Ukrajinská aktivistka z Majdanu zavzpomínala a promluvila o Rusku a Putinovi. Porošenko byl prý jen kompromis, protože nebyl nikdo lepší

21.02.2015 12:29

U příležitosti prvního výročí od masakru na kyjevském Náměstí Nezávislosti, přezdívaného jako Majdan, otiskly dnešní Lidové noviny obsáhlý rozhovor s Marií Tomakovou, ukrajinskou novinářkou a občanskou aktivistkou, spoluzakladatelkou slavné organizace Euromajdan SOS.

Ukrajinská aktivistka z Majdanu zavzpomínala a promluvila o Rusku a Putinovi. Porošenko byl prý jen kompromis, protože nebyl nikdo lepší
Foto: wikipedia
Popisek: Ukrajinská vlajka

V úvodu Tomaková zavzpomínala na to, jak situace v Kyjevě před rokem vypadala. Popisuje, jak hledala po nemocnicích raněné, ale pomáhala i s identifikací mrtvých. "Nejhorší byl snad telefonát ředitele jedné ze středních škol, který mě prosil o pomoc při transportu těla jednoho ze zastřelených žáků," uvedla.

Rusko na nás zaútočilo a jsme s ním ve válce

Zmínila se i o probíhajícím konfliktu na východní Ukrajině. "Budeme-li nazývat věci pravými jmény, Rusko na nás zaútočilo a my jsme ve válce s Ruskem," uvedla a posteskla si, že "obrovská pozitivní energie“, kterou cítila na Majdanu a které bylo možné použít k prosazení zásadních změn ve společnosti, musela být namířena na frontu. "Ti nejlepší lidé jsou v zákopech, naše síly jsou vyčerpávány pomocí raněným, rodinám mrtvých, uprchlíků," podotkla.

Putin má obrovský vliv na EU

O ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi řekla, že "je to nepředvídatelný člověk“. Prý má obrovský vliv na EU, a to nejen přímo, ale i přes různé lobbisty, podnikatele, politiky, se kterými udržuje nadstandardní vztahy. "Představte si, že Putinův fond Russkij mir, který má podporovat ruské krajany v zahraničí, platí některé francouzské instituty. Co ty instituty pak mají asi vydávat za analýzy? Komu mají sloužit?" ptá se Tomaková.

Nikoho jiného než Porošenka nemáme

Vyjádřila se i k současnému ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi. Přiznala, že Porošenko není lídr Majdanu, přesto jej za prezidenta volila. "Je kompromisní figurou. Nikoho jiného nemáme," posteskla si.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vlivný pirát: Dejme víc peněz neziskovkám! Konkrétně: Romea, Extinction Rebellion, Pulse of Europe...

6:16 Vlivný pirát: Dejme víc peněz neziskovkám! Konkrétně: Romea, Extinction Rebellion, Pulse of Europe...

„Chtěl bych, aby neziskovky, které dělají dobré a důležité věci, byly v Česku silnější,“ zaznělo od …