Útok Reportérů ČT na prezidenta přes švýcarského právníka a Putina. Je to jinak a složitější, vážení diváci

14.09.2018 12:12

Na konci srpna odvysílali Reportéři ČT reportáž, ve které propojili jihomoravskou společnost Adast přes švýcarského právníka s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Adast sponzoruje Zemanovce, což se stalo předmětem zájmu televizních reportérů a z jejich práce vyplynulo, že se Rusko snaží prostřednictvím této firmy ovlivňovat politickou situaci v zemi. Divákům reportéři opomněli ovšem sdělit, že kancelář švýcarského právníka Fabia Delca se stará o off-shore operace po celém světě. Spojování Putina s Adastem a následně pak prezidentem proto hodně pokulhává.

Útok Reportérů ČT na prezidenta přes švýcarského právníka a Putina. Je to jinak a složitější, vážení diváci
Foto: archiv ČT
Popisek: Reportéři ČT
reklama

Strojírenský podnik Adast z jihomoravského Adamova sponzoruje Stranu práv občanů Zemanovce (SPOZ) i samotného prezidenta republiky Miloše Zemana, uvádějí Aneta Snopová a Vojtěch Srnka z pořadu Reportéři ČT. Zjistili navíc, že firmu skrytě ovládá právník Fabio Delco, který má vazby na ruského prezidenta Vladimira Putina. „Takovéto propojení naplňuje obavu, kterou tady třeba vyslovují naše bezpečnostní složky, že Ruská federace se snaží prostřednictvím různých firem ovlivňovat politickou situaci v naší zemi, případně destabilizovat demokratický systém,“ zaznělo mimo jiné od Reportérů ČT. Vyznění celé reportáže směřovalo k tomu, že Zemanovce podporuje firma, která může spadat do sféry majetku či vlivu ruského prezidenta. Jenže v byznysu, obzvláště off-shore byznysu, není nic tak jednoduché a ono spojení, na které poukazují Reportéři ČT, je hodně křehkým oslím můstkem.

Anketa

Podporujete návrh Václava Klause ml., aby Česko zákonem omezilo mazání příspěvků na sociálních sítích?

98%
2%
hlasovalo: 7929 lidí
Vlastníci adamovské strojírny chtějí zjevně zůstat anonymními. Mají na to právo, pokud se neúčastní státních zakázek. Reportéři ČT poukázali na vazbu se švýcarským právníkem, který figuruje mimo jiné i ve známé kauze Panama Papers. „Adamovská firma je navíc propojena se švýcarským právníkem Fabiem Delcem. Ten je v obchodním rejstříku uvedený jako jediná osoba, která za firmu vystupuje. Delco ovšem zároveň zastupuje ruské oligarchy s vazbami na ruského prezidenta Vladimira Putina,“ upozornili Reportéři ČT. A pokračovali dále: „Před dvěma lety zahraniční novináři v rámci kauzy Panama Papers objevili rozsáhlou síť firem zakládaných právě Fabiem Delcem a švýcarskou advokátní kanceláří, kde je partnerem. Tato síť sloužila podle novinářů ruským podnikatelům z okolí Vladimira Putina k ukrývání jejich jmění. Podle světových médií lidé z okolí ruského prezidenta vytvořili rozsáhlou ilegální síť, jejímž prostřednictvím se na zahraniční účty vyváděly částky přesahující v součtu dvě miliardy dolarů.“

Propojování adamovské strojírny, jejíž zástupci se účastní zahraničních cest s prezidentem Zemanem, přes dary, které společnost poskytla straně Zemanovci, přes švýcarského právníka Fabia Delca s ruským prezidentem divákovi jasně podsunuje, co si má myslet. Ale tak snadné to v žádném případě není. Fabio Delco je totiž právníkem, který se stará o firmy, jejichž vlastníci chtějí zůstat utajeni, po celém světě. Proto také jeho jméno figuruje v aféře Panama Papers. A jeho angažmá kolem Adastu rozhodně neznamená, že by Adast vlastnil nebo ovládal ruský prezident. A rozhodně pak už ne, že by prostřednictvím sponzoringu strany Zemanovců řídil Putin českého prezidenta. Tento obrázek si ale nutně divák Reportérů ČT musel udělat, přestože pro tyto náznaky nejsou absolutně žádné důkazy, vyjma toho, že se Fabio Delco jako správce firem skutečně objevil i v blízkosti Vladimira Putina. Vlastníkem adamovských strojíren totiž Putin nejspíš opravdu nebude, stávající majitel jen z jistých důvodů nechce, aby veřejnost věděla, kdo je.

Fotogalerie: - Lány open

Prezident Miloš Zeman v Lánech hostil už druhý roč...
Prezident Miloš Zeman v Lánech hostil už druhý roč...
Prezident Miloš Zeman v Lánech hostil už druhý roč...
Prezident Miloš Zeman v Lánech hostil už druhý roč...
Prezident Miloš Zeman v Lánech hostil už druhý roč...
Prezident Miloš Zeman v Lánech hostil už druhý roč...

Fotogalerie: - Indický prezident v Praze

Indický prezident Rám Náth Kóvind na návštěvě ČR
Indický prezident Rám Náth Kóvind na návštěvě ČR
Indický prezident Rám Náth Kóvind na návštěvě ČR
Indický prezident Rám Náth Kóvind na návštěvě ČR
Indický prezident Rám Náth Kóvind na návštěvě ČR
Indický prezident Rám Náth Kóvind na návštěvě ČR

Správce ze Švýcarska

„Prezidentovi a straně darovali v posledních šesti letech přes 12 milionů korun. Například v případě SPOZ představovaly v roce 2015 jejich dary více než polovinu všech příjmů. Prezident Zeman firmu Adast Systems zase opakovaně veřejně podporuje,“ konstatovali Reportéři ČT. Jenže kdyby lépe pracovali s otevřenými zdroji, zjistili by, že Fabio Delco není, co se týče obchodu v České republice, žádným nováčkem. Jeho jméno se objevilo u transakce se solární elektrárnou, jejíž vlastnictví bylo českými médii připisováno lobistovi Ivo Rittigovi. Z půlmiliardového zisku z prodeje solární elektrárny Amun.Re na Českolipsku energetické společnosti ČEZ totiž mělo putovat přes 309 milionů korun na účet do Švýcarska, jehož majitelem byl právě právník Fabio Delco. „Z provedeného finančního šetření je zřejmé, že část finančních prostředků získaných výše uvedenou společností, konkrétně částka ve výši 309 657 005 korun, byla poukázána na bankovní účet vedený švýcarskou bankou Credit Suisse. Majitelem tohoto bankovního účtu je Fabio Delco,“ uvedla podle serveru Seznam.cz k prodeji solární elektrárny Amun.Re společnosti ČEZ státní zástupkyně Petra Ullrichová. Vidíte v této transakci také Putina, jako Česká televize? My ne.

  • Více informací ka Fabiovi Delcovi o jeho angažmá ohledně off-shore společností pak lze nalézt na těchto odkazech ZDE a ZDE

Prezident Miloš Zeman o zmiňované reportáži promluvil mimo jiné v pořadu Týden s prezidentem na televizi Barrandov. A nešetřil Českou televizi jako celek. „Neobjektivnost ČT je smrtící koktejl, který zahrnuje i další ingredienci, a to je neznalost. Chcete-li hloupost, ono je to v podstatě totéž,“ konstatoval prezident.

Na jeho vystoupení pak zareagoval šéf Reportérů ČT Marek Wollner. „Tak takové přiznání jsem ani nečekal. Před třemi týdny jsme v Reportérech ČT vysílali reportáž, jak prezidenta a jeho partaj financuje adamovský podnik Adast, který skrytě ovládá člověk s vazbami na Putina. Prezident tehdy k našemu zjištění neřekl ani slovo, až teď na TV Barrandov. Chce omezit rozpočet televize kvůli pořadu Reportéři ČT a taky kvůli dalšímu kritickému pořadu 168 Nory Fridrichové, s nímž jsem spojen jako šéfredaktor. Nemohl nám vyseknout lepší poklonu za důslednou kontrolu, která se mu nelíbí a které by se chtěl jako správný vrchní cenzor zbavit,“ zaútočil na Zemana po jeho televizním vystoupení šéfredaktor reportážní publicistiky ČT.

To, že se Fabio Delco jako právní expert na off-shore operace stará i o řadu jiných klientů, než lidi blízké ruskému prezidentovi, ale Marek Wollner zmínit opomněl. Fabio Delco totiž adamovský Adast rozhodně neovládá, jen zastupuje majitele. Delco se stará o investici někoho, kdo si nepřeje zveřejnit identitu, a touto osobou podle všeho určitě nebude Vladimir Putin.

Podle posledních listin z obchodního rejstříku z ledna roku 2017 je jediným vlastníkem adamovských strojíren a železáren švýcarská akciová společnost Warren Partners Ventures. Jejím ředitelem byl před právníkem Fabianem Delcem podle výpisu ze švýcarského obchodního rejstříku Bulhar Petar Petkov Stančev, žijící v České republice v Libušíně – zde. Stančev v České republice působí v několika firmách. Mimo jiné také v akciové společnosti Warren Partners, jíž je jediným vlastníkem. Přes manželku pak Stančev mimo jiné spoluvlastní a je jednatelem společnosti Elitex Machinery ze západočeské Kdyně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Gerhard Nowak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zkroucený Kundra v ČT. Jak jste to ověřovali? ptal se moderátor. Jako vždy! Chráním zdroje, nebudu to upřesňovat! pálil novinář nazpátek

17:43 Zkroucený Kundra v ČT. Jak jste to ověřovali? ptal se moderátor. Jako vždy! Chráním zdroje, nebudu to upřesňovat! pálil novinář nazpátek

Kauza údajné hrozby českým komunálním politikům jedem ricin byla podle premiéra Andreje Babiše (ANO)…