Univerzita: Darwin věřil, že bílý muž je nadřazený. A muž je nad ženou. Změnit!

11.05.2021 10:12

Sheffieldská univerzita se rozhodla „odkolonizovat“ učivo v biologii i v technických oborech. Za své názory a za to, kdy žili, to teď schytávají slavná jména jako Charles Darwin nebo Isaac Newton. Podle nové příručky, kterou objevil deník The Telegraph, je současná věda na univerzitě moc „eurocentrická“ a „bílá“. A to se má změnit.

Univerzita: Darwin věřil, že bílý muž je nadřazený. A muž je nad ženou. Změnit!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Velké Británie
reklama

Příručka pochází od učitelů z fakulty výzkumu zvířat a rostlin, píše deník The Telegraph, který ji má k dispozici. A hned několik výroků v ní zaujme. Například tvrzení, že Charles Darwin měl „rasistické názory“ a svou teorií evoluce prý obhajoval „nadvládu bílého muže“. Nachází se na seznamu 11 vědců, u kterých jejich názory „ovlivňovaly jejich výzkum a jak interpretovali svá data“. Jak přitom deník podotýká, Charles Darwin byl horlivý zastánce zrušení otroctví. Ale podle této příručky musí prý být „opřipomínkován“ než vyučující začnou učit jeho nejznámější dílo, teorii evoluce.

Anketa

Chcete, aby vás hospodský či restauratér obsloužil bez testu na covid?

77%
14%
hlasovalo: 11564 lidí

To není vše. Dle Telegraphu se také vyučující mají zdržet užívání termínů jako „otec zakladatel“, „ikona“ či „géniové“, aby nedocházelo k „hrdinskému uctívání“ vědeckých figur. To totiž dle příručky vede k tomu, že jsou považováni za „bílé spasitele“ a pak se nedostane pozornosti „méně privilegovaným“ učencům. „Eurocentrismus a bělost naší vědy musí být demontována“, tvrdí autoři příručky a dodávají, že věda zcela zřejmě nemůže být objektivní a apolitická. „Učivo, jež učíme, musí odrážet, jak kolonialismus ovlivňoval pole evoluční biologie a myšlení dnešních evolučních biologů,“ tvrdí se v materiálu dle Telegraphu.

Podle „dekolonizovaného“ učiva Darwin „věřil, že jeho slavná teorie přírodního výběru dávala za pravdu názoru, že bílá rasa je nadřazena ostatním, a použil svou teorii sexuálního výběru k potvrzování, že muži jsou nadřazeni ženám“. A jeho plavba na HMS Beagle prý měla za cíl „mapovat kolonie“.

Darwin nebude jediný vědec v hledáčku přehodnocovatelů historie. Dle listu je v něm i Isaac Newton, který pro změnu spadá do plánu „dekolonizovat“ technické vědy. Při výuce o jeho osobě by se prý měl zmiňovat kontext, aby se bojovalo s „vědomými i nevědomými předsudky“, předcházelo „eurocentrickému“ přístupu k vědě a matematice a naopak se prosazoval „inkluzivní plán“.

Matematika, která se ve fyzice učí, totiž zhusta pochází z 18. a 19. století a ti, kdo přírodní zákonitosti objevili, jako Paul Dirac, Pierre-Simon Laplace, Newton a Gottfried Wilhelm Leibniz, by „mohli být považováni za osoby, které měly výhody z aktivit koloniální doby“.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ty p*čo, jdi do prd*le, máme tu děti v autech. Volejte blázinec! VIDEO z Brna, s aktivistkou se nepárali

9:08 Ty p*čo, jdi do prd*le, máme tu děti v autech. Volejte blázinec! VIDEO z Brna, s aktivistkou se nepárali

Hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí), které bojuje za ochranu, o sobě dalo opět vědět…