Uprchlíci jsou jako vlna tsunami, překvapil v televizní debatě Sobotkův poslanec

14.09.2015 23:38 | Zprávy

Nebývale silné uprchlické vlně, které v těchto dnech čelí Evropa, byl věnován i třetí diskusní pořad ČT24 během pondělního večera. V úvodu Událostí, komentářů nejprve zpravodaj ČT v Německu Martin Jonáš informoval, že německá policie už na hranici s Rakouskem kontroluje všechny okresní silnice, ale asi ne všechny horské silničky. I když se kontrolují auta jen namátkově, i to způsobuje komplikace.

Uprchlíci jsou jako vlna tsunami, překvapil v televizní debatě Sobotkův poslanec
Foto: Radim Panenka
Popisek: Policie vyvádí uprchlíky z rychlíku v Břeclavi do připravených autobusů

Na rakousko-německých hranicích bylo dnes zadrženo asi 500 migrantů. Německá policie je zadrží a odveze do registračních center, kde je prokázána jejich totožnost a mohou požádat o azylové řízení. To, že v neděli byla zastavena vlaková doprava mezi oběma zeměmi, prý znamenalo velkou úlevu pro Mnichov, který již příliv migrantů nezvládal.

Dalším účelem zavedení hraničních kontrol je prý dostat proud migrantů pod kontrolu. „V Německu se pohybovali často lidé, o kterých neměl nikdo žádné ponětí, což bylo nemalé bezpečnostní riziko,“ poznamenal zpravodaj. Podle něj Němci chápou, že bylo něco třeba udělat, zejména s ohledem na vyhrocenou situaci v Bavorsku. Komentátoři německých listů to ale chápou jako bezradnost politiky Angely Merkelové.

Srbsko-maďarská hranice už je neprodyšně uzavřena

Další reportér ČT David Miřejovský z maďarsko-srbské hranice pak hlásil, že od pondělní páté nebo šesté hodiny odpolední je už tato zelená hranice hermeticky uzavřena. Ovšem oficiálních sedm hraničních přechodů dál funguje. I tak ale za celý dnešní den přišlo do Maďarska asi 5 800 lidí. A jsou zprávy, že přes Srbsko přichází dalších 20 tisíc lidí. Mnoho uprchlíků se v Maďarsku registrovat nechce, a proto zůstávají na srbské straně hranice. Je pravděpodobné, že plot se budou snažit obcházet přes chorvatské nebo rumunské území.

V další části pak o problému diskutovala čtveřice politiků. Senátor Václav Láska (SZ) si nemyslí, že je to konec Schengenu. Poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09) doufá, že Schengen zůstane zachován. Ale přiznává, že „nemůžeme být svědky toho, že někdo odhazuje pas a odmítá poskytnout otisky prstů“. Tyto kontroly považuje za dočasné, je to prý jeden z kroků, jak dostat situaci pod kontrolu. Podle ní je třeba jednat s Tureckem, v tamních uprchlických táborech jsou prý špatné podmínky. Když by se je podařilo zlepšit, tolik lidí by nebylo motivováno vydávat se na tuto strastiplnou cestu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

koncesionářské poplatky

Dobrý den, pane Nachere. Samozřejmě vím, že jste proti zvýšení koncesionářských poplatků, a pokud to dobře chápu, tak když budete u moci, tak je opět snížíte? A neuvažujete o jejich úplném zrušení? Já netvrdím, že se třeba na nějaké pořady na ČT nekoukám, ale pokud jde o zpravodajství rozhodně mi ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„My jsme historii nezapomněli!“ Okamura vyzval vládu, ať jde válčit sama

14:56 „My jsme historii nezapomněli!“ Okamura vyzval vládu, ať jde válčit sama

Předseda SPD Tomio Okamura ve svém projevu na demonstraci Česko proti válce obvinil vládnoucí elity …