Ultimatum pro USA. Erdogan chce Gülena, jinak...

11.8.2016 4:12 odp.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dal ultimátum Spojeným státům americkým. Ty tak mají na výběr. Buď se postaví na stranu Turecka, či na stranu FETÖ čili Fethullahovy teroristické organizace, kterou Erdogan viní z pokusu o vojenský převrat. Informuje Hürriyet Daily News.

Ultimatum pro USA. Erdogan chce Gülena, jinak...
Foto: tccb.gov.tr
Popisek: Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Erdogan ve středu opět zopakoval svůj již několikrát vyřčený apel na USA, aby do Turecka vydaly bývalého prezidentova spojence, nyní však jeho největšího nepřítele, duchovního Fethullaha Gülena. Tentokrát však po jeho žádosti následovalo ultimátum.

„Dříve nebo později si USA vyberou. Buď Turecko, nebo FETÖ,“ řekl Erdogan na shromáždění lidu před prezidentským palácem v Ankaře. „Buď převraty spřádající teroristická FETÖ, nebo demokratická země Turecko. Musí si vybrat mezi nimi,“ dodal.

Ve středu večer se totiž konalo poslední z prodemokratických setkání, která se v Turecku pořádala od 15. července. Těch se po dobu jejich konání zúčastnily statisíce lidí, kteří přišli podpořit vládu prezidenta Erdogana a vymezit se proti pučistům. Největší z těchto shromáždění proběhlo 7. srpna v Istanbulu, kde se údajně sešlo pět milionů lidí.

Erdogan ve středu občany varoval, aby byli na pozoru, jelikož „zrada může přijít odkudkoliv, od kohokoliv“.

„Chceme ta shromáždění zakončit tady v Ankaře. Ale jak vidím, naši lidé nechtějí odcházet z náměstí,“ řekl prezident. Následně žádal Turky, aby bránili „demokracii, svobodu, stát a budoucnost“ bez ustání.

Připomněl také, že z jeho úhlu pohledu není žádný rozdíl mezi Kurdskou stranou pracujících (PKK), kterou Turecko označuje za teroristickou organizaci, Islámským státem či FETÖ. „Ti, kdo následují toho v Pensylvánii žijícího šarlatána, jenž prodal duši ďáblu, nebo Daeš, který prolévá muslimskou krev, či PKK, která prolévala krev posledních třicet let ve snaze rozdělit zemi a národ, nakonec prohrají,“ řekl Erdogan.

Zároveň zopakoval, že pokud by v parlamentu prošlo uzákonění trestu smrti, on by je podpořil.

„Zajisté poženeme ty vrahy k odpovědnosti. Dostane se jim nejvyššího trestu,“ promluvil po něm premiér Binali Yildirim. „Pučisté věřili, že porazí národ, ale mýlili se.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Neschopnost vlády, ale i něco víc. Jiří Paroubek tuší. A ČT? „Opravdu by se měla uklidnit“

20:00 Neschopnost vlády, ale i něco víc. Jiří Paroubek tuší. A ČT? „Opravdu by se měla uklidnit“

„Chce to méně lenosti a méně blazeovanosti při výkonu funkce premiéra,“ vzkazuje Petru Fialovi býval…