Úřady práce se brání: Romové dávky nezneužívají

01.08.2013 16:07

Úřad práce se brání nařčení, že současný systém umožňuje určitým skupinám obyvatelstva, zejména Romům, zneužívat sociální dávky. Píše o tom podrobně server Týden.cz. Úřad práce totiž reagoval na text, který koluje e-mailem a hojně se o něm diskutuje na internetu. Dávky jsou podle úřadu určeny pouze potřebným.

Úřady práce se brání: Romové dávky nezneužívají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce
reklama

V textu se prý vypráví příběh s údajně pravdivými informacemi, jak z úřadů získat vysoké částky v sociálních dávkách. Protože prý jde o naprostou snůšku lží a nesmyslů, považuje generální ředitelství Úřadu práce za nutné vysvětlit pravý stav věci. Týden.cz uvádí informace od mluvčí Úřadu práce Kateřiny Beránkové.

Autor textu prý popisuje, jak potkal jednoho svého známého – Roma na českobudějovickém sídlišti Máj. Prý mu začal říkat, jak štědré jsou sociální dávky. „Jednou z možností, jak získat co největší obnos od státu, je porodit každý rok dítě a pak si vyzvednout šek a najednou vybrat celý rodičovský příspěvek ve výši 230 tisíc korun,“ píše se v textu.

"Jde o holý nesmysl," rozčiluje se Beránková. V Týdnu.cz vysvětluje složitý výpočet dávky a dodává, že pokud dotyčný splňuje přísná kritéria, může dostat maximálně 11 500 korun měsíčně. "Jestliže je vyměřovací základ nižší, lze pobírat nejvýše 7600 korun za měsíc," uvedla Beránková. „Pokud ani jednomu z rodičů nelze uvedený vyměřovací základ stanovit, náleží rodičovský příspěvek v pevných měsíčních částkách 7600 korun do konce devátého měsíce věku a následně ve výši 3800 korun do čtyř let věku dítěte. Podstatný je také fakt, že rodičovský příspěvek může rodina pobírat pouze na jedno, obvykle nejmladší, dítě," dodala. Beránková se taky ohrazuje proti tvrzení, že peníze lze vybrat najednou. „Pokud jde o způsob výplaty, neexistuje žádná možnost, jak vyplatit peníze předem formou nějakého šeku.“

Náklady na bydlení se musejí pravidelně dokládat

Mluvčí Úřadu práce také vyvrací, že by se vyplácely částky na fiktivní nájemné. Náklady na bydlení, tedy nájem a energii, přitom podle ní musí příjemce dávek pravidelně dokládat. Podle skutečných a uznatelných nákladů pak příslušné orgány stanoví konkrétní výši dávek. "V této souvislosti považuje Úřad práce za důležité zdůraznit i to, že nájem žádné město neplatí. Autor má pravděpodobně na mysli příspěvek na bydlení, respektive doplatek na bydlení," uvedla Beránková.

Úřad práce dále uvádí na pravou míru, jak je to s dávkami v hmotné nouzi. Protože v e-mailu se tvrdí, že je možné získat na pět lidí až 30 tisíc měsíčně. Týden.cz píše, že mluvčí úřadu vypočítává maximální možnou přiznanou částku pro pětičlennou rodinu. „Dávky se odvíjejí od výše životního minima. Například pětičlenná rodina s dětmi ve věku pět, osm a šestnáct let tak může dostat jen 12,3 tisíce korun, nikoliv 30 tisíc.“

S násilím se úřady skutečně setkávají

"Návod na zbohatnutí" prý obsahuje i doporučení imaginárního příslušníka romského etnika použít sílu a nátlak na pracovníky úřadů. "Je pravda, že se pracovníci úřadu občas s podobným jednáním setkávají a určitě to není výsada Romů," přiznává Beránková. Všechna pracoviště proto podle ní učinila potřebná bezpečnostní opatření a spolupracují na místě se státní či městskou policií nebo s bezpečnostní službou. Výhrůžkám ani násilí tak nepodléhají.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…