Útok v U. Brodě? Daň za svobodnou společnost, míní senátor Jirsa. A pokud jde o policii...

25.02.2015 23:11

Den po tragických událostech v Uherském Brodě trvá starosta Patrik Kunčar (KDU-ČSL) na tom, že neudělal chybu, a poukazoval na roli médií. Exministr vnitra František Bublan (ČSSD) vyjádřil názor, že máme dost přísný zákon ve věci udělování zbrojních pasů. Senátor Tomáš Jirsa (ODS) v této souvislosti zavzpomínal nejen na 11. září 2001 a policejní psycholog přidal na závěr radu občanům.

Útok v U. Brodě? Daň za svobodnou společnost, míní senátor Jirsa. A pokud jde o policii...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Střelné zbraně
reklama

Senátor, bývalý ministr vnitra František Bublan (ČSSD), senátor, starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar (KDU-ČSL), senátor, starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa (ODS), policejní psycholog Lubomír Češek a prezident a výkonný ředitel Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek diskutovali ve středečních Událostech, komentářích České televize o střelbě v Uherském Brodě "den poté".

Zákon máme dost přísný, míní exministr Bublan

Hned v úvodu Hynek poznamenal, že by mohlo napříště pomoci, kdyby lékaři mohli nahlédnout do registru zbraní, aby zjistili, zda jejich pacient nevlastní zbraň. "Toto je kvalitní nápad a mrzí mě, že ani mě to nenapadlo dřív," poznamenal. Zbrojní průkaz se dnes vydává na deset let a podle Hynka nemá příliš smysl toto období zkracovat. Vedlo by to jen k nárůstu administrativy. Na druhé straně v průběhu deseti let se člověk mění a tady je na občanské společnosti, aby upozornila policii na nestandardní chování sousedů. "Je lepší takového člověka opakovaně poslat třeba na vyšetření, než aby se dopustil podobného útoku," shrnul svůj pohled výkonný ředitel Hynek.

Mgr. František Bublan

  • ČSSD
  • Stálá komise Senátu pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury

V tu chvíli vstoupil do vysílání starosta Uherského Brodu Kunčar, který vyjádřil hluboké znepokojení nad tím, že by zbraň mohlo vlastnit více problémových občanů. Bublan k tomu dodal, že kontrolní roli by mohli sehrát i zbrojní komisaři, kteří žadatele zkoušejí. "Ten zákon je ale podle mě docela přísný a kdyby se dodržovaly všechny normy, tak by možná k takovýmto věcem nemuselo docházet," vyjádřil svůj názor někdejší ministr vnitra na českou legislativu v této oblasti.

"Vy nás tady dnes týráte jako zákonodárce kvůli zbrojním pasům, ale copak měli útočníci na Charlie Hebdo zbrojní pas nebo měl Muhammad Atta letecký průkaz, když letounem naboural do Dvojčat," poznamenal k tomu Jirsa, který se tak snažil vysvětlit, že podobným tragédiím lze jen těžko bránit. Kunčar mu dal v tomto za pravdu.

Z Jirsových úst však také zaznělo, že problematické osoby jistě najdeme i mezi manažery či jinými pracovníky. "Jistě tedy pojďme udělat něco s kontrolou lidí, kteří dostávají zbrojní pas, ale až po důkladné diskuzi," zdůraznil politik ODS, podle něhož nemá smysl přijímat jakýkoli zákon narychlo.

Nakonec svůj pohled přidal i policejní psycholog Lubomír Češek, který zdůraznil, že zásadní rolí policie je zachránit co nejvíce životů. "Podle těch informací od útočníka jsme měli informaci o tom, že on má na místě několik rukojmí," podotkl Češek.

Když policista použije zbraň...

A Jirsa přidal ještě jeden pohled. "Já bych se zmínil o dvou otázkách. Mnohdy jsem slyšel, že policisté v minulosti použili zbraň a následně byli důkladně vyslýcháni a prověřováni," prohlásil senátor s dovětkem, že před pár lety zaútočil neškodnou napodobeninou pistole na exprezidenta Václava Klause a z místa nejdřív v klidu odešel.

V závěru se Kunčar ohradil proti kritice ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) za údajnou starostovu upovídanost. Policie mu dala příliš málo informací, ale bez ohledu na to je přesvědčen, že upovídaný nebyl. Připomněl také, že útočník mohl v restauraci sledovat i televizi a na místě zásahu byly i televizní kamery, takže kdyby útočník chtěl, dostával informace v podstatě v přímém přenosu.

Starosta vidí ale i další problém v tom, že se jen těžko lze vyrovnat s občany, kteří opakovaně působí problémy. Jirsa ale kontroval, že člověk, který neprovádí nic závažného, nemůže být "lustrován" policií či prověřován lékaři, pokud s tím sám nesouhlasí. "Je to cena za svobodnou společnost," vyjádřil svůj názor Jirsa.

V závěru relace zaznělo, že lidé by si měli více všímat dění kolem sebe, Češek ale obratem dodal, že jen těžko poznáte člověka, který se v krátké době chystá provést nějaký útok. A když už někoho takového vidíte, psycholog radí spasit život útěkem a následně kontaktováním policie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Protrhly se zábrany. Black Lives Matter, divné volby a média proti Trumpovi. Právník Břicháček o nových USA

19:55 Protrhly se zábrany. Black Lives Matter, divné volby a média proti Trumpovi. Právník Břicháček o nových USA

ROZHOVOR Za vtrhnutí příznivců prezidenta Donalda Trumpa do Kapitolu na počátku ledna mohla atmosfér…