Ústavní právník dělá jasno: Žádný "tvůrčí výklad". Prezident sněmovnu rozpustit nemusí, to je zcela v souladu s ústavou

03.11.2017 13:26

Počínání prezidenta Miloše Zemana během sestavování vlády by mohlo vyústit v ústavní krizi, varoval ústavní právník z Právnické fakulty Karlovy univerzity Jan Kysela. Další z ústavních právníků Jan Kudrna řekl, že pokud by Zeman nechal vládnout kabinet bez důvěry delší dobu, je to za hranicí ústavnosti.

Ústavní právník dělá jasno: Žádný "tvůrčí výklad".  Prezident sněmovnu rozpustit nemusí, to je zcela v souladu s ústavou
Foto: ReproFoto: TV Barrandov
Popisek: Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem televize Barrandov.

„Pokud někdo předem dává najevo, že bez ohledu na to, jaká bude konkrétní situace, Sněmovnu nerozpustí, tak si počíná svévolně a zakládá potenciálně na nějakou ústavní krizi. To, co dělá, dělá jako nástroj politického tlaku,“ vyjádřil se ke čtvrtečnímu prohlášení Zemana Kysela.

Prezident totiž ve čtvrtek v televizi Barrandov naznačil, že Sněmovnu nerozpustí, ani kdyby se po třetím pokusu nepodařilo sestavit vládu. Svůj postup označil za tvůrčí výklad Ústavy, informuje server Novinky.cz.

O tvůrčí výklad Ústavy se však podle ústavního právníka Jana Kudrny rozhodně nejedná. „Takhle je to v Ústavě napsané,“ upřesnil Kudrna a dodal, že ústavodárce si zřejmě přál, aby v hraničních a nepředvídatelných situacích konečné rozhodnutí učinil prezident republiky a nasměroval ústavněpolitický vývoj dále.

Jestli by bylo podle Ústavy v pořádku, kdyby Zeman Sněmovnu rozpustil si není jistý. „Záleží, jaké by byly okolnosti. Někdy může být vhodné Sněmovnu rozpustit, někdy je naopak vhodnější zkusit ještě nějaký čtvrtý pokus,“ upřesnil.

Zeman také politikům vzkázal, že než aby hnal lidi k předčasným volbám a nechal za ně stát utratit další miliardu, raději nechá vládnout menšinový kabinet Andreje Babiše bez důvěry i čtyři roky.

Podle ústavních právníku, je však takové jednání za hranou. „To je daleko za její hranicí. Celá Ústava ve všech parlamentních monarchiích nebo republikách je nastavena tak, že všichni pověření ústavní činitelé mají dělat všechno pro to, aby vznikla vláda s důvěrou co nejdříve,“ řekl Kudrna.

S ním souhlasí i ústavní právník Kysela. „Je to naprosto protiústavní. Pokud je v Ústavě napsáno, že je vláda odpovědná Poslanecké sněmovně, tak to znamená, že vláda se má těšit důvěře Poslanecké sněmovny. To je základ a princip,“ konstatoval.

Aby ale vláda vládla čtyři roky zaleží i na Sněmovně. „Sněmovna může rozhodnout o svém rozpuštění a prezident pak musí volby vyhlásit,“ připomíná profesor Václav Pavlíček z Karlovy univerzity.

K rozpuštění Sněmovny je ale potřeba 120 poslanců a dát je dohromady není tak jednoduché.

Kdyby se hnutí ANO přece jen rozhodlo, že jim předčasné volby nevyhovují, těžko by se na konec sháněla ta většina.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dah

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blanárova schůzku se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

5:00 Blanárova schůzku se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Petr Fiala neměl žádné kmotry v pozadí, nikdo mu zadarmo nic nedal a musel se adapto…