Ukrajincům dochází střelivo

16.06.2016 10:36

Tajemník bezpečnosti a obrany Národní rady Ukrajiny Oleksandr Turčynov navštívil státní holding „Artem“, kde se uskutečnilo setkání vysoce postavených státníků a armádních generálů. Diskutovalo se o nutnosti započít vlastní výrobu munice na Ukrajině. Do projektu by se mělo zapojit kolem 800 ukrajinských podniků.

Ukrajincům dochází střelivo
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Obraz křížů za mrtvé na Donbase
reklama

Setkání se zúčastnil také první místopředseda ukrajinské vlády Stepan Kubiv, celé vedení ministerstva obrany, velení Ukrajinských ozbrojených sil, Národní garda, Státní služba ochrany hranic, členové vlády a zástupci ukrajinského vojenského průmyslu, uvádí se na serveru Censor.net.

Podle prohlášení Turčynova „byly všechny muniční rezervy, které v zemi zůstaly ještě z dob Sovětského svazu, použity při obraně země v posledních letech, spotřeba pak nejvíce vzrostla za poslední dva roky“.

„Tyto rezervy bohužel nejsou neomezené, navíc velká část z nich byla bezmyšlenkovitě recyklována či prodána v časech, kdy si nikdo ani nepomyslel, že bychom se jednoho dne ocitli ve válce,“ prohlásil Turčynov. Podle jeho slov neexistuje žádná jiná možnost než „vytvoření vlastních kapacit na produkci celé řady různých typů munice“. Takové opatření je nezbytné k obraně země a posílení obranných kapacit.

„Spolupráce ve zbrojní oblasti s našimi strategickými partnery byla uměle zablokována, a proto se musíme nyní postavit na vlastní nohy,“ zdůraznil.

Turčynov prohlásil, že je pro Ukrajinu naprosto nezbytné vytvořit a implementovat státní program pro domácí muniční produkci. „Mělo by to být implementováno co možná nejrychleji,“ zmínil. Dodal, že by se do projektu mělo zapojit okolo 800 ukrajinských podniků fungujících v mnoha různých odvětvích „včetně chemického průmyslu, inženýrství a mnohých dalších“.

„V důsledku těchto nových opatření bude obnoveno zásobování, budou vytvořeny nové kapacity, nové technologie a navíc to povede i ke zvýšení zaměstnanosti,“ zmínil. Doplnil, že do vládního programu by měly být zapojeny i soukromé společnosti, „které tím přispějí k růstu HDP a posílí národní ekonomiku“.

„Je to pro nás opravdu v současné době naprosto klíčový úkol, nemáme žádnou jinou možnost než jej co nejdříve implementovat. Bezpečnost naší země přímo závisí na našich činech,“ zakončil svůj proslov.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: fib
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

14:35 Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

Publicista Alexandr Vojta se obrátil na vládu Andreje Babiše (ANO) a navrhl jí, kde najít peníze na …