Ústavní právník Gerloch: Nemyslím, že by prezident měl být oslaben

11.09.2018 13:33

Pravomoce přímo voleného prezidenta by neměly být v otázce jmenování a odvolávání členů vlády oslabeny, míní ústavní právník a nezávislý kandidát do Senátu Aleš Gerloch. Řekl to dnes novinářům při zahájení své volební kampaně, v níž usiluje o hlasy voličů v Praze 12, píše ČTK.

Ústavní právník Gerloch: Nemyslím, že by prezident měl být oslaben
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Aleš Gerloch

„Nemyslím, že by prezident měl být oslaben. Myslím, že za jistých okolností může prezident odmítnout," uvedl Gerloch. Jako příklad uvedl případy, kdy by byl kandidát na ministra ve střetu zájmů nebo by byl jmenován proti vůli většiny Sněmovny. Podle Gerlocha je ústava vyvážená v rozdělení dělby mocí a každá její změna by měla být důkladně promyšlená.

Gerloch by posílil Senát v oblasti přijímání zákonů tak, aby nebyly přijímány neuvážené změny zákonů. Senátoři kvůli tomu usilují už nyní o prodloužení měsíční lhůty, kterou mají na projednávání zákonů, na dvojnásobek.

Právě případným změnám v ústavním pořádku by se chtěl Gerloch jako senátor věnovat. Sám usiluje o ústavní zakotvení českého národa a českého jazyka. „V Listině základních práv a svobod je obsažena ochrana národnostních a etnických menšin, ale v samotné ústavě není zakotvený státotvorný národ, vůči kterému se v Česku dlouhodobě působící menšiny vytvářejí," uvedl. „V globalizujícím se světě bychom neměli zapomenout na naši národní identitu," poznamenal Gerloch s tím, že to není projev nacionalismu, ale vlastenectví.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Gerloch by chtěl pomoci také obvodu, kde kandiduje, s řešením dopravních problémů a obnovou zeleně.

Za favorita je podle volebního průzkumu považován Pavel Fischer.

Vedoucí katedry ústavního práva Univerzity Karlovy Gerloch čelil kritice za výzvu svým studentům, aby mu pomohli se získáváním potřebné tisícovky podpisů na podporu jeho kandidatury. Gerloch vysvětloval, že nabídka směřovala k prohloubení studentské praxe při studiu ústavně-právních oborů, nakonec ale zvolil jiné formy získávání podpisů mimo akademickou půdu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Jan Bauer byl položen dotaz

Děláte dost?

Nejdříve vás odcituji: „Vláda schválila celou řadu cílených opatření v hodnotě dosahující sté miliardy. Ať už se jedná o jednorázovou podporu rodin, navýšení důchodů v lednu a červnu nebo snížení spotřební daně“. Není ale navýšení důchodů dáno ze zákona? A druhá věc, myslíte, že dočasné snížené spot...



Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Furt nemá čas. No tak se nemůžete divit, že si to musíme vynutit.“ Varování pro Fialu, možná poslední

21:45 „Furt nemá čas. No tak se nemůžete divit, že si to musíme vynutit.“ Varování pro Fialu, možná poslední

Vláda a odbory se dnes na zvyšování platů ve veřejné sféře nedohodly kvůli inflaci. Ve vyjednávání c…