Úřad práce koupí dům za 299 milionů. Schválila to vláda v demisi

06.11.2013 15:26

Vláda v demisi dnes jednomyslně schválila koupi budovy na pražské Letné pro centrální úřad práce za cenu 299 milionů korun. Většina částky půjde podle premiéra Jiřího Rusnoka z evropských peněz. Do domu v Praze 7 se mají nově sestěhovat ředitelství úřadu, dvě kontaktní pracoviště, telefonní centrum a školicí středisko.

Úřad práce koupí dům za 299 milionů. Schválila to vláda v demisi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Zeman jmenoval vládu Jiřího Rusnoka

Bývalé sídlo nakladatelství Economia koupila v květnu společnost Alkatria, kterou podle dostupných informací stálo 140 milionů korun. O pořízení budovy dříve uvažovala i radnice Prahy 7, která za něj původně nabízela 275 milionů korun. Ministr práce v demisi František Koníček dnes na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že jen ze srovnání se nedá usuzovat, zda cena pro Prahu 7 je "korektní". Má o tom pochybnosti. Uvedl, že radnice měla pořídit budovu při "speciální operaci", kdy měla převzít akcie. Podle Koníčka tak radnice byla v horší pozici než ministestvo, když při odečtení daní vyjde budova na zhruba 250 milionů.

Unikátní možnost vyřešit dlouhodobý problém

Ministr v demisi řekl, že není schopen hodnotit, zda byla cena 140 milionů pro Alkatrii "férová". Tehdejší transakci podle něj provázely právní spory. Pro vládu je prý zásadní to, zda budova vyhovuje potřebám, a také otázka tržní ceny, kterou dokládají posudky. Resort si nechal vypracovat čtyři. Znalci dům ohodnotili od 300 do 310 milionů korun. Podle Rusnoka to dokládá, že je nynější cena "férová".

Vláda o pořízení pětipodlažní budovy na Letné jednala na několika zasedáních od první půlky října. Rusnok uvedl, že jeden z hlavních důvodů, který ji přesvědčil, byla "unikátní možnost" vyřešit dlouhodobý problém s umístněním pracovišť na různých místech a v pronajatých budovách. Dalším byl pak fakt, že téměř čtyři pětiny prostředků poputují z Evropské unie - podle Ministerstva práce a sociálních věcí přesně 79 procent, 21 procent pak uhradí stát. Kdyby kabinet nákup neschválil dnes, nestihly by se letos evropské peníze vyčerpat a propadly by.

Ředitelství úřadu práce je nyní ve třech budovách - v domě ministerstva na Karlově náměstí a v pronájmu v Emauzích a v Kartouzské. Call centrum pak funguje ve Vysočanech, prostory mu pronajímá Česká správa sociálního zabezpečení.

Investice se má vrátit za devět let

Jediný objekt je podle podkladů pro vládu potřeba pro lepší řízení po změnách v dubnu 2011, kdy vznikl centrální "superúřad práce" s krajskými pobočkami a kontaktními pracovišti. Od loňska úředníci nemají na starosti jen agendu zaměstnanosti, ale vyplácejí i všechny dávky. Ředitelství má teď podle zprávy 112 zaměstnanců, má jich být 165. Kontaktní pracoviště pro Prahu západ a východ zaměstnává 118 lidí, přibýt by měla nejméně desetina. Celkem by v budově mělo působit 305 pracovníků.

V porovnání s pronájmem srovnatelných prostor se má investice do pořízení budovy vrátit za devět let, uvádějí podklady pro kabinet. Náklady na pořízení pozemku a výstavbu nového administrativního objektu autoři odhadli na 400 milionů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Demožumpa. Verbež. Pidimužíci. Udav se.“ Další drsné dění kolem Andreje Babiše. Pro silné povahy

12:00 „Demožumpa. Verbež. Pidimužíci. Udav se.“ Další drsné dění kolem Andreje Babiše. Pro silné povahy

Andrej Babiš zažívá perné chvilky. Na Facebooku se do něj zhusta pouštějí jeho odpůrci. Když se pak …