Ukrajinské obilí: Čím dál hůř. A EU už zakročila

20.04.2023 14:34 | Zprávy

Čím dál hůř pro ukrajinské obilí. K jeho blokaci se nově připojilo i Bulharsko. Jeho rozhodnutí však přidělalo vrásky na čele nejen ukrajinským politikům, ale rovněž i šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové. Ta už zakročila. Do Polska, Maďarska, Rumunska, Slovenska a Bulharska posílá dopis. Obává se, že bude EU vypadat „slabě a rozděleně“.

Ukrajinské obilí: Čím dál hůř. A EU už zakročila
Foto: rak
Popisek: Přístav v ukrajinské Oděse (2021)

Jelikož se i kvůli omezené možnosti přepravy obilí přes Černé moře v posledních měsících začalo ukrajinské obilí dostávat – namísto do dřívějších odbytišť v rozvojových zemích – do Evropy, začala se stávat pro unijní zemědělce dosti hořký důsledkem ruského napadení Ukrajiny hrozba, že by kvůli přílivu obilí z východu museli zlevnit své produkty evropským zákazníkům na takové ceny, kterým dle svých slov nejsou schopni konkurovat.

Obavy zemědělců, že by museli masivně zákazníkům zlevňovat své obilí, které byli dosud zvyklí prodávat za mnohem vyšší ceny než ukrajinští producenti, vyvolaly masivní protesty volající po ochranářské politice a obnovení cel či rovnou úplném zákazu dovozu obilí.

Dovoz ukrajinského obilí tak již po tlakem zemědělců zavedlo Polsko a Maďarsko, načež se k němu posléze připojilo i Slovensko. Země argumentují zejména tím, že zaznamenaly případy, kdy se v ukrajinském obilí nacházely nelegální pesticidy a jiné zakázané látky.

Právě hrozbou nekvalitního obilí vysvětlovala zákaz například polská vláda a uvedla, že tak nevidí překážky v tom, aby mohla dodávky ukrajinského obilí zarazit. A to i přes předchozího varování Evropské unie, že jsou takovéto jednostranné kroky bez předchozí dohody nepřijatelné.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Prouza, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusenamreh , 20.04.2023 16:22:56
Většího parchanta než je Prouza svět neviděl. Kalí do vlastního hnízda. Už ho vyhoďte zavřenými dveřmi nejméně z 2 patra. Neskutečný hnusák. Omlouvám se za tvrdší výrazy, jenže je to smutné, že je šéfem české obchodní komory.

|  11 |  0

Další články z rubriky

Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

21:41 Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

„Nemělo by se zapomenout na hrdiny bojující za naši vlast. Jezdíme na veškeré pietní akty,“ sdělil j…