Uspoříte ročně aspoň 60 tisíc? Raději začněte. Radikálně zdraží energie. Tohle se valí z EU, varuje ekonom

12.12.2019 7:19

Ekonom Lukáš Kovanda varuje před potenciální ekonomickou katastrofou, která se dotkne každého Čecha. Podle nejnovějších závazků na plnění uhlíkové neutrality totiž podle něj zaplatí každý občan České republiky přes šedesát tisíc korun ročně v rámci zdražení energií, daní a jiných nákladů. Podle Kovandy je zamýšlená uhlíková neutralita do roku 2050 sice bohulibá myšlenka, ale ekonomicky a sociálně likvidační.

Uspoříte ročně aspoň 60 tisíc? Raději začněte. Radikálně zdraží energie. Tohle se valí z EU, varuje ekonom
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Premiér Andrej Babiš dnes uvedl, že náklady na dosažení uhlíkové neutrality budou činit 675 miliard korun. Podle Kovandy ale zapomněl dodat, že nejde o částku celkovou, ale každoroční po dobu dvaceti let.

Anketa

Byli jste letos spokojeni s činností vlády ANO a ČSSD s podporou KSČM?

88%
12%
hlasovalo: 22395 lidí

Podle vládního dokumentu „Ochrana klimatu“ totiž celková částka přesáhne biliony korun. Snížení emisí oxidu uhličitého pouze o 80 procent do roku 2050 podle dokumentu vyvolá náklady ve výši řádově bilionů korun, informuje Kovanda v komentáři pro ParlamentníListy.cz a dodává, že dosažení úplné uhlíkové neutrality bude ještě mnohonásobně dražší.

Evropská komise v případě České republiky počítá s dvojnásobnými náklady oproti starým členským státům, které již mnohá opatření v minulosti přijaly. Hrubě vyčíslila dosažení uhlíkové neutrality v České republice na stovky miliard korun ročně po dobu dvaceti let.

Kovanda tedy premiérovu kalkulaci 675 miliard korun bere jako zjevně roční náklady. Když je potom jednoduše rozpočítá na každého obyvatele včetně dětí a důchodců, vyjde to zhruba na 63 500 korun ročně po příští dvě dekády. Lidé si toho podle něj takto přímo ani nevšimnou, protože částka bude zahrnuta ve vyšších cenách elektřiny nebo tepla.

Plán uhlíkové neutrality přinese Evropská komise na příštím summitu v rámci programu Zelený nový úděl. Cílem nové legislativy je dosáhnout rovnováhy do roku 2050, kdy emise oxidu uhličitého, skleníkových plynů, které jsou vypouštěny, budou ve stejném objemu také pohlcovány. V současnosti se vyprodukuje na 37 gigatun skleníkových plynů, přičemž se zpět pohltí pouze 11 gigatun.

Nová legislativa podle Kovandy zasáhne do života a peněženek všech občanů České republiky. Dotkne se našich každodenních životních návyků, například co se týče vytápění bytů a naší vlastní spotřeby. Kovanda upozorňuje i na možný návrat nedostatku exotického zboží, protože převoz obrovského množství ovoce přes celý svět zanechává obrovskou uhlíkovou stopu.

Celý plán uhlíkové neutrality je podle Kovandy sice bohulibý, ale snadno se může zvrtnout a přinést nedozírné neblahé důsledky nejen na klima samotné, ale i na celou společnost.

reklama

autor: jma

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

odvody

Když si začínající podnikatel odloží platby pojištění, ale v podnikání se mu nedaří, tak je stejně bude muset uhradit, nebo ne? A kde je pak nějaká pomoc? Protože ony i minimální zálohy budou díky vaší vládě dost vysoké. Uvědomujete si to? Proč jste vlastně na navýšení přistoupili, hlavně teď když ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo chce válku? Někomu přeskočilo? Babiš to rozsekl

22:31 Kdo chce válku? Někomu přeskočilo? Babiš to rozsekl

My fakt pošleme naše syny do války? Někomu přeskočilo, ne? Lídr opozičního parlamentního hnutí ANO A…