Úplně jinak o referendu v Katalánsku. Oskar Krejčí na něm ukázal, jak jsou Bruselu lidé a jejich problémy ukradení

5. 10. 2017 15:57

Politolog Oskar Krejčí se pro server CasopisArgument.cz vyjádřil ke katalánskému referendu a vůbec situaci ve Španělsku. "Střetávají se dva principy státní suverenity a práva národa na sebeurčení," uvedl.

Úplně jinak o referendu v Katalánsku. Oskar Krejčí na něm ukázal, jak jsou Bruselu lidé a jejich problémy ukradení
Foto: Jakub Sobek
Popisek: Oskar Krejčí na besedě v Plzni
reklama

Jak Krejčí uvedl, dochází k výraznému obnovení přitažlivosti národní ideje. "Důvod je zřejmý, je to liberální globalizace, nebo přesněji homogenizace, která chce ze všech udělat individualisty v podobě ideálních občanů Spojených států. Jenže to prostě všem nevyhovuje, lidé se v tom nenacházejí. A tak probíhá oživení národní ideje, což může mít jak pozitivní vlastenecký rozměr, tak také ten horší, přepálený ve smyslu nacionalismu a šovinismu," zmínil Krejčí.

Státy jsou podle něj umělé jednotky, kdežto národy jsou jednotky přirozené. "Národů je podstatně víc než států. Naplnit ideu práva národů na sebeurčení v ideální podobě by znamenalo rozbít většinu států. Takové proměny se dějí, ale většinou je to doprovázeno násilím. Velkým násilím. Přátelské rozdělení Česko-Slovenska je historická anomálie hodná úcty," podotkl politolog.

Následně se vyjádřil k současné situaci ve Španělsku, kde vnímá velmi zvláštní postoj Španělska. "Madridská pravicová vláda se zachovala nepochopitelně. Mohli přece jít ve stopách Londýna, který nechal Skoty provést referendum, protože věděl, že výsledek dopadne těsně pro setrvání Skotska ve Velké Británii. A v Katalánsku by to pravděpodobně dopadlo podobně. Jenže Madrid  se rozhodl pro  konfrontaci. Obávám se, že se mu to vymstí," dodal Krejčí.

Závěrem se vyjádřil také k "nestanovisku" Evropské unie. "To je naprosto typické. EU nikdy nemá názor, když jde o něco opravdu důležitého, když jsou tu skutečné problémy. Politikům je to totiž víceméně jedno. A není jednotný názor. Dokud televize neukáží mrtvé migranty na plážích, letité narůstání migrační vlny je nezajímá. Pak značně chaotické hledání vlastního názoru a až nakonec úsilí – často neúspěšné či jen předstírané – o nalezení společného stanoviska," uzavřel.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,To bylo Vašíkovi Moravců 7 let..." Hvězda ČT znectila Petra Žantovského s kolegou. Teď si přečte příběh

14:55 ,,To bylo Vašíkovi Moravců 7 let..." Hvězda ČT znectila Petra Žantovského s kolegou. Teď si přečte příběh

„Je to už relativně dávno. Asi tak někdy v roce 1993 mi můj ctěný a nezapomenutelný přítel Karel Kry…