Uprchlíci kradou kola. Jsou nakažení. Vezměte to do vlastních rukou, otřásá Řeckem nové nařízení vlády

26.09.2016 10:12

Rozhodnutí řecké vlády umožnit zhruba dvaadvaceti tisícům uprchlických dětí chodit do školy se u rodičů řeckých dětí nesetkalo s přílišným pochopením. Proti tomu, že by jejich děti měly sedět vedle uprchlíků v jedné lavici, se staví zejména ti, kteří žijí poblíž uprchlických táborů.

Uprchlíci kradou kola. Jsou nakažení. Vezměte to do vlastních rukou, otřásá Řeckem nové nařízení vlády
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Menší uprchlický tábor pro rodiny s dětmi v Ankawě. Jde o křesťanskou čtvrť Arbílu, čtvrtého největšího města v Iráku

Mezi nejčastějšími argumenty, proč neumisťovat děti uprchlíků do stejných škol jako řecké děti, zaznívají ty, které odkazují na možnost přenosu nakažlivých nemocí či kulturní rozdíly, které by mohly narušovat výuku.

Minulý týden sdružení rodičů z městečka Filippiada v západním Řecku zaslalo dopis místním autoritám i ministru školství, v němž stojí, že „kategoricky odmítají a nehodlají přijmout – za žádných podmínek a bez jakýchkoliv kompromisů – aby děti nelegálních imigrantů navštěvovaly místní školy“.

„Přicházejí z jiného kontinentu s úplně odlišnými nemocemi a zdravotními předpoklady,“ argumentují ustaraní rodiče a poukazují na to, že uprchlíci mají rovněž odlišné životní postoje a názory na rodinu, postavení a roli žen ve společnosti či víru. „Jejich přítomnost by mohla změnit charakter škol,“ obávají se. „Nedovolíme náboženský fanatismus,“ zdůrazňují.

Zhruba v polovině září zase sdružení rodičů dvou škol v městě Oraiokastro na severu Řecka vyhrožovalo, že budou okupovat školní budovy, pokud bude uprchlíkům z nedalekého uprchlického zařízení dovoleno chodit do stejných tříd jako jejich dětem. O několik dní dříve dokonce starosta vyzval místní, aby vzali zákon do svých rukou v reakci na zvěst, že by se někteří uprchlíci mohli nastěhovat do tamních domů.

Stanovisko rodičů i apel starosty vyvolalo dle dopisovatelky New York Times Niki Kitsantonisové pohoršení u řecké veřejnosti a bouři zlostných reakcí na sociálních sítích. Veřejné mínění nakonec dohnalo řeckého prokurátora k zahájení vyšetřování, zda se rodiče nebo starosta nedopustili rasistických útoků.

Možnost trestního stíhání mírní projevy nesouhlasu rodičů. Nyní již prý pouze poukazují na to, že děti uprchlíků nejsou očkovány, což by mohlo mít nemilé zdravotní důsledky pro ně i jejich děti. Podobně couvá i starosta, který popřel, že by kohokoliv vyzýval ke spáchání trestného činu.

O tom, že by se rodiče řeckých dětí smířili s tím, že školy budou navštěvovat i uprchlíci, se ovšem nedá hovořit. „Nelíbí se mi to,“ sdělil dopisovatelce New York Times před jednou ze škol sedmapadesátiletý důchodce, který přišel vyzvednout své dvě vnučky. „Co když vypukne epidemie? Nechci je tady,“ dodal řecký důchodce, kterého pohoršuje, že mladí z nedalekého uprchlického tábora přeskakují ploty dvorků a kradou kola.

Celá reportáž z Řecka v angličtině ZDE

Plán na vzdělávání dětí uprchlíků již nabyl konkrétních obrysů. Zprvu by malí uprchlíci měli být vzděláváni odděleně od řeckých dětí v odpoledních hodinách. Učit by se měli řečtinu, matematiku, angličtinu, případně další cizí jazyk s ohledem na zemi, kam se chtějí dostat. Když by se ukázalo, že nemají s učivem problém, mělo by jim být umožněno navštěvovat klasické třídy.

Řecký ministr školství Nikos Filis se minulý týden v televizním vystoupení snažil zmírnit obavy rodičů, když uvedl, že program na vzdělávání uprchlíků počítá s očkováním. Vláda však ještě neupřesnila, jaké školy budou součástí vzdělávacího programu pro uprchlíky, což mnozí rodiče a místní autority nesou s velkou nelibostí, neboť se obávají, že nebudou mít možnost ovlivnit ne/zařazení školy, kterou navštěvují jejich děti, do programu. „Mají spádové oblasti škol nebo školy samotné právo říci: ‚Nechceme tady cizince?‘. Ne, nemají,“ potvrdil oprávněnost jejich obav samotný ministr školství.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

11:22 „Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

Jednotná v rozmanitosti. Motto, které EU používá už od roku 2000. Je ale i po 24 letech jednota skál…