Umřel mu chlapeček, uvěřil v Boha. Miliardář Passer hovoří o Babišovi a svém zásahu do politiky

10. 6. 2014 11:01

Do politiky míří další ambiciózní uskupení z miliardářské rodiny. Zbyněk Passer, bratr developera Radima Passera, letos chystá se svým hnutím Pro Prahu kandidaturu na celopražskou úroveň.

Umřel mu chlapeček, uvěřil v Boha. Miliardář Passer hovoří o Babišovi a svém zásahu do politiky
Foto: PRO PRAHU
Popisek: Lídr kandidátky politického hnutí PRO PRAHU pro komunální volby Zbyněk Passer

Anketa

Pro komunální volby v Praze se formují nová hnutí. O jakém jste doposud slyšeli?

7%
hlasovalo: 2307 lidí

Mladší Passer už šestnáct let působil na zastupitelstvu v pražských Kolodějích a nyní míří na pražský magistrát, a to i díky finanční podpoře svého bratra. Radim Passer odpovídal pro časopis Euro, proč se rozhodl podpořit milionem svého bratra. „Brácha začal fungovat v zastupitelstvu v Kolodějích, a to jsem vnímal jako naprosto zákonitou a logickou věc. Tatínek s maminkou tam už také poměrně dlouhou dobu bydleli. Já osobně jsem mu jen říkal, že si myslím, že jakékoli jiné aktivity musí zastavit. Pokud chce vážně přemýšlet o práci na magistrátu, tak je to služba veřejnosti a ta se dá dělat jedině naplno,“ říká Radim Passer na otázku, zda souhlasí s bratrovým vstupem do politiky.

Rozhovor s oběma bratry dělal týdeník Euro zároveň. Zajímalo ho, zda ten starší z nich je přísný a kontroluje toho mladšího. „Vždycky byl. Teď by bylo lepší, kdyby tady neseděl, ale já se tím moc netajím. Tím, že náš tatínek před 12 lety zemřel a mezi námi je 11 let rozdíl, tak Radim v mnoha situacích měl nějakou snahu mě mentorovat a kamsi vést, abych zůstal na správné cestě, případně se na ni vrátil. Nedivím se tomu. Podle mne jsme patriarchální rodina. Myslím, že to byl náš táta, kdo ty zásadní věci někam vedl. Dnes tuhle úlohu nejstaršího muže v rodině má Radim, a co se týče lidského směřování a jakéhosi rodinného dohledu, má zásadní slovo, a myslím, že je to v pořádku,“ říká o vztahu s bratrem Zbyněk Passer.

OutStreamVideoPlayer

V rámci našich možností bych pomohl komukoli...

Radim Passer úřaduje v posledním patře budovy Filadelfie v pražském BB Centru, které postavil. Díky svým možnostem se může rozhodovat, kterou politickou sílu podpoří do voleb nějakými finančními prostředky. A taky se netají tím, že uvažoval i o podpoře jiného hnutí než jenom toho, za které kandiduje jeho bratr Zbyněk.

„Dovedu si představit, že podpoříme i hnutí ANO v těchto komunálních volbách, protože jsem vždy zastával názor, že nemám problém s tím, abych pomohl v rámci našich možností komukoli, o kom jsem přesvědčen, že veřejnou službu jde dělat z čistých pohnutek. Jako člověk si vážím i Tomáše Hudečka, současného pražského primátora,“ uvádí Radim Passer.

Prahu je možné vrátit někam na správnou cestu

Starší z bratrů Radim se věnuje developersky svému projektu BB Centrum a mladší Zbyněk míří na pražský magistrát. Týdeníku Euro také řekl, co by na něm chtěl změnit.

„Za ty roky, co Prahu sleduju, se vytrácí několik podstatných věcí. Je to zejména něco, co by se dalo označit slovem centralizace. Je to opačný trend, než je předepsaný Evropskou chartou měst, ke které Praha také přistoupila. Je tam celá řada dalších problémů. Toto město už 14 let nevytváří v těch klíčových oblastech vize, kde by mělo být v roce 2030, kolik ho to bude stát a jakými cestami k tomu dojde. Jednotlivé cesty je potřeb rozetapizovat,“ představuje svou vizi Zbyněk Passer.

To, že práce pro Prahu je běh na dlouhou trať, si je Zbyněk Passer vědom. „ Nemyslím si, že Prahu je možné spasit v nějakém krátkém období, ale je možné ji vrátit někam na správnou cestu, po které se musíme vydat, o které je třeba přesvědčovat potencionální koaliční partnery. Co je podstatné kolem té vize, je i politická odvaha, kterou tady v posledních letech vůbec nevidím. Vidím tady jen oportunismus. V momentě, kdy se něco velkého děje, tak to radši přeruším, zastavím nebo nevyhlásím,“ kritizuje Passer situaci.

„Dnes se mluví o tom, že došlo k poklesu korupce, ale mělo by se jít k prapodstatě. Prapodstatou je, že se nesoutěží a že se nerozjíždějí velké investiční akce. Tam je to zakopané. U těch, které dnes jedou, se nic zásadně nezměnilo,“ uvedl Zbyněk Passer.

Radim Passer působí i jako kazatel

Týdeník Euro nabízí informace, které osvětlují povahy obou bratrů. Staršího Radima popisuje jako muže, který stojí za výstavbou kancelářského komplexu BB Centrum v Praze a který na naše ateistické poměry velmi často hovoří o Bohu a hlásí se k Adventistům sedmého dne. Církvi prý věnuje mnoho svého volného času a působí i jako kazatel a přednáší o Bibli.

Radim Passer se svěřil se svým příběhem a ve své knize popsal den, který jej změnil. „V neděli ráno 2. srpna 1998 jsem opět telefonoval do nemocnice. Představil jsem se jako obvykle a sestřička mi nečekaně řekla, že zavolá paní doktorku. Srdce se mi rozbušilo. Za okamžik přišla k telefonu lékařka: `Pane Passere, je mi to moc líto, ale váš chlapeček v noci ve tři čtvrtě na čtyři zemřel.` Jakoby s dýkou zabodnutou hluboko ve svém srdcí jsem se bytem plížil k manželce, abych jí oznámil, co již tušila,“ popsal miliardář okamžik, který jej změnil.

„Boží dílo se neobejde bez finančních prostředků a já si myslím, že moje role spočívá v tom být podnikatel,“ cituje ho týdeník Euro. Není tedy divu, že miliardář církvi věnuje nejen čas, ale i peníze. Vybudoval například křesťanskou mateřskou školku Eliáš.

Nicméně Radim Passer prý není žádný „suchar“. Je znám tím, že vlastní jedno z nejrychlejších a nejdražších aut – Bugatti Veyron, které údajně dokáže překonat rychlostní hranici 400 km v hodině. Mediálně „čistá“ minulost a rétorické schopnosti podle Eura předurčují Passera k tomu, aby se pokusil o politickou kariéru. Ten se však raději rozhodl podpořit svého bratra. Sám za sebe prý úvahy o vstupu do politiky odmítá.

Zbyněk Passer si oblíbil veterány

Bratr Zbyněk Passer bude lídrem podzimních komunálních voleb do pražského magistrátu na kandidátce hnutí Pro Prahu. Se svým starším bratrem prý mají společnou lásku k autům. Ale mladší Zbyněk má prý raději veterány a po Praze jezdí na motorce.

Jeho minulost je také spjatá s BB Centrem, podle zjištění Eura byl až do roku 2009 jednatelem BB – C Services, která za kancelářským komplexem stojí. Nakonec jej ale zlákala komunální politika a v Praze – Kolodějích již 16 let působí.

Nyní se bude snažit o vstup na pražský magistrát jako lídr hnutí Pro Prahu. Jednou ze zakládajících členů hnutí je sestřenice Zbyňka Passera a starostka Šeberova Petra Venturová. Zbylí dva zakládající členové však hnutí Pro Prahu opustili a nyní na něm prý nenechávají nit suchou. Zbyněk Passer ale odmítá jejich tvrzení, že prý jsou béčko ODS. To proto, že do hnutí údajně vstupuje řada komunálních politiků. Na rozdíl od Radima je Zbyněk katolík.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podvodník Altner, podojil nás. Drsná slova z ČSSD, jde i o Zemana

14:17 Podvodník Altner, podojil nás. Drsná slova z ČSSD, jde i o Zemana

Spor s již zesnulým Zdeňkem Altnerem je jednou z karet, kterou mohou kritici ČSSD proti straně zahrá…