Už si vyberte, jestli podporujete Babiše, nebo jste tvrdá opozice. Akorát matete voliče, vzkázala Adamová od Kalouska Pirátům

16. 11. 2017 20:03

Politické výměny a dohody, které ovlivní obsazení funkcí ve sněmovně, míří do finále. Piráti, komunisté a hnutí SPD podpoří kandidáta hnutí ANO ve funkci předsedy sněmovny. Komunisté už za to mají slíbený post místopředsedy, to samé očekává hnutí SPD, nejen proto vznikl i Demokratický blok, který se má vzájemně podporovat. Jak dlouho potrvá a k čemu by jeho síly měly stačit, o tom hovořila v pořadu Interview moderátorka Zuzana Tvarůžková s místopředsedkyní strany TOP 09 Markétou Pekarovou Adamovou.

Už si vyberte, jestli podporujete Babiše, nebo jste tvrdá opozice. Akorát matete voliče, vzkázala Adamová od Kalouska Pirátům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Markéta Adamová
reklama

TOP 09 vytvořila spolu s ODS, KDU-ČSL a se stranou STAN Demokratický blok. Sociální demokraty a Piráty se jim nepodařilo přesvědčit, aby do bloku vstoupili, i přestože se o to strany velmi snažily. „Blok měl být co nejširší a měl se sdružovat i s Piráty a KDU-ČSL, jeho síla by byla nnohem větší. Strany to bohužel odmítly. Piráti prý chtějí jako předsedu sněmovny Vondráčka z hnutí ANO a ČSSD má podobné důvody,“ říká zklamaně Adamová.

Podle Adamové se o bloku říká ledacos, ale jeho cíl je převzít iniciativu během vyjednávání při volbách. „Jsou čtyři týdny po volbách a žádný výsledek. Chtěli jsme vyvolat s ANO jednání,“ řekla.

Strany demokratického bloku se sjednotily na určitých bodech, které označují jako podstatné. Je to sdružení, které vzniklo za účelem voleb. „Máme na mysli volbu předsedy a místopředsedy, ale i volby do předsednictví výborů, jako jsou bezpečnostní výbor, mandátový a imunitní výbor, školský, ústavněprávní, zahraniční a hospodářský výbor,“ upřesnila Adamová.

Jestli poté bude pokračovat fungování bloku těchto čtyř stran, prý Adamová nedokáže odhadnout, záleží, jak se k tomu jednotlivé strany postaví. „Za TOP 09 mohu říci, že ambice takto pokračovat máme, už na volebních výsledcích jsme viděli, že je nutné, aby se demokratické strany spojily a intenzivně spolupracovaly,“ řekla s tím, že hlavní bude vývoj celé situace, kdo bude nakonec ve vedení stran a jestli blok neovlivní i mocenské ambice.

Demokratický blok se ale snadno může stát blokem protibabišovským, to však Adamová vyvrací s tím, že sdružení rozhodně nic protibabišovského neznamená. „Opakuji, že náš blok má pouze zpřehlednit současné nepřehledné vyjednávání a jasně určit, kdo je v koalici a menšinovou vládu podporuje a kdo je skutečnou opozicí,“ sdělila a dodala, že i když se někdo opozicí nazýval, byl ochoten za určitých podmínek pro něco zvednout ruku a spolupracovat.

Nyní je na pořadě hlavně volba předsedy Poslanecké sněmovny. Pokud někdo umožní vládu, která by neměla ani šanci získat důvěru, jelikož se o to ani nesnažila, podílí se na tom, že nastala tato situace a sdružení vzniklo. „Pan Fiala se například rozhodl nekandidovat na post předsedy jen proto, aby pomohl odkrýt karty a ukázal, kdo podporuje menšinovou vládu,“ řekla Adamová.

TOP 09 podle jejich slov Vondráčka nepodpoří, čímž jasně chce dát najevo, že není stranou, jež vznik menšinové vlády podporuje. Díky tomu má pak být i pro voliče situace naprosto přehledná.

Podle Pirátů je demokratické blokování nesmyslným počinem, když kandidát ANO bude zvolen hlasy SPD a komunistů. Jestli by v budoucnu blok mohl s Piráty spolupracovat, si Adamová prý už dokáže těžko představit. „Nechápu, jak někdo může říct, že bude volit nominanta hnutí ANO a umožní vznik menšinové vlády bez důvěry, a pak tvrdí, že jsou stranou tvrdé opozice,“ uvedla s tím, že takové postoje jdou proti sobě a je to velmi vypočítavé jednání. „Piráti by si měli už vybrat, jestli kroky Babiše podpoří, nebo ne, akorát voliče matou,“ uzavřela.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čekají nás nejtěžší tři týdny epidemie, varuje datový analytik. JIP lůžka po celé zemi jsou zaplněná...

19:49 Čekají nás nejtěžší tři týdny epidemie, varuje datový analytik. JIP lůžka po celé zemi jsou zaplněná...

„Umře více lidí, ekonomiku to poškodí více a vir to nezastaví...“ komentuje na svém facebooku aktuál…