Uprchlická žaloba EU na Česko: Takhle málo chybělo, aby nás Brusel nechal na pokoji

07.12.2017 14:12

Evropská komise nás žene k soudu. Co na to říká tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády Aleš Chmelař? Podívejte se sami. Ozval se také ústavní právník Jan Kudrna, který politikům prozradil, jak málo stačilo, abychom se žalobě vyhnuli.

Uprchlická žaloba EU na Česko: Takhle málo chybělo, aby nás Brusel nechal na pokoji
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Česká republika je Evropskou komisí hnána k soudu za to, že nechtěla přistoupit na demokraticky odhlasovaný systém kvót pro přerozdělování uprchlíků. Měli jsme jich mezi sebou přivítat něco málo přes 2600. Místo toho jsme jich přijali 12. Ale pozor, nebyl jsme jediní, kdo kvóty neplnil. Neplnila je většina zemí EU. K soudu však nemíří všechny státy.

Anketa

Hrozí nám pokuta od EU za to, že nepřijímáme uprchlíky podle kvót. A poplatky za každý den, kdy tak nečiníme. Co má nová vláda udělat, pokud nás EU odsoudí?

hlasovalo: 11099 lidí

Česká republika je jednou z mála zemí, kterých se to týká. Kupříkladu Slovensko problém nemá. Proč? Protože se stavělo vstřícněji k možnosti přijmout další uprchlíky a nevyhlašovalo dopředu, že nepřijmeme už nikoho. Systém kvót sice ve skutečnosti příliš nefungoval, ale ochota se cení.

To, že nefungoval, dokazují čísla. Ačkoli mělo být takto přerozděleno  na 160 tisíc lidí,tak ve skutečnosti bylo přerozděleno jen něco přes 30 tisíc lidí.

Ústavní právník Jan Kudrna se na sociální síti obořil, že stačilo jen opravdu málo k tomu, abychom se žalobě vyhnuli.

„EK zažaluje ČR kvůli bazálnímu nedodržení kvót. Tolik k přesvědčení, že ze všeho se lze vykecat. (Někde to jde a někde nejde, tady už dávno nešlo o politiku, ale o právní procedury. Přitom stačilo udělat velmi málo – konkrétně přijmout dalších asi 12 lidí, které jsme si mohli sami vybrat – a žaloba nemusela být a mohlo se dál kecat.) Mířím tímhle do všech politických barev, aby to bylo jasné,“ napsal Jan Kudrna.

Ozval se také pravděpodobně končící tajemník pro Evropské záležitosti při Úřadu vlády Aleš Chmelař.

„Jedná se o pokračování procesu, který Evropská komise spustila již v létě, podání žaloby se tedy očekávalo. Není to nic, co by Českou republiku těšilo, jakkoliv chápeme, že Evropská komise hlídá dodržování pravidel. Česká republika nicméně opakovaně upozorňovala, že kvóty na přerozdělování uprchlíků nejsou funkčním řešením a fungují jako pobídka pro nelegální migraci. Nefunkčnost systému kvót se ukázala i v tom, že se nepodařilo členským státům ani zdaleka přerozdělit závazek, který byl stanoven. Za pravdu nám daly i výsledky říjnové Evropské rady, které se jasně soustředily na řešení migrace v místě původu,“ napsal tajemník v tiskové zprávě.

Česká republika podle tajemníka i nadále bude hájit svůj postup. Celý případ ještě stále může skončit nějakou smířlivou dohodou. Na nějaké sankce vůbec nemusí dojít.

Současně bude Česko opakovat, že migrační krizi je třeba řešit v zemích jejího původu. Právě tam má podle Chmelaře největší smysl pomáhat, protože to pomůže vyřešit příčiny krize, a ne jen její následky.

Aleš Chmelař v tiskové zprávě doslova napsal:

Evropská komise dnes oznámila, že posouvá spor s ČR kvůli tzv. kvótám do další fáze, a to před Soudní dvůr EU. Jedná se o pokračování procesu, který Evropská komise spustila již v létě, podání žaloby se tedy očekávalo. Není to nic, co by Českou republiku těšilo, jakkoliv chápeme, že Evropská komise hlídá dodržování pravidel. Česká republika nicméně opakovaně upozorňovala, že kvóty na přerozdělování uprchlíků nejsou funkčním řešením a fungují jako pobídka pro nelegální migraci. Nefunkčnost systému kvót se ukázala i v tom, že se nepodařilo členským státům ani zdaleka přerozdělit závazek, který byl stanoven. Za pravdu nám daly i výsledky říjnové Evropské rady, které se jasně soustředily na řešení migrace v místě původu. Evropští lídři se také dohodli na nutnosti reformy azylového systému, na kterém se jednomyslně shodnou všechny státy EU. Česká republika bude pokračovat ve své dosavadní obhajobě. Aktuální rozhodnutí nicméně nemění nic na tom, že se s Komisí stále můžeme dohodnout na smírném řešení věci.

Migrace je pro ČR významným evropským tématem a bude předmětem jednání Evropské rady příští týden. Česká republika bude nadále vyvíjet tlak na to, aby EU řešila příčiny, nikoliv následky migrace a pomáhala ve třetích zemích a v zemích přímo postižených migrací.

Aleš Chmelař, státní tajemník pro evropské záležitosti

Jan Kudrna doslova napsal:

EK zažaluje ČR kvůli bazálnímu nedodržení kvót. Tolik k přesvědčení, že ze všeho se lze vykecat. (Někde to jde a někde nejde, tady už dávno nešlo o politiku, ale o právní procedury. Přitom stačilo udělat velmi málo - konkrétně přijmout dalších asi 12 lidí, které jsme si mohli sami vybrat - a žaloba nemusela být a mohlo se dál kecat.) Mířím tímhle do všech politických barev, aby to bylo jasné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Demonstrace před parlamentem? Zcela nezákonná. Zkušená pořadatelka Lenka Procházková srovnává s vlastní zkušeností a hovoří o metodách z Majdanu

21:48 Demonstrace před parlamentem? Zcela nezákonná. Zkušená pořadatelka Lenka Procházková srovnává s vlastní zkušeností a hovoří o metodách z Majdanu

Nad tím, že desítkám demonstrantů umožnili policisté ve středu 11. července oblehnout hlavní vchod d…