Úsvit podal trestní oznámení na Dienstbiera kvůli údajné cenzuře

02.08.2016 14:34

Zástupci sněmovní strany Úsvit – Národní koalice dnes podali trestní oznámení na ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD). S odkazem na nedávnou zprávu v médiích jej podezřívají z pokusu o omezení svobody slova. Novinářům to dnes řekl předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch. Dienstbierův mluvčí Patrik Eichler podezření odmítl, podle něj se zástupci Facebooku podobně jednají i jiné evropské země.

Úsvit podal trestní oznámení na Dienstbiera kvůli údajné cenzuře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier

Podle serveru Lidovky.cz ministr Dienstbier loni nabídl sociální síti Facebook specialistu placeného ze státních peněz, který by administroval či mazal nenávistné projevy jejích uživatelů. Firma Facebook, která podle serveru vyzvala český stát k jednání o tom, jak efektivně bojovat proti xenofobním a nenávistným projevům na sociální síti, nakonec návrh státu odmítla. Dienstbier uvedl, že toto rozhodnutí respektuje.

Úsvit tvrdí, že Dienstbierovo jednání je v rozporu se svobodou projevu, kterou garantuje ústava. Po policii proto chce, aby prověřila, zda nebyl spáchán trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby či trestný čin sabotáže.

Dienstbierův mluvčí Eichler ČTK řekl, že nemůže reagovat přímo na trestní oznámení, protože jej nemá k dispozici. Ke schůzce s vedením Facebooku ale uvedl, že podobná jednání se vedou i v jiných evropských zemích kvůli vzrůstajícím projevům nenávisti na sociálních sítích. Jednání mělo podle něj stejný výsledek jako v Německu, kde se Facebook rozhodl, že bude příspěvky administrovat sám. „Nejednalo se o cenzuru nebo jakýkoliv mocenský zásah do toho, co Facebook dělá,“ konstatoval Eichler.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do kterrré prrrdele jsme to přijeli, ráčkoval prý Havel. Senátor chce na krušném severu slavit třicet let od jeho první návštěvy, lidé se nad tím nápadem vyřádili

20:02 Do kterrré prrrdele jsme to přijeli, ráčkoval prý Havel. Senátor chce na krušném severu slavit třicet let od jeho první návštěvy, lidé se nad tím nápadem vyřádili

Senátor Přemysl Rabas pozval veřejnost na akci, která chce připomenout první návštěvu československé…