Útoky Zemana se stupňují, hrozil se Moravec. A Kubera ironicky navrhl přejmenovat ČR

31.03.2019 13:21

Moderátor Václav Moravec tuto neděli ve studiu České televize přivítal předsedu Senátu Jaroslava Kuberu (ODS) a vicepremiéra Jana Hamáčka. Moravec debatu zahájil prohlášením, že prezident Miloš Zeman útočí na státní zástupce. Došlo i na ministryni práce Janu Maláčovou a na rodičovskou dovolenou. Kubera před kamerami také konstatoval, že už dávno nejsme svobodnou zemí. Totalitáři se k nám prý vrací ze západu.

Útoky Zemana se stupňují, hrozil se Moravec. A Kubera ironicky navrhl přejmenovat ČR
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor pořadu OVM Václav Moravec
reklama

„Boj o podmanění si soustavy státních zástupců se rozhořel naplno,“ začal ostře Moravec. Poukázal na schůzky prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka s předsedou Úřadu na ochranu hospodářské soutěže Petrem Rafajem a věci zakázky na výběr mýta. Scházeli se v hotelích. Podle prezidenta Miloše Zemana na tom není nic špatného. A právě v tom Moravec vidí boj o kontrolu nad soustavou státních zastupitelství, protože státní zástupci věc prošetřují.

Anketa

Vítáte zvolení Ladislava Jakla do RRTV?

95%
5%
hlasovalo: 21598 lidí

„Útoky prezidenta Miloše Zemana a jeho okolí na špičky veřejné žaloby se stupňují. Po nejvyšším státním zástupci Pavlu Zemanovi, resp. po pražské vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové kvůli vyšetřování údajně předražených zakázek v prezidentské lánské oboře, čelí teď kritice i vrchní olomoucký zástupce Ivo Ištvan,“ řekl Moravec.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Narážel tím na slova prezidenta republiky, který prohlásil, že již nevěří vrchnímu státnímu zástupci v Olomouci Ivo Ištvanovi, který v roce 2013 hovořil o rozsáhlé korupční kauze, ve které byla zapletena manželka tehdejšího premiéra Petra Nečase Jana Nečasová-Nagyová a z této kauzy zůstaly jen nezdaněné kabelky.

Moravec podotkl, že Jana Nečasová-Nagyová byla odsouzena v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. Takže to, co říkal prezident Zeman, podle moderátora není pravda.

Kvůli kauze Jany Nečasové prý dnes už Zeman nevěří Ištvanovi a jeho podřízeným, kteří se teď věnují kauze mýto.

Kubera to vzal zeširoka. „Já jsem vymyslel jednoslovný název pro Českou republiku a ten název zní Kauzaland,“ řekl. Byla tu kauza novičok, o té už podle Kubery nikdo nemluví, teď máme kauzu Tchaj-wan a brzy budeme mít i další kauzy. To však podle Kubery nic nemění na tom, že prezident Zeman by neměl útočit na státní zástupce. „(Útoky) na místě nejsou,“ zdůraznil Kubera, byť bychom prý měli mít na paměti, že ani státní zástupci nejsou neomylní.

Posléze dodal, že prezident Zeman je znám tím, že pro tvrdá slova nechodí daleko, ale jeho reálné pravomoci nejsou příliš silné. Pokud bude vláda stát na straně státních zástupců, pak si prý prezident Miloš Zeman může říkat v podstatě co chce, ale reálný dopad to mít nebude. „Obecně podkopávání důvěry v soudy a ve státní zastupitelství nejsou dobré a podkopávají důvěru veřejnosti,“ řekl Kubera.

Poté tak trochu přehodil tematickou výhybku. Prohlásil, že v Česku je velmi složité vypsat nějakou veřejnou zakázku a zdárně ji dotáhnout do konce. Svůj podíl na tom má i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který zastavuje tendry a ledacos mu trvá velmi dlouho. Kubera to však nepřičítá samotnému úřadu, ale zákonu, který přijali politici a podle kterého úřad jedná.

Pánové se shodli na tom, že první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek neměl po hotelích jednat s předsedou ÚOHS Petrem Rafajem. To ale nic nemění na tom, že na Faltýnka teď není možné pohlížet jako na zločince.    

Kubera hlasitě zdůraznil, že na každého občana je třeba pohlížet jako na nevinného, dokud nebyl pravomocně odsouzen. Jakákoli jiná cesta je podle Kubery cesta do pekel. „To je konec demokracie. Na člověka, který není pravomocně odsouzený, se pohlíží jako na nevinného,“ prohlásil předseda Senátu.

Hamáček mu dal za pravdu. Také podle jeho zkušeností je vypisování veřejných zakázek hodně složité. „Policisté zoufale potřebují nová auta, my ta současná opravujeme za strašné peníze. Ale jsme v situaci, kdy nám prakticky někdo nutí něco, co nechceme,“ zlobil se ministr vnitra a předseda ČSSD.  

.

Po půl jedné pánové věnovali pozornost hádkám v rámci koalice ANO s ČSSD o proplácení prvních tří dnů pracovní neschopnosti a zavedení e-neschopenek. Hnutí ANO tyto dvě věci spojuje, ale podle ČSSD to není zcela nezbytné.

Již zmíněný předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Faltýnek poznamenal, že vládní ANO kývne na co nejrychlejší zavedení proplácení prvních tří dnů nemocenské, pokud dá ministryně Maláčová tzv. hlavu na špalek a bude garantovat, že i e-neschopenky budou zavedeny co nejrychleji.

Hamáček Faltýnka krotil. „Já si myslím, že pan Faltýnek byl tak trochu v ráži ohledně svých kauz. Ministryně Maláčová na to velmi dobře reagovala, že takovéto vyjadřování patří na benzinky a na jednání po hotelích,“ zaznělo z úst předsedy ČSSD.    

Zdůraznil také, že si koalice musí vyjasnit, kde vzít peníze na podporu rodin s malými dětmi. ČSSD chce navýšit rodičovskou dovolenou všem rodinám, které mají nejmladší sítě do 4 let věku. Sociální demokraté prý vědí, kde na to vzít. „Ano a pravicová opozice si boudou muset vybrat, jestli chtějí podporovat bankéře nebo rodiny s dětmi. My chceme podporovat rodiny s dětmi,“ zdůraznil Hamáček.

Podle Kubery je problém jinde. „Dávkomat“ se prý zadrhává, protože vládě schází peníze. Kabinet prý postupuje způsobem, že lidem sebere sto korun na daních, padesát korun jim vrátí skrze přerozdělování dávek a pak se ještě vláda chválí, jak je skvělá. Přitom pokud se podaří zavést sektorovou bankovní daň, tak si to banky vyberou na střadatelích. Místo zvyšování daní by proto vláda měla šetřit. „Vy utrácíte peníze za nesmysly. Ty měkké dotace se utrácejí po miliardách a nejsou peníze na ty tvrdé projekty,“ zuřil Kubera. Peníze se podle jeho názoru vyhazují např. za založení sportovní agentury.

Hamáček si však trval na tom, že má smysl zavádět bankovní daň. „My jsme kritizováni, že nepřicházíme s vlastními návrhy. A když s nimi přijdeme, tak jsme kritizováni, kde na to vezmeme. My říkáme, kde na to vezmeme, ale máme jen 15 poslanců. Kdybychom měli 101 poslanců, tak bychom mohli zavést bankovní daň a nemuseli bychom řešit, jestli zvednout rodičovský příspěvek o 60 nebo o 80 tisíc korun,“ popsal své vidění celého sporu Hamáček.

Moravec se svých hostů zeptal také na kauzu ministryně průmyslu Novákové. Ta vykázala z jednání diplomatů zástupce Tchaj-wanu. A to na žádost čínského diplomata. Kubera to označil za jednoznačnou chybu. „U nás něco takového zkoušel zástupce Rudka, kde smíme mít nějakou tabulku a kde jí mít nesmíme, ale velmi rychle jsme s tím byli hotoví,“ uvedl předseda Senátu. V tuto chvíli však podle Kubery nejsme svobodnou zemí. „Svobodnou zemí už nejsme dávno, totalita se nám vrací všemi způsoby. Kolega Foldyna to teď naznačil. „My jsme vykopali totalitáře z východu a oni se nám teď vrací ze západu,“ uvedl.

Hamáček postup Novákové označil za chybu protokolu.

Nakonec pánové blahopřáli Zuzaně Čaputové ke zvolení slovenskou prezidentkou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Covid: Kašlou na to! Kubek po Moravcovi v ČT ještě přitvrdil

20:10 Covid: Kašlou na to! Kubek po Moravcovi v ČT ještě přitvrdil

V Událostech na České televizi se řešil covid. Připomněl se Andrej Babiš s jeho apelačním facebookov…