Ústecký kraj hospodaří dobře, říká hejtmanka. Pravicové vládě navzdory

02.10.2012 15:58

Jana Vaňhová (ČSSD) by ráda zůstala ve funkci hejtmanky Ústeckého kraje. Třeba proto, aby mohla dál prosazovat přijetí tzv. Ústeckého balíčku, který podle jejího názoru nesmyslně blokují pravicoví poslanci. Stejní pravicoví poslanci posílají stále méně peněz krajům. Ústecký kraj ale podle Vaňhové hospodaří dobře, pravici navzdory.

Ústecký kraj hospodaří dobře, říká hejtmanka. Pravicové vládě navzdory
Foto: vanhova.cz
Popisek: Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová
reklama

Ústecká hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD) v rozhovoru pro server PrvníZprávy.cz znovu vyjádřila nemalé rozhořčení nad tím, že sněmovna zamítla tzv. Ústecký balíček, který měl napomoci např. s řešením problémů na Šluknovsku. Vina podle jejího názoru jednoznačně leží na bedrech pravice.

Vláda sama nemá řešení

"Pravicoví poslanci při hlasování o tzv. Ústeckém balíčku minulý týden prokázali, že je problémy obyčejných lidí nezajímají. To, že dvě ze tří předkládaných právních úprav, a to novela trestního zákoníku společně se zákonem o přestupcích a nový zákon o sociálním bydlení, nebyly v rámci prvního čtení postoupeny k projednání v příslušných výborech, je ostudné rozhodnutí. Vláda systematicky a dlouhodobě podkopává veškeré snahy krajů, které mají řešit každodenní problémy a starosti slušných občanů. Příslušné  ministerstvo nemá ani návrh zákona o sociálním bydlení a špatně hospodaří s příspěvky na bydlení," tvrdí hejtmanka

Poukazuje přitom na to, že příslušné legislativní změny mohou být přijaty pouze na půdě Poslanecké sněmovny, kraj nemá legislativní sílu k jejich prosazení. Změna by však mohla nastat po prozatím očekávaném vítězství levice v příštích parlamentních volbách. Pak by ráda balíček předložila znovu.

Hospodaření kraje

Řeč přišla i na hospodaření kraje. Hejtmanka uvedla, že kraj hospodaří dobře a obratem k tomu dodala, že pravicoví politici neustále snižují objem peněz, které posílají do krajů a Ústecký kraj si v této nelehké situaci stojí dobře.

"Mezinárodní ratingová agentura potvrdila, že hospodaření kraje je velice dobré. Rozpočet Ústeckého kraje se tak zatím úspěšně vypořádává se stále klesajícími příjmy od státu. Pro představu, jen v oblasti sociálních služeb, tedy peněz určených na provoz domovů důchodců a sociálních ústavů, snížil stát prostředky od roku 2008 o 74 milionů korun. Přitom dramaticky rostly ceny energií, DPH atd. Rozhodně však budeme stejně jako dosud udržovat poměrně vysokou úroveň investic, které pomáhají rozvoji kraje a vytvářejí tolik potřebná pracovní místa," prohlásila hejtmanka.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„ČT slouží palestinským teroristům, zrušme ji!“ Historik sledoval pokřivenou reportáž a šel do otáček

22:20 „ČT slouží palestinským teroristům, zrušme ji!“ Historik sledoval pokřivenou reportáž a šel do otáček

Česká televize porušuje objektivitu, upozorňuje Ivo Cerman. Soudí tak na základě její odvysílané rep…