Úsek dálnice D11 za Jaroměří může být ohrožen. Vše prý trvá roky

07.02.2020 10:03

Zatímco mezi Hradcem Králové a Jaroměří je ve výstavbě 22,4 kilometrů dálnice D11 směrem k Polsku, zbývajících 40,8 kilometrů mezi Jaroměří - Trutnovem a státní hranicí se má dle současných plánů dokončit nejdřív v letech 2026 - 2027. Přípravu zbývajících úseků je podle ministra dopravy potřeba zrychlit, protože polská strana bude na hranicích mezi lety 2023 – 2024 a mohou nastávat dopravní komplikace.

Úsek dálnice D11 za Jaroměří může být ohrožen. Vše prý trvá roky
Foto: archiv red
Popisek: Typický obrázek na D1 - stojící kolona
reklama

Anketa

Byl by Dominik Hašek dobrý prezident?

2%
98%
hlasovalo: 25487 lidí
„Potřebujeme zkrátit přípravu, zrychlit výkupy pozemků a postavit alespoň úsek Trutnov – státní hranice o několik let dříve. Pokud budou do tří let Poláci na česko-polské hranici, vzniknou dopravní komplikace. Proto musíme co nejdříve schválit v tomto roce tzv. zákon o liniových stavbách a vyřešit možnosti zkrácení celé stavby a přiblížit termíny otevření české i polské dálnice,“ řekl ministr Karel Havlíček po jednání se svým polským protějškem Andrzejem Adamczykem.

Ministr Havlíček ustaví interní pracovní tým na Ministerstvu dopravy. V Poslanecké sněmovně pak vznikne tým napříč politickým spektrem pod vedením poslance Martina Kolovratníka, který se bude inspirovat v Polsku, jak lze legislativně urychlit výstavbu.

Dalším tématem společného jednání bylo obnovení dálkového spojení v relaci Praha – Wrocław na stávající konvenční trati. Předběžně lze předpokládat vedení čtyř párů vlaků v relaci Praha – Ústí nad Orlicí – Lichkov – Wrocław s dalším pokračováním ve směru Gdynia s jízdní dobou cca 4 hodiny. Provozování těchto vlaků je v plánu od prosince 2022.

Dálnice D11 po dokončení povede z Prahy přes Hradec Králové, Jaroměř a Trutnov až na hranice s Polskem. Na hranicích se česká dálnice napojí na polskou rychlostní silnici S3, vedoucí přes celé Polsko až k Baltskému moři. Dálnice D11 je součástí systému evropských silnic jako silnice E67 z Prahy do Helsinek. Je pravděpodobné, že ze současné trasy po silnici přes Náchod a Kladsko bude trasa E67 přenesena výhradně na dálnici D11.

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda vlády

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A sakra. V USA to odnesou černoši. A ozvala se Češka: Je to tam hrůza. Přesný popis

9:24 A sakra. V USA to odnesou černoši. A ozvala se Češka: Je to tam hrůza. Přesný popis

Epidemie koronaviru v USA mimořádně dopadá na Afroameričany. Statistiky z mnoha států ukazují, že po…