Útok Reportérů ČT na prezidenta přes švýcarského právníka a Putina. Je to jinak a složitější, vážení diváci

14.09.2018 12:12 | Zprávy

Na konci srpna odvysílali Reportéři ČT reportáž, ve které propojili jihomoravskou společnost Adast přes švýcarského právníka s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Adast sponzoruje Zemanovce, což se stalo předmětem zájmu televizních reportérů a z jejich práce vyplynulo, že se Rusko snaží prostřednictvím této firmy ovlivňovat politickou situaci v zemi. Divákům reportéři opomněli ovšem sdělit, že kancelář švýcarského právníka Fabia Delca se stará o off-shore operace po celém světě. Spojování Putina s Adastem a následně pak prezidentem proto hodně pokulhává.

Útok Reportérů ČT na prezidenta přes švýcarského právníka a Putina. Je to jinak a složitější, vážení diváci
Foto: archiv ČT
Popisek: Reportéři ČT

Strojírenský podnik Adast z jihomoravského Adamova sponzoruje Stranu práv občanů Zemanovce (SPOZ) i samotného prezidenta republiky Miloše Zemana, uvádějí Aneta Snopová a Vojtěch Srnka z pořadu Reportéři ČT. Zjistili navíc, že firmu skrytě ovládá právník Fabio Delco, který má vazby na ruského prezidenta Vladimira Putina. „Takovéto propojení naplňuje obavu, kterou tady třeba vyslovují naše bezpečnostní složky, že Ruská federace se snaží prostřednictvím různých firem ovlivňovat politickou situaci v naší zemi, případně destabilizovat demokratický systém,“ zaznělo mimo jiné od Reportérů ČT. Vyznění celé reportáže směřovalo k tomu, že Zemanovce podporuje firma, která může spadat do sféry majetku či vlivu ruského prezidenta. Jenže v byznysu, obzvláště off-shore byznysu, není nic tak jednoduché a ono spojení, na které poukazují Reportéři ČT, je hodně křehkým oslím můstkem.

Vlastníci adamovské strojírny chtějí zjevně zůstat anonymními. Mají na to právo, pokud se neúčastní státních zakázek. Reportéři ČT poukázali na vazbu se švýcarským právníkem, který figuruje mimo jiné i ve známé kauze Panama Papers. „Adamovská firma je navíc propojena se švýcarským právníkem Fabiem Delcem. Ten je v obchodním rejstříku uvedený jako jediná osoba, která za firmu vystupuje. Delco ovšem zároveň zastupuje ruské oligarchy s vazbami na ruského prezidenta Vladimira Putina,“ upozornili Reportéři ČT. A pokračovali dále: „Před dvěma lety zahraniční novináři v rámci kauzy Panama Papers objevili rozsáhlou síť firem zakládaných právě Fabiem Delcem a švýcarskou advokátní kanceláří, kde je partnerem. Tato síť sloužila podle novinářů ruským podnikatelům z okolí Vladimira Putina k ukrývání jejich jmění. Podle světových médií lidé z okolí ruského prezidenta vytvořili rozsáhlou ilegální síť, jejímž prostřednictvím se na zahraniční účty vyváděly částky přesahující v součtu dvě miliardy dolarů.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Gerhard Nowak

Klára Kocmanová byl položen dotaz

Kocmanová (Piráti): Peníze z trestné činnosti mají pomáhat obětem, ne mizet ve státní kase

Kam přesně ty peníze mizí? A uznáváte tedy, že stát je špatný hospodář? Protože mě to tak často přijde. Platíme daně a ne malé, a přesto tu pak nejsou peníze na pomoc potřebným nebo třeba na platy ve státní správě, na stavbu kvalitních silnic atd. atd.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Je to mnohem horší.“ Daniel Vávra o cenzuře. Rumunsko, ale i ČR

22:06 „Je to mnohem horší.“ Daniel Vávra o cenzuře. Rumunsko, ale i ČR

Zakladatel Společnosti pro obranu svobody projevu Daniel Vávra vystoupil na Konzervativním kempu s k…