Úředník stíhaný kvůli ProMoPro dostane náhradu škody. Chtěl skoro pět milionů

11.10.2019 6:59

Úředník z kauzy ProMoPro dostane 200 tisíc korun jako náhradu. Pravomocně o tom rozhodl pražský vrchní soud. Na iDNES vyšel článek o dříve stíhaném Davidu Mlíčkovi, který působil jako ředitel odboru veřejných zakázek v sekci pro předsednictví ČR v Radě EU. Domáhal se téměř 5 milionů. Jak argumentoval pro takovou sumu? A proč mu odvolací senát nevyhověl?

Úředník stíhaný kvůli ProMoPro dostane náhradu škody. Chtěl skoro pět milionů
Foto: Redakce
Popisek: Kauza ProMoPro je spojována mimo jiné s ministrem obrany Alexandrem Vondrou
reklama

Ke konečnému verdiktu dospěla kauza ProMoPro. V iDNES vyšel článek o tom, že právník David Mlíčko má dostat od státu 200 tisíc korun jako náhradu nemajetkové újmy, která mu trestním stíháním v kauze ProMoPro vznikla. Původně se však bývalý ředitel odboru veřejných zakázek v sekci pro předsednictví ČR v Radě EU domáhal celkem 4,7 milionu korun. Jeho odvolání však ve čtvrtek zamítl pražský vrchní soud.

Celý článek ZDE

Anketa

Patří Zdeněk Bakala za mříže?

98%
2%
hlasovalo: 27595 lidí

Trestní stíhání se táhlo téměř pět let. Nakonec však výsledkem bylo osvobození tří úředníků a potrestání obžalovaných podnikatelů. Mlíčko a jeho kolegové, Jana Hendrichová a Radomír Karlík, čelili trestnímu stíhání za zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Obžaloba měla dokázat, že úředníci účelově upřednostnili právě firmu ProMoPro při zadání veřejné zakázky. Ta se měla týkat zajištění audiovizuální techniky na konferencích. Nakonec však úředníci byli dle soudů obětní beránci, a nikoliv zločinci.

Mlíčko požadoval 4,5 milionu Kč od státu právě za způsobenou nemajetkovou újmu, jež mu vznikla jeho trestním stíháním. Kromě toho měl požadavek na 225 tisíc Kč, a to z důvodu průtahu v trestním řízení. Odvolací senát však ve čtvrtek argumentoval tím, že Mlíčkově nadřízené Hendrichové soudy přiznaly za způsobenou nemajetkovou újmu celkem 180 tisíc korun. „Nejvyšší soud judikoval, že otázka výše náhrady je otázkou právní úvahy, a tuto úvahu je třeba vystavět na srovnání s obdobnými případy,“ uvedl soudce Jiří Körbler. Odvolací senát zamítl i stížnost na délku trestního řízení. Doba čtyři roky a devět měsíců byla dle něj přiměřená, protože kauza prý byla rozsáhlá a složitá.

Fotogalerie: - Svíčkové pole smutku

Před vilou Karla Gotta na pražské Bertramce se pol...
Před vilou Karla Gotta na pražské Bertramce se pol...
Před vilou Karla Gotta na pražské Bertramce se pol...
Před vilou Karla Gotta na pražské Bertramce se pol...
Před vilou Karla Gotta na pražské Bertramce se pol...
Před vilou Karla Gotta na pražské Bertramce se pol...

Celkem tedy dostane od daňových poplatníků 200 tisíc korun. Šedesát tisíc mu již v minulosti dobrovolně vyplatilo Ministerstvo spravedlnosti, zbývá mu tedy doplatit 140 tisíc. Mlíčko argumentoval tím, že obvinění a trestní řízení mu způsobilo problémy, jak v oblasti pracovní, tak i finanční a osobní. Prý skončil s prací v advokátní kanceláři a všechny své úspory použil na svou obhajobu, uvedl i to, že si musel další prostředky půjčovat od rodiny. Nelíbila se mu i přílišná medializace procesu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tle
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Německo. Navalnyj způsobil v Česku rozkol s velkým sousedem

19:59 Útok na Německo. Navalnyj způsobil v Česku rozkol s velkým sousedem

ANKETA Další protiruské sankce? O této možnosti se začalo hovořit poté, co byl v Moskvě zatčen ruský…