Ukrajinský oligarcha může být v klidu, soudit ho nebudou. A co na to známá reportérka Petra Procházková?

02.05.2015 9:16

Bližší okolnosti případu ukrajinského oligarchy Dmytra Firtaše, kterého ve čtvrtek večer odmítl vydat rakouský soud do USA, přináší známá reportérka Petra Procházková v dnešních Lidových novinách.

Ukrajinský oligarcha může být v klidu, soudit ho nebudou. A co na to známá reportérka Petra Procházková?
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Ukrajina

Procházková upozorňuje, že rakouská prokuratura se sice proti rozhodnutí Zemského soudu města Vídně odvolala, ale soudce Firtašovi vysvětlil, že nyní může svobodně cestovat a opustit i Rakousko. Ovšem jakmile bude předvolán k dalšímu soudnímu stání, musí se dostavit. Firtaš pak novinářům řekl, že se nyní vrátí na Ukrajinu.

Firtaš tvrdí, že je Američany pronásledován z ideologických důvodů. Za pravdu mu dal i soudce. I on má podezření, že je oligarcha pronásledován z politických důvodů, což nevylučuje, že se Firtaš dopouštěl kriminálních zločinů. V takovém případě vydán být nemůže.

Odpůrci Firtaše ale tvrdí, že Američanům se nelíbí metody ukrajinských oligarchů, které podobně jako ruští miliardáři „vyvážejí“ do zahraničí a všude, kde se pohybují, je uvádějí do života. A o jaké metody jde? „Korupce dosahující obludných rozměrů, vraždy na objednávku i propojení byznysu s politickou mocí jsou typické znaky současného ruského režimu a za prezidenta Janukovyče byly základem i toho ukrajinského,“ tvrdí Procházková. K tomu dodává, že i když je současná ukrajinská vláda složená částečně také z oligarchů, prezident Petro Porošenko, ač sám miliardář, se snaží oddělit politiku a velké peníze. Procházková nicméně přiznává, že tato Porošenkova snaha je ne vždy stoprocentně úspěšná.

Devětačtyřicetiletý Firtaš byl zatčen ve Vídni 12. března 2014. Podle amerických vyšetřovatelů z FBI byl zapleten do korupční kauzy v Indii, měl údajně podplácet indické úředníky, aby mu udělili licenci na dobývání titanu v indickém státě Ándhrapradéš. Celkový objem úplatků měl dosáhnout osmnáct milionů dolarů. Pokud by ale licenci dostal, vyplatilo by se mu to. Roční zisk z těžby titanu se odhadoval na 500 milionů dolarů.

A proč se o Firtaše zajímali Američané? „Protože Firtaš, který rozhodoval o tom, komu bude kolik vyplaceno, využíval pro transakce finanční instituce registrované v USA. Titan navíc chtěli prodávat firmě zaregistrované v americkém Chicagu,“ vysvětluje Procházková.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam

Tomio Okamura byl položen dotaz

Nemáte krátkou paměť?

Když se ohlédnete do naší minulosti, tak spousta lidí, včetně mužů raději emigrovala, než aby šla bojovat nebo se podřídili režimu. A myslím, že by se stejně zachovala řada lidí i teď a je to pochopitelné. Opravdu myslíte, že je to důvod k tomu ukončit podporu Ukrajině? A vy byste ty bojeschopné Ukr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je to tu, Rusové otevírají novou frontu. 70 km od Charkova

11:29 Je to tu, Rusové otevírají novou frontu. 70 km od Charkova

Ruské jednotky zaútočily v noci na pátek na pohraniční město Vovčansk, vzdálené od Charkova necelých…