Úřad na ochranu osobních údajů uložil vnitru pokutu. Za chování v covidu

25.04.2023 6:30 | Zprávy

Předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) Jiří Kaucký potvrdil Ministerstvu vnitra pokutu 975 000 korun kvůli neoprávněnému policejnímu zpracovávání údajů o zdravotním stavu lidí, jimž byla kvůli koronaviru nařízena izolace.

Úřad na ochranu osobních údajů uložil vnitru pokutu. Za chování v covidu
Foto: ČT
Popisek: ÚOOÚ

ČTK o tom informoval mluvčí ÚOOÚ Milan Řepka. Pokutu uložil úřad v létě, vnitro ale toto rozhodnutí napadlo. Policie svůj postup tehdy obhajovala potřebou pomoci při zajištění ochrany veřejného zdraví a kontrole vládních restrikcí. Případ se podle úřadu týkal přibližně dvou milionů lidí, kteří se covidem nakazili od 1. dubna 2021 do 8. března 2022.

Policie podle úřadu shromažďovala osobní údaje o zdravotním stavu osob plošně a preventivně, bez vazby na konkrétní prošetřovaný případ. Tím překročila pravomoci vyplývající ze zákona a spáchala přestupek. Podle zákona o Policii ČR smí taková citlivá data shromažďovat pouze tehdy, je-li to nezbytné kvůli šetření konkrétního trestného činu nebo přestupku, nebo při poskytování ochrany osob, uvedl ÚOOÚ. Jeho stanovisko nyní přezkoumal a následně potvrdil ředitel úřadu.

„Orgány veřejné moci mohou uplatňovat svou moc pouze způsobem stanoveným zákonem. Toto platí vždy, tedy i za mimořádných okolností včetně pandemie. Zákon o Policii ČR neumožňuje plošné shromažďování takzvaných citlivých osobních údajů, k nimž patří i informace o zdravotním stavu. Jejich plošné zpracování, provedené navíc bez adekvátní informace určené osobám, jichž se takové údaje týkají, s sebou může nést velmi závažná rizika,“ uvedl Kaucký.

Úřad upozornil i na porušení dalších povinností, které měla policie v souvislosti se zpracováním osobních údajů dodržet. „Zejména nebyla řádně splněna informační povinnost ve vztahu k osobám, jejichž údaje byly v souvislosti s prokázaným onemocněním covidem-19 shromažďovány a zpracovávány. Dostatečná informovanost je přitom nezbytná právě proto, aby se dané osoby mohly proti neoprávněnému nakládání s jejich osobními údaji včas a adekvátně bránit,“ sdělil mluvčí ÚOOÚ.

Osobní údaje lidí, kteří jsou po kontaktu s nakaženým v karanténě nebo po nákaze v izolaci, začala policie sbírat v dubnu 2021, tedy více než rok po propuknutí pandemie.„Nelze tedy říci, že na provedení přípravných kroků, spočívajících v posouzení právního rámce i případných rizik plánovaného shromažďování těchto údajů, nebylo dost času,“ konstatoval Kaucký.

Policie argumentovala tím, že osobní údaje zpracovávala kvůli součinnosti s orgány ochrany veřejného zdraví a kvůli kontrole dodržování tehdejších opatření. Databázi policisté využívali ke kontrolám karantén a dodržování vládních restrikcí.

Úřad pro ochranu osobních údajů udělil pokutu ministerstvu místo republikové policii kvůli tomu, že ta nemá právní subjektivitu. V podobných případech může vyměřit sankci až deset milionů Kč. „Vzhledem k závažnosti zjištěného pochybení, k množství osob, jejichž údaje byly zpracovávány i k dalším okolnostem daného případu je vyměřená částka 975 000 korun zcela přiměřená,“ dodal Kaucký.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

To je ta vaše podpora firmám?

Vybírat od nich za poplatky pro veřejnoprávní média? Myslíte, že lidé chodí do práce poslouchat rádio nebo se dívat na tv?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rozpoutali to a vymklo se to. Sledujte stopu.“ Jan Schneider ví, kdo tlačí ČR k válce

19:04 „Rozpoutali to a vymklo se to. Sledujte stopu.“ Jan Schneider ví, kdo tlačí ČR k válce

Bezpečnostní analytik Jan Schneider tvrdí, že otázka svobody slova se stala v posledních letech nejd…