Unijní nařízení GDPR vyžaduje investice, přinese i víc administrativy

13.05.2018 12:08 | Zprávy
autor: mp

Investice od desítek tisíc až k milionům korun si na jihomoravských úřadech, ve školách či firmách vyžádala příprava na nová unijní pravidla o ochraně osobních údajů (GDPR). Přestože instituce oslovené ČTK smysl nařízení chápou a řadu zásad dodržují už nyní, mnohde se obávají byrokratické zátěže a různosti výkladů pravidel, která vstoupí v platnost 25. května.

Unijní nařízení GDPR vyžaduje investice, přinese i víc administrativy
Foto: pixabay.com
Popisek: GDPR, ilustrační foto

O jejich dodržování se postarají zaměstnanci v nové roli pověřenců pro ochranu osobních údajů. Obavy z velkých pokut, které lze teoreticky za pochybení ukládat, se v anketě ČTK výrazně neprojevily.

Například Vysoké učení technické v Brně letos vyčlenilo na GDPR milion korun, především na personální náklady. Škola už loni dokončila audit informačních systémů, přijala nové vnitřní normy, vznikl registr osobních údajů, zaměstnanci chodí na školení. Podle mluvčí Radany Kolčavové je škola znepokojená variabilitou právních výkladů GDPR, navíc s vidinou na další budoucí změny pod vlivem soudních rozhodnutí.

„Nepochybně se jedná o další byrokratické zatížení již tak administrativně velmi exponovaného systému. Na druhé straně, ochranu osobních údajů chápeme jako nedílnou součást povinností každého vedoucího pracovníka, podobně jako je tomu například v oblasti bezpečnosti práce či ochrany zdraví při práci,“ uvedla Kolčavová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zákaz mobilů ve školách

Znamená zákaz mobilů ve školách izolaci od technologií? Podle mě ne a souhlasím s vámi, že digitální gramotnost nebo jak to nazvat je třeba rozvíjet, ale je třeba řešit i socializaci dětí, kterou dnes nahrazují právě telefony, tablety apod. a to podle mě není dobře.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

4:44 „Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

Prezident dostal od Ústavního soudu to, co chtěl. Předběžné opatření, které vládu de facto nutí ho d…