Ústavní soud dnes vynese verdikt ohledně sporu o statek rodu Mašínů v Lošanech

30.09.2015 6:45

Ústavní soud (ÚS) dnes rozhodne o stížnosti Zdeny Mašínové, jež se soudí o rodinný statek v Lošanech na Kolínsku. Mašínová drží dvě osminy statku, zbytek náleží státu. Otec Mašínové byl odbojář popravený nacisty, její bratři Ctirad a Josef vedli v 50. letech protikomunistickou skupinu a prostříleli se do Německa.

Ústavní soud dnes vynese verdikt ohledně sporu o statek rodu Mašínů v Lošanech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do budovy Ústavního soudu

Mašínové na statku žili po staletí. V roce 1940 jej odbojář Mašín nechal přepsat na své nezletilé děti. Později statek zabrali komunisté. Po listopadu 1989 získala dvě osminy statku Zdena Mašínová, zbytek zůstal státu, protože Ctirad a Josef se do Česka nevrátili - zůstali ve Spojených státech. Kvůli nevyjasněným majetkovým poměrům leží nemovitost ladem.

V roce 2012 se Zdena Mašínová pokusila vyřešit situaci podáním žaloby k Okresnímu soudu v Kolíně. Domáhala se zrušení takzvané postupní smlouvy, na jejímž základě kdysi statek přešel z otce na děti. Dále měla žaloba vést k určení, že ke dni své smrti byl její otec stále majitelem statku.

Okresní soud v Kolíně ale žalobu z procesních důvodů zamítl kvůli tomu, že o určení vlastnictví požádala jen Mašínová - tedy pouze jeden z více dědiců. Verdikt postupně potvrdil jak Krajský soud v Praze, tak Nejvyšší soud. Mašínová v ústavní stížnosti uvedla, že její bratři s podáním žaloby předem souhlasili, ale nechtěli se soudního řízení v Česku účastnit.

Josef Mašín mladší dosud žije v USA, Ctirad tam zemřel v srpnu 2011. Jejich skupina v roce 1953 zabila při útěku na Západ šest lidí z ozbrojených složek státu. Kritici jim vyčítají zejména zastřelení ozbrojeného pokladníka a usmrcení příslušníka SNB omámeného chloroformem. Názory na odbojovou skupinu bratří Mašínů se dodnes různí.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Pohlreich zničil dnešní politiku. „Na plný kule...“

11:08 Zdeněk Pohlreich zničil dnešní politiku. „Na plný kule...“

„To, co mně na tom vadí nejvíc, je to, že tady někdo do tebe něco hustí na plný kule a snaží se tě p…