Ústavnímu soudu by prospělo více asistentů, míní Tejc

5. 3. 2014 18:23

Přetíženému Ústavnímu soudu (ÚS) by prospělo navýšení počtu asistentů o jednoho na každého soudce. Návrh zazněl při dnešní návštěvě sněmovního ústavně právního výboru v Brně. Předseda výboru Jeroným Tejc (ČSSD) po setkání s vedením soudu řekl ČTK, že chce otevřít ve sněmovně diskuzi o případné změně.

Ústavnímu soudu by prospělo více asistentů, míní Tejc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jeroným Tejc
reklama

V současnosti má každý z ústavních soudců nárok na tři právníky jako asistenty. Jejich úkolem je tvorba podkladů včetně konceptů výsledného rozhodnutí, mohou také vykonávat některé procesní úkony a komunikovat s účastníky řízení.

Soud je dlouhodobě přetížený. V počátečním období svého fungování dostával několik set stížností ročně. Loni obdržel 4078 podání, o rok dříve se jejich počet blížil 5000.

Ústavní soudci berou méně než jejich kolegové

Podle Tejce je vytížení ústavních soudců výrazně vyšší oproti oběma nejvyšším soudům. Jako vhodné řešení se podle Tejce jeví zvýšení počtu asistentů, výbor se naopak staví proti omezení přístupu k soudu a zpoplatnění stížností. „Pokud neuděláme nic, bude se prodlužovat řízení, což negativně dopadne hlavně na stěžovatele," uvedl Tejc. Poslanci při návštěvě soudu hovořili také o platech. V současnosti totiž ústavní soudci berou méně než někteří jejich kolegové u nejvyšších či vrchních soudů, což podle Tejce není logické a je třeba se tím zabývat.

„Obě strany si jsou vědomy naléhavosti řešení problému a považují za vhodné v této diskusi i nadále pokračovat," uvedla mluvčí ÚS Miroslava Sedláčková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mádlův nápad: „Rusové v Česku, natočte video. Jako muslimové“

8:10 Mádlův nápad: „Rusové v Česku, natočte video. Jako muslimové“

Herec Jiří Mádl se vyjádřil ke kauze Vrbětice. Zdůraznil, že v Česku žije spousta slušných Rusů, kte…