinských vyšetřovatelů explodovala v úterý u plynovodu na východní Ukrajině nálož umístěná u potrubí. Podle agentury Reuters to dnes oznámil ukrajinský ministr vnitra. Ruská monopolní plynárenská společnost Gazprom dnes ujistila, že i po výbuchu jsou dodávky ruského plynu do evropských zemí stabilní. Člen vedení Gazpromu Vitalij Markelov dal zároveň najevo, že za explozí vidí zanedbanou údržbu plynovodu z ukrajinské strany, a vyjádřil obavy, že podobné havárie mohou na Ukrajině následovat.

Ukrajina tvrdí, že u plynovodu vybuchla nálož. Plyn ale do Evropy proudí stále
Foto: Archiv
Popisek: Plynový sporák

Ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov ve zprávě určené vládě podle Reuters uvedl, že explozi má na svědomí bomba. „Předpokládáme, že výbušnina byla umístěna pod betonový blok stabilizující potrubí a že byly dvě exploze."

Plynovod Urengoj-Pomary-Užhorod, který představuje hlavní trasu pro přepravu ruského plynu na západ kontinentu, explodoval ve východoukrajinské Poltavské oblasti a oheň zachvátil potrubí v délce jednoho kilometru. Oběti na životech nebyly ohlášeny a nedošlo prý ani k přerušení transportu suroviny.

Zprávu Gazpromu, že dodávky plynu do evropských zemí pokračují, dnes ráno potvrdil slovenský přepravce zemního plynu. „Společnost Eustream nezaznamenala na kompresorové stanici Velké Kapušany na hranici s Ukrajinou pokles tlaku či objemu plynu směřujícího z východu do Evropské unie," uvedl slovenský přepravce na svém webu ve zprávě, která informuje o stavu k dnešní 09:00 SELČ.

Teroristický útok na plynovod měl zpochybnit postavení Ukrajiny

Ukrajinští vyšetřovatelé zkoumající úterní explozi se od počátku soustředili na možnost diverze. Ukrajinští politici již v úterý hovořili o tom, že se odehrál teroristický útok, který měl zpochybnit postavení Ukrajiny jako spolehlivého partnera při zabezpečení dodávek plynu.

Představitel Gazpromu Markelov nicméně na dnešní tiskové konferenci dal podle agentury Interfax najevo, že za příčinu exploze považuje zanedbanou péči o stárnoucí potrubí. Přitom vyjádřil obavu, že podobné havárie budou na Ukrajině pokračovat. „Systém přepravy plynu vznikal u nás (v Rusku) a na Ukrajině společně. Zatímco my do rekonstrukce našich (ruských) plynovodních potrubí investujeme značné prostředky, o ukrajinské straně se to říci nedá. Potrubí stárne a důsledkem jsou havárie. V ukrajinském systému plynovodů to není havárie ojedinělá a myslím, že další budou následovat," prohlásil podle Interfaxu Markelov.

Pro případ problémů na hlavní trase má Gazprom rezervní systémy

Zároveň ujistil, že pro případ problémů na hlavní trase má Gazprom k dispozici rezervní systémy, které umožňují zajistit přepravu plynu bez výpadků.

Plynovod Urengoj-Pomary-Užhorod byl letos už jednou poškozen, když u něj v květnu explodovala nálož v Ivano-Frankivské oblasti na západě země.

V úterý plynovod explodoval daleko od Doněcké a Luhanské oblasti, kde už řadu týdnů trvají boje mezi armádou a proruskými povstalci. Potrubí překračuje rusko-ukrajinskou hranici v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny a opouští ji v Užhorodě. Odtud plyn směřuje dál na západ přes kompresorové stanice na hranicích se Slovenskem, Maďarskem a Rumunskem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Říkám mladým, se*te na Piráty. Za komunistů byl velký nákup za dvě stovky, teď se všechno zdražuje. Vojtěch Filip přijel domů na jih

14:02 Říkám mladým, se*te na Piráty. Za komunistů byl velký nákup za dvě stovky, teď se všechno zdražuje. Vojtěch Filip přijel domů na jih

„Budu volit komunisty, jsou sociální. Říkám i našim mladým, s.rte na Piráty! Dříve za dvě stovky vel…