Unesl Putin babičku agenta, který prý otrávil Skripala?

10.10.2018 13:14

Zprávy o pátrání serveru Bellingcat po stopách údajných agentů, kteří se údajně podíleli na otravě Skripalových Novičokem, nabývá bizarních rozměrů. Hovoří se dokonce o únosu babičky jednoho z mužů – Alexandera Petrova alias Alexandera Miškina.

Unesl Putin babičku agenta, který prý otrávil Skripala?
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V ruském městě Kursk se konala přehlídka vojenské připravenosti v rámci pětasedmdesátiletého výročí bitvy v Kurském oblouku

Jak v případě již „odhaleného“ Anatolije Čepigy, tak i u Alexandera Miškina zjistili vyšetřovatelé Bellingcat, že byli agenty ruské zpravodajské služby GRU. Pro oba muže nebyla operace v Salisbury zdaleka první a údajně se měli angažovat také v rusko-ukrajinském konfliktu. Oba muži za své služby Ruské federaci shodně obdrželi z rukou prezidenta Vladimira Putina nejvyšší ruské vyznamenání.

A právě informace o vyznamenání, podle zahraničních médií, možná spustily únos devadesátileté ženy, která je babičkou Miškina. Jak referuje server Bellingcat, právě díky jejímu vychloubání v jeho rodné vesnici Lojga se podařilo zjistit, že byl rovněž vyznamenán. Devadesátiletá žena, která sama působila jako lékařka, se ostatním sousedům chlubila fotografií z předávání vyznamenání. Inkriminovanou fotografii se však nepodařilo vypátrat.

V rodné vesnici Lojga byli reportéři Bellingcat několikrát, ale s babičkou Miškina se jim nepodařilo spojit. Podle britského deníku Telegraph žena, se kterou žil údajný agent GRU celé svoje dětství, beze stopy zmizela. Deník naznačuje, že se tak stalo na pokyn ruských úřadů poté, co byla prozrazena její identita. Její sousedé na vysvětlenou hovoří o tom, že odjela navštívit své děti do jiného města.

V posledních dnech se také v médiích psalo o tom, že ruská kontrarozvědka FSB varovala Miškinovi spolužáky, aby nekomunikovali s médií a neprozradili jeho pravdou identitu. V médiích rovněž proběhly informace, že Miškin a Čepiga dostali v roce 2014 vedle vyznamenání také luxusní byty v jednom z ruských mrakodrapů v hodnotě mnoha milionů korun. Ukazuje se také, že překvapivým pojítkem Skripalových a Miškina s Čepigou je Praha.

Podle informací Českého rozhlasu, který se odvolává na svůj zdroj z českých zpravodajských služeb, v říjnu 2014 přijel Skripal, aby pomohl identifikovat ruské špióny na českém území. V té době však byl údajně sledován dvojicí Miškin a Čepiga, kteří do Prahy dorazili ještě před ním. Oficiálně ale nechce BIS nic komentovat, a tak zůstávají informace veřejnoprávního rozhlasového média jen v rovině spekulací.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Copak je to za radary? Havlíček, nástup! Metnar musel vysvětlovat, ale už je tu vtipné FOTO

14:20 Copak je to za radary? Havlíček, nástup! Metnar musel vysvětlovat, ale už je tu vtipné FOTO

Po odvolaném ministru dopravy Vladimíru Kremlíkovi (ANO) čelí velkému tlaku další ministr za hnutí A…