Ústavní soud si nechal ušít nové taláry od slavné návrhářky. Mají vyjadřovat jeho výjimečnost, Rychetský dostane navíc řetěz

1. 2. 2019 8:39

Na marnivost některých českých soudců poukazují někteří političtí komentátoři a média. Poté, co přišla na přetřes rošáda, kterou si vymysleli předsedové soudů Rychetský s Baxou a kterou jim prezident nakonec zatrhl, přichází zajímavá novinka. Ústavní soudci se chtějí odlišovat. Od loňského podzimu proto oblékají nové taláry – modely od přední české módní návrhářky.

Ústavní soud si nechal ušít nové taláry od slavné návrhářky. Mají vyjadřovat jeho výjimečnost, Rychetský dostane navíc řetěz
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Soudce zpravodaj Pavel Rychetský
reklama

Nejdříve se zkušený politický komentátor Bohumil Pečinka ve svém nejnovějším komentáři zaměřil na prohlášení, se kterým na veřejnost vystoupil bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, v němž uvedl, že se jej prezident Miloš Zeman pokoušel ovlivnit. Komentátor poukázal na jistou rozmařilost soudců, jelikož v celém sporu jde podle něj o něco trochu jiného.

Justiční špičky za prezidentem Zemanem s návrhem na „velkou rošádu“ měly přijit v roce 2018. Pečinka upřesňuje, že Baxa, kterému končil mandát na Nejvyšším správním soudě, se měl přesunout do čela Ústavního soudu, kde mu uvolní místo Rychetský, který se stane předsedou nově vytvářené Nejvyšší soudcovské rady, která má rozhodovat o všech podstatných otázkách justice a v  podstatě ovládat celou justici. Na Baxovo současné předsednické místo měl být nakonec jmenován Vojtěch Šimíček, mající pověst Baxova chráněnce už z časů, kdy pod ním působil na NSS. V roce 2014 se jako jedno z „Rychetského doporučení“ stal soudcem Ústavního soudu.

Prezident však navrženou rošádu odmítl a do čela Nejvyššího správního soudu po končícím Baxovi jmenoval odborníka na správní právo Michala Mazance, doposud působícího jako místopředseda soudu. Frustrovaný Baxa jeho volbu kritizoval i veřejně v médiích. Podle Pečinky jako největší potupu nesl to, že coby bývalý předseda nakonec zakončí kariéru jen jako řadový soudce NSS. Následovalo ostré Baxovo vystoupení v novinách a posléze i před poslanci. Co se dělo poté, to už je známo i široké veřejnosti.

Více jsme psali ZDE

Tím ale prý hýřivost ústavních soudců nekončí. Lidové noviny ve svém pátečním vydání informují, že po čtvrt století byli ústavní soudci zvyklí oblékat černý dlouhý hábit s bílou vázankou, který připomínal řadu podobných oděvů členů soudních institucí ve světě. Ač se tyto taláry daly považovat za výstavní kousky, přesto však došlo ke změně.

Od podzimu tak soudci Ústavního soudu oblékají místo černého talár modrý, který je doplněný dvěma dalšími barvami trikolory, červenými a bílými lemy. Tento majestátní vzhled má na svědomí módní návrhářka Liběna Rochová, vedoucí ateliéru designu oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.

„Vyjadřuje důstojnost, vážnost a výjimečnost Ústavního soudu v našem státním a politickém systému. Toto poselství vyjadřuje jak oděvní forma, tak barevné akcenty,“ pyšní se Ústavní soud svým novým talárem.

Kolik takové návrhy stály, nechce soud však prozradit. „Chtěli jsme něco, co by vyjádřilo novodobost, něco, co by vyjádřilo, že fungujeme v 21. století,“ uvedla Milada Tomková, místopředsedkyně Ústavního soudu.

Talárem to však nekončí. Kromě něj mají soudci i zvláštní čepici, kterou si při čtení nálezu sundávají. Novátorská pokrývka hlavy je z dílny pražské kloboučnice Sofye Samarevy. Ještě jeden doplněk má k dispozici předseda Ústavního soudu. Pro různé oficiální příležitosti si může navléci slavnostní řetěz. Jeho autorkou je Eva Eisler z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

16:03 Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

Z PROFILŮ Definitivní slovo ke kauze Peroutka, další komentář k situaci ve Spojených státech nebo ná…