Ústavní soud zamítl stížnosti Rozbořila a dalších v kauze Vidkun

22.07.2016 16:46

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) a dalších dvou mužů obviněných v takzvané kauze Vidkun. Stížnosti směřovaly proti usnesení o zahájení stíhání, objevila se v nich řada argumentů. Některé výhrady soud označil za předčasné, jiné za nedůvodné, celkově stížnosti odmítl jako zjevně neopodstatněné, zjistila dnes ČTK z usnesení.

Ústavní soud zamítl stížnosti Rozbořila a dalších v kauze Vidkun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do budovy Ústavního soudu
reklama

Kromě Rozbořila stíhaného za podplácení podal stížnost také někdejší ředitel olomouckého odboru hospodářské kriminality Radek Petrůj a bývalý náměstek krajského policejního ředitelství Karel Kadlec. Stížnost proti zahájení trestního stíhání nejprve neúspěšně podali k Nejvyššímu státnímu zastupitelství. Poté přišly na řadu ústavní stížnosti, s nimiž se soud vypořádal v červenci bez veřejného jednání.

Zásah ÚS by byl předčasný

Rozbořil poukazoval mimo jiné na domnělou nezákonnost odposlechu jeho rozhovoru s Kadlecem, pořízeného v jedné olomoucké hospodě. Stížnost výslovně poukazovala na „komunikační svobodu v hospodě u piva“. Podle ústavních soudců však musí relevanci a použitelnost odposlechu nejprve posoudit justice po případném podání obžaloby. Zásah ÚS by prý byl předčasný.

Ani jiné porušení základních práv zatím ústavní soudci nezjistili. „V posuzované věci nedošlo k zjevnému excesu orgánů činných v trestním řízení a porušení ústavně zaručených práv stěžovatelů, pro něž by měl ÚS zasáhnout do dané věci již v této fázi řízení,“ stojí v usnesení, které nedalo za pravdu ani námitce, že kauzu řeší nepříslušný policejní útvar.

Obviněn je i vlivný podnikatel

Případ označovaný „Vidkun“ se týká podezřelých vazeb mezi podnikateli, policisty a politiky. Jde údajně hlavně o ovlivňování některých trestních kauz a úniky informací z trestních spisů, které negativně ovlivňovaly jejich úspěšné vyšetření.

Policisté Petrůj a Kadlec byli obviněni ze zneužití pravomoci úřední osoby, policejní náměstek navíc z přijetí úplatku. Obviněn je v případu také vlivný podnikatel Ivan Kyselý, který se zodpovídá z účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby.

Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě. Rozbořil, který se podle policistů snažil ovlivnit vyšetřování týkající se výstavby jezdeckého areálu, v minulosti vinu popřel. Žádného korupčního jednání se podle svých slov nedopustil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Mršina.“ Přání smrti Zemanovi. Od umělce, co měl být ministrem

8:08 „Mršina.“ Přání smrti Zemanovi. Od umělce, co měl být ministrem

Písničkář Jiří Dědeček se na svém novém CD vrátil k protestsongům. V písni Potkan se tvrdě opřel do …