Uprchlíky odmítají lidé, kteří jsou frustrovaní a všeho a všech se bojí, vysvětlil filozof Jan Sokol

24.12.2015 8:40

Nesnášenlivost části společnosti vůči cizincům je projevem nedostatku vlastenectví, uvedl filozof Jan Sokol v rozhovoru pro MF Dnes. Podle vysokoškolského pedagoga, který v listopadu podepsal Adventní výzvu proti radikalizaci, ale momentálně totalita Česku nehrozí. Jenže nebezpečné je už jen to, že se vytvářejí extremistické strany. A když jim fandí prezident, domnívá se.

Uprchlíky odmítají lidé, kteří jsou frustrovaní a všeho a všech se bojí, vysvětlil filozof Jan Sokol
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Sokol

„Těmto proudům fandí lidé, kteří jsou nějakým způsobem frustrovaní a kteří to své zklamání promítají v nenávist k druhým. Myslím, že to není příliš velká část naší společnosti, ale je velmi hlasitá. Šíření nenávisti vždycky patřilo k fašizujícím tendencím,“ prozradil filozof pro MF Dnes a dodal, že je pro něj důležité vlastenectví, které prý paradoxně chybí xenofobům, kteří se vlastenectvím ohánějí.

Podle něj jsou totiž lidé nesouhlasící s přílivem imigrantů do Evropy nejistí, a proto se údajně cítí být pořád ohrožení a všeho a všech se bojí. Útoční jsou tedy především ze strachu a slabosti. „Ve střední Evropě přece vůbec není možné bránit zemi vůči cizincům. Co bychom si dnes počali například bez vietnamských a ukrajinských přistěhovalců?“ uvažuje v rozhovoru.

Havel plnil Platónovo přání, aby vládl ten, kdo nechce

„Bezmyšlenkovitě se tady opakuje, že integrace nefunguje. To ale vůbec není pravda,“ tvrdí devětasedmdesátiletý filozof, jehož dcera prý žije na periferii Paříže a má kolem sebe spoustu cizinců. „A sem tam se vyskytne darebák, tak jako v každé skupině,“ upozorňuje a radí, aby společnost cizincům pomáhala.

„Mezi židovstvím a křesťanstvím je také jakýsi rozpor, který se nedá vyřešit kompromisem. A přece se Židé a křesťané naučili spolu žít,“ věří někdejší děkan Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, ale obratem říká, že spolužití není možné s islamisty, se kterými si musí poradit policie.

  • Celý rozhovor je k přečtení ZDE

V rozhovoru došlo i na téma následujících prezidentských voleb, které budou za dva roky. Sokol by prý už do kandidatury znovu nešel (v roce 2003 kandidoval proti Václavu Klausovi, pozn. red.), ale přiznal, že v posledních volbách podporoval Zuzanu Roithovou (KDU-ČSL). „Myslím ale, že zavedení přímé volby prezidenta byla velká chyba. Ukazuje se to na postoji současného prezidenta k extremistům. Místo, aby je okřikl, dává jim legitimitu,“ zlobí se Sokol, podle kterého Václav Havel, stejně jako Tomáš Garrigue Masaryk naplňoval staré Platónovo přání, že vládnout má ten, kdo nechce. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jzd

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

10:23 Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

Generální ředitel České pošty Roman Knap dal jasně najevo, že plně stojí za kampaní, kterou státní p…