Úspěch KSČM: Česko smí vyvážet materiál pro elektrárnu v Íránu

19.04.2018 12:11 | Zprávy

Sněmovna dnes v prvním čtení i přes kritiku pravice podpořila návrh poslanců KSČM na zrušení zákona o zákazu dodávek do íránské jaderné elektrárny Búšehr. Předloha odolala návrhu na zamítnutí, který vznesl předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura a který podporovaly i další strany. Pravice komunistickou předlohu kritizovala a poukazovala hlavně na bezpečnostní aspekty, komunisté naopak argumentovali tím, že zákon je překonaný a poškozuje zájmy českých firem, píše ČTK.

Úspěch KSČM: Česko smí vyvážet materiál pro elektrárnu v Íránu
Foto: pixabay.com
Popisek: Írán

Vláda jako celek měla k aktuálnímu návrhu neutrální stanovisko, negativní stanovisko mělo Ministerstvo obrany. Zrušení zákazu naopak podporuje Svaz průmyslu a dopravy ČR, loni se za zrušení zákazu vyslovila i Hospodářská komora ČR. S návrhem zrušit zákon z roku 2000 přišla KSČM již v roce 2009 a předložila ho i v minulém volebním období. Se stejným návrhem přišla i bývalá koaliční vláda, Sněmovna ho ale neschválila.

Pro zamítnutí dnes hlasovali hlavně poslanci ODS, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, připojilo se k nim i pět poslanců ANO a čtyři poslanci Pirátů.

Předseda skupiny přátel ČR–Izrael poslanec ANO Miloslav Janulík řekl, že o návrhu hovořil tento týden s izraelským velvyslancem v Praze Danielem Meronem. Meronovo stanovisko podle něj bylo velmi negativní a Izrael má ke zrušení zákazu zásadní výhrady.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

ČTK , Filip , Írán , Izrael , KSČM , ODS , sněmovna , Stanjura , Janulík

autor: mp

style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu

22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu

Předvolební debata mezi zastánci a kritiky vlády se přiostřuje – každý tábor čte volební průzkumy po…